NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Hoci príchod jesene každoročne ponúka čarovné pestrofarebné sfarbenie našich drevín, zlatisté a hnedasté tuje na cintoríne v Novom Meste nad Váhom nemajú, žiaľ, s príchodom jesene nič spoločné.
Za všetkým je doslova fatálny útok škodcu krasoňa borievkového, ktorý napadol už desiatky ihličnatých stromov v dlhých alejách na miestach v blízkosti posledného odpočinku Novomešťanov.
Rozšírenie krasoňa borievkového je také masívne, že Technické služby mesta Nové Mesto nad Váhom budú musieť vypíliť 45 tují, aby zabránili ďalšiemu rozširovaniu sa škodcu. Podobný osud bude pravdepodobne čakať v budúcnosti aj ďalšie stromy, na ktorých krasoň borievkový napáda kmene a vetvy.
Larvy sa živia drevným materiálom
V posledných rokoch majú tujové aleje na mestskom cintoríne netradičné sfarbenie. Sýtozelenú farbu týchto vždyzelených ihličnatých stromov, ideálnych do živých plotov, ktoré sa prirodzene vyskytujú v Severnej Amerike a vo východnej Ázii, postupne a čoraz viac nahrádzajú hnedé až zlatisté farby. Tie sú neprehliadnuteľným dôkazom napadnutia škodcom.
Hoci je krasoň borievkový veľmi pekne sfarbený kovovolesklý chrobák s veľkosťou 12 – 13 milimetrov, narobil Technickým službám mesta (TSM) Nové Mesto nad Váhom veľké problémy. Napriek tomu, že ide o teplomilný druh usídlený predovšetkým v južnej Európe, vzhľadom na vhodné podmienky i klimatické zmeny vrátane otepľovania a dlhotrvajúceho sucha sa postupne udomácňuje aj v strednej Európe.

„Tento drobný hmyz spôsobuje značné škody svojimi larvami, ktoré sa živia drevným materiálom pod kôrou týchto stromov. Larvy vyhrýzajú chodby, ktoré sú následne vyplnené jemnou pilinou. Tento proces je pre stromy mimoriadne škodlivý, pretože larvy pred svojím kuklením prenikajú hlbšie do dreva, čím narušujú jeho štruktúru,“ informovala Jana Krištofovičová z Technických služieb mesta v Novom Meste nad Váhom. Krasoň borievkový ohrozuje predovšetkým borievky a tuje, ale v poslednom období nepohrdne ani ďalšími okrasnými drevinami.