V Trenčíne stojí od roku 1940 a radí sa medzi najvydarenejšie architektúry 20. storočia. Legendárna Hviezda čakala na kompletnú rekonštrukciu desaťročia, tú ukončili vlani a od 15. septembra 2023 slúži opäť širokej verejnosti. Za prvý rok od znovuotvorenia hostila spolu vyše 550 podujatí, priestory Kultúrno-kreatívneho centra Hviezda (KKC) tak navštívilo viac ako 20-tisíc ľudí. Aj o tom, ako sa to malému tímu ľudí podarilo, sme sa rozprávali s manažérom KKC Hviezda JURAJOM BENDOM.
Hviezda prešla výraznou obnovou, ktorá ju citlivo zmenila, pribudli aj nové priestory. Čo v nich návštevníci od vlaňajšia po novom nájdu?
Budova bola pred rekonštrukciou už v tak zlom stave, že niektoré miestnosti museli byť z technických príčin zatvorené. Boli tu miestnosti, kde cvičili hudobné skupiny alebo tu mali folklórne skupiny svoje kostymérne. Dnes sú všetky priestory mimo skladových a kancelárskych používané všetkými záujmovými skupinami, ktoré k nám chodia. Či sú to tanečníci, fotografi, domáci majstri, alebo iní kreatívci, ktorí využívajú rôzne nové technológie, ktorými KKC Hviezda po novom disponuje. Pribudla aj galéria na prvom podlaží, dá sa tak povedať, že takmer všetky priestory z tých 2 000 štvorcových metrov budovy slúži verejnosti.
V novom režime funguje KKC Hviezda vyše roka. Aký bol?
Na túto otázku by vám najlepšie vedieť odpovedať naši návštevníci a návštevníčky. Ja osobne hodnotím prvý rok Hviezdy v novom režime ako veľmi úspešný. Z administratívneho hľadiska sa nám podarilo ukončiť eurograntový projekt, ktorý umožnil rekonštrukciu budovy a zároveň sa tak aj stal nateraz najväčším úspešne ukončeným investičným projektom mesta Trenčín. Keď sa na to pozrieme okom návštevníkov – tí si mohli vybrať z ponuky, ktorá obsahovala 240 filmových premietaní, rôznych komunitných stretnutí, výstav a iných podujatí, 101 koncertov hudobných kapiel, 53 divadelných a tanečných predstavení a 162 vzdelávacích podujatí a odborných diskusii. Dokopy hovoríme o viac ako 550 podujatiach, ktoré navštívilo viac ako 20-tisíc ľudí.

V priemere ste tak organizovali 1,5 podujatia za deň. S ako veľkým tímom ľudí sa to podarilo?
Musím povedať, že som na celý tím Hviezda veľmi hrdý, pretože všetci jeho členovia opakovane dokazujú svoju profesionalitu, ochotu riešiť problémy a prístup, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani úspešný korporát. Stavba celého tímu Hviezdy však nebola ľahká úloha pre viacero faktorov. Jedným z nich je, že počas dňa robíme administratívu a večer chodíme do práce robiť koncerty. Takže ľudia, ktorí u nás pracujú, sú tu najmä pre presvedčenie, že to, čo robíme, robíme pre dobrú vec. O tom nás navyše opakovane presviedčajú diváci a diváčky, ktorí nám dávajú skvelú spätnú väzbu. Máme ale pocit, že pri toľkých podujatiach sme personálne jemne poddimenzovaní, keďže dnes nás je len 12 vrátane pani upratovačky. Pri administrovaní komplikovaných podmienok nenávratného finančného príspevku a zároveň aj narábaním s verejnými prostriedkami, kde sú pravidlá omnoho prísnejšie ako v súkromnej sfére, to pri takomto intenzívnom programe znamená malý, ale veľmi efektívny tím. Rád by som sa vyhol takzvaným vyhoreniam. Cestou je hľadanie prostriedkov cez rôzne grantové schémy, aby sme mohli premýšľať nad vyšším počtom zamestnancov.
Aké najväčšie podujatia ste hostili?
Prvý veľký koncert na státie, ktorý sa vypredal, bol koncert kapely Para, úspech mali aj Tata Bojs, Bez ladu a skladu, Korben Dallas a mnoho iných. Čo sa týka divadla, najosvedčenejšie sú tie s osvedčenými menami. Prvé vypredané divadelné predstavenie bol Kontrabas s pánom Martinom Hubom. Sú teda mená a telesá, ktoré sa predávajú rýchlo, ale aj také, ktoré sú trošku väčšou výzvou, napriek tomu sa ich do Trenčína snažíme dostať. Príkladom je česko-americká kapela N.O.H.A., na ktorú prišlo cez 200 ľudí, čo pokladáme za úspech. Toto číslo je zároveň aj nejakým stropom, čo vie Hviezda dosiahnuť, aby sme zo vstupného pokryli honorár umelca.