Žiaci trenčianskeho gymnázia si uctili pamiatku obetí streľby na Zámockej ulici. Autor: My Regióny
TRENČÍN. Žiaci Gymnázia Ľudovíta Štúra, jeho zamestnanci, ale aj náhodní okoloidúci si v piatok mohli na Námestí študentov v Trenčíne pripomenúť pamiatku obetí teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave, ktorý sa stal 12. októbra 2022.
Spomienka mala pôvodne prebehnúť na pôde školy, gymnázium ju však pre politický nátlak zrušilo.
Myšlienky sa napokon chytila trenčianska radnica, ktorá iniciatívu presunula vedľa budovy školy a zorganizovala pod názvom Deň pestrosti.

Symbol slobody
Spomienkovú akciu spustili ráno o siedmej. Ľudia pri fotkách Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča zapaľovali sviečky a písali odkazy do kondolenčnej knihy.
Sviečku prišiel zapáliť i primátor Trenčína Richard Rybníček.
„Ako človek Novembra 89 cítim smútok z toho, že sme 34 rokov po revolúcii a musíme bojovať o svoju slobodu. Sme súčasťou toho, že nejaká skupina agresívnych ľudí má pocit, že je tá správna, ktorá má vychovávať naše deti a rozprávať im čo majú, alebo nemajú robiť. Nemám z toho dobrý pocit. Z tohto pohľadu cítim istý smútok, ale zároveň cítim i to, že títo dvaja nevinní ľudia, ktorí za nič nemôžu, zomreli rukou zmanipulované človeka, sa stali symbolom slobody. To je to najdôležitejšie, čo sme si i v roku 1989 vybojovali,“ povedal.

Sám primátor trenčianske gymnázium navštevoval v rámci skúšok s kapelou Bez ladu a skladu, i keď tancoval v súbore Trenčan.
„Veľmi veľa mojich priateľov z kultúry, ale aj z iných profesií, boli gymnazisti. Táto škola bola vždy slobodná. Už v osemdesiatych rokoch tu vznikali rôzne slobodné aktivity, ako napríklad Gympelrock, ktorý vznikol na pôde tejto školy. Bola tu nezávislá kultúrna scéna a aj preto som si povedal, že nemôžeme to nechať tak, keď ktokoľvek iný tu bude kričať a rozhodovať o tom, čo si študenti, ktorí sú rozumní a múdri, majú myslieť a čo majú robiť,“ doplnil Rybníček.
Všetci sme iní, ale dokážeme spolu žiť
Na Dni pestrosti sa zúčastnila i profesorka, ktorá pôvodne chcela podujatie organizovať so svojimi žiakmi v rámci školy. Požiadala nás o zachovanie anonymity.

„Všetci ľudia patríme do tejto krajiny a všetci patríme na túto planétu. Ja sa cítim slobodne stále, slobodu si však musíme chrániť. Nemôžeme dovoliť nejakým popieračom tolerancie a rešpektu, aby nám túto slobodu zobrali,“ priblížila.
Touto myšlienkou si chcela pripomenúť obete streľby na Zámockej ulici a taktiež viesť žiakov k tomu, že všetkých ľudí treba prijať a slabších sa treba zastať.
„Svet je pestrofarebný a v tom je jeho krása. Že každý je iný, sme rôzni, ale môžeme všetci spolu krásne žiť. To je celé,“ poznamenala.