NOVÉ MESTO NAD VÁHOM/BOŠÁCA. Na tradičnej jesennej výstave Z bošáckych záhrad a sadov v Bošáci sa objavilo v košíku aj viacero veľkých a dozretých plodov, o ktorých takmer nikto nič netušil. Názov pawpaw alebo aj Asimina triloba napovedal síce niečo viac, napriek tomu je tento chuťovo skvelý plod, ale s jedovatými semienkami, známy aj ako indiánsky banán, v našich končinách neveľmi známy.
A my sme sa za pestovateľmi tohto výnimočného ovocného stromu pochádzajúceho zo Severnej Ameriky, ktorý vo svojom vnútri so sladkou chuťou, pripomínajúcou zmiešaninu banánov, manga, ananásu či vanilky, skrýva aj jedovaté semienka, vydali. Navštívili sme v Novom Meste nad Váhom a v Dolnom Srní tri generácie Antalovcov, ktorí sú priekopníkmi pestovania tejto plodiny v Novom Meste nad Váhom.

Na plody čakali niekoľko rokov
Privítali nás veľké plody pawpaw so žltou i zelenou šupkou s drobnými hnedými fliačkami, ktoré nemajú žiaden vplyv na ich príťažlivú chuť. Sú výsledkom práce šikovných záhradkárov a poďakovaním stromov, ktoré vo svojej severoamerickej domovine dosahujú výšku až pätnásť metrov.
U nás dosahujú nižší vzrast a dali by sa skôr prirovnať k mocným kríkom s výškou maximálne šesť až osem metrov.

„Pawpaw priniesol po prvýkrát môj otec a zasadil v záhrade pri dome v Novom Meste nad Váhom. Prvé sadenice stromčekov kúpil niekde v Bratislave, snáď pred dvadsiatimi rokmi. V tej dobe ešte o tomto druhu nevedel veľa povedať ani sám predajca. Išlo o záujem mať v záhrade aj niečo ,špéci´ a popis bol veľmi lákavý, predovšetkým odkaz na exotickú chuť ovocia. V roku 2009, keď stromy kvitli, sme hrali pri záhrade futbal a lopta skončila až medzi rozkvitnutými vetvičkami. Viete si predstaviť reakciu otca,“ usmial sa František Antal ml., ktorý ďalší pawpaw experimentálne zasadil v záhrade v Dolnom Srní.
„Stromy mali na elipsovitej korune velikánske listy s dĺžkou až 25 centimetrov, ktoré zvyčajne opadávali už v polovici jesene. Nádherne rástli a nové listy nahadzovali až po kvetoch takmer až na konci jari. Korunu stromov nebolo nutné tvarovať, pretože sa zväčšuje relatívne pomaly.