TRENČIANSKE TEPLICE. Trenčianska krajská polícia upozorňuje obyvateľov na výskyt medveďa hnedého v miestnom parku v Trenčianskych Tepliciach.
„V miestnom parku v Trenčianskych Tepliciach bol pred chvíľou oznámený výskyt Medveďa hnedého, ktorý mal vybehnúť z lesa do potoka,“ informovali na sociálnej sieti.
Ako ďalej uviedli, kontaktovali i zásahový tím, ktorý vycestoval na miesto výskytu.
„Žiadame občanov o opatrnosť a prechádzku v tejto oblasti si radšej rozmyslite. V prípade potreby nás neváhajte kontaktovať na čísle 158,“ dodali.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aké faktory ovplyvňujú zvýšený výskyt medveďov v intravilánoch,
- či zvyknú medvede loviť,
- ako sa správať pri stretnutí s medveďom,
- akým spôsobom medvede upozorňujú na útok.
Medvede lovia len výnimočne
Zvýšený výskyt jedincov medveďa hnedého v blízkosti ľudských obydlí nesúvisí len so zvyšovaním populácie, ale je dôsledkom aj iných faktorov.
„Primárnym faktorom je potrava, jej množstvo a dostupnosť v intravilánoch a v okolí. Medveď je potravný oportunista, živí sa širokou škálou potravných zdrojov. Dokáže sa špecializovať na ten druh potravy, ktorá je práve dostupná a využíva akúkoľvek príležitosť, aby získal potravu,“ povedal Jaroslav Slašťan, šéf zásahového tímu pre medveďa hnedého.
Čísla na zásahové tímy pre medveďa hnedého:
- Sever +421 903 201 978
- Juh +421 903 201 879
- Západ +421 910 658 615
- Podpoľanie +421 910 406 581
- Ponitrie +421 910 406 418
Podľa jeho slov medveď preferuje antropogénne zdroje potravy, ak sú pre neho ľahko dostupné.
Sem patria vnadiská a krmoviská, včelstvá, zvyšky ľudskej potravy v odpadových nádobách, pšeničné a kukuričné polia.
Medvede taktiež navštevujú ovocné sady, kde požierajú plody ovocných stromov.
„Dostupnosť, kvalita a množstvo potravných zdrojov výrazne ovplyvňujú nielen rast populácie a jej hustotu, ale čo je veľmi dôležité, aj aktivitu medveďov, ich migráciu za týmito zdrojmi a mieru konfliktov s človekom. Preto je dôležité zamedziť medveďom prístup k neprirodzeným zdrojom potravy,“ vysvetlil.
Ako doplnil, prirodzenú potravu medveďov hnedých tvorí najmä rastlinná zložka.
Medvede konzumujú rôzne časti rastlín, plody stromov, dužinaté oplodie, byliny a trávy, počas leta a jesene najmä lesné plody jarabiny vtáčej, ruže šípovej, kaliny obyčajnej, ako aj buka lesného.
„V jeho potrave sú zastúpené aj bezstavovce, loví len výnimočne, najmä v jarnom období sa živí kadávermi zvierat, ktoré uhynuli po zime, alebo korisťou ulovenou inými predátormi,“ dodal Slašťan.
Na útok upozorňujú odfukovaním a slintaním
Pri stretnutí s medveďom je dôležité sledovať, ktorým smerom ide a akú aktivitu vyvíja.
„Ak nás nepozoruje a vzďaľuje sa od nás, nemáme sa čoho obávať. Vždy sa však odporúča zmeniť smer, aby sme nepretínali trasu medveďovi a nedošlo k ďalšiemu stretu, ktorý by mohol byť na menšiu vzdialenosť,“ povedal Slašťan.

Pri strete je taktiež dôležité k medveďovi sa nepribližovať a identifikovať sa hlasom.
„Pri nečakanom stretnutí s medveďom odporúčame zväčšovať vzájomnú vzdialenosť, nie však behom. Netreba robiť prudké pohyby, ani sa neotáčať k medveďovi chrbtom,“ vysvetlil.
Podľa jeho slova platí, že čím bližšia je vzdialenosť medzi človekom a medveďom, tým väčšia je pravdepodobnosť, že medveď zaútočí. Pred samotným útokom je medveď nervózny a vykazuje niekoľko stupňov stresu.
„Prvým je znehybnenie a sledovanie človeka, druhým je obzeranie sa, otáčanie a hľadanie únikovej cesty. Ďalším je násilné zívanie, po ňom nasleduje nervózne a hlasité cvakanie zubami alebo odfukovanie,“ doplnil.
Ako ďalej povedal, po ňom nasledujú výstražné prejavy, postoje hrozby, svalové napätie.