TRENČÍN. Slovenská správa ciest začala búrať most cez Váh, ktorý sa nachádza v katastri obce Veľké Bierovce. V októbri plánujú spustiť demoláciu i druhého mosta, ktorý vedie cez Biskupický kanál.
Nasledujúce dva roky tak v tejto lokalite nebude žiadne prepojenie medzi dvoma brehmi vodného toku, s výstavbou nových mostov chcú začať až počas budúcej jari.

Tento fakt najviac trápi obyvateľov neďalekých obcí, mnohí z nich majú teraz problém sa dostať do zamestnania alebo k rodine.
V článku sa okrem iného dočítate
- Ako búracie práce komplikujú život obyvateľom neďalekých obcí,
- ako dlho potrvajú, kedy začnú s výstavbou nových mostov,
- kedy začnú s búraním mostu cez Biskupický kanál,
- aké iné komplikácie v rámci rekonštrukcie panelky spôsobil zlý stav mostov,
- ako prebieha rekonštrukcia cesty I/9.
Budú musieť zmeniť zamestnanie
Vedenie neďalekej obce Opatovce má na jednej strane radosť z toho, že sa výstavba nových mostov rozhýbala, na druhej strane sa však obávajú o ľudí, ktorí denne cez Váh cestovali do zamestnania.
„Dnes tu bola pani, ktorá na druhú stranu dochádza za prácou. Má minimálnu mzdu, robí upratovačku v jednom zo závodov, chodí tam na bicykli. Ona sa teraz nemá ako dostať do práce,“ povedala Iveta Mondeková, starostka obce Opatovce.
Podľa jej slov musí táto pani teraz obchádzať vodný tok cez Trenčín.
„To je komplikované, pretože musí ísť autobusom do Trenčína a odtiaľ sa ďalej dostať do Chocholnej – Velčíc, odkiaľ ide pešo do zamestnania. Niektorí ľudia zostali v situácii, že budú musieť zmeniť zamestnanie a hľadať si inú prácu,“ priblížila.
Starostka taktiež uviedla, že evidovali mnoho ľudí, ktorí mosty napriek uzávere používali i naďalej.
„Na bicykloch a malých motorkách vedeli prejsť, sem tam prešlo i nejaké menšie auto, hoci to bolo nebezpečné. Teraz bude prechod na druhú stranu úplne zamedzený a je to až paradoxné, ale ľudia sa spoliehajú na samosprávu alebo na vládu s tým, že tento problém vyrieši,“ podotkla Mondeková.
To, že SSC nezabezpečila náhradnú trasu vníma ako veľkú chybu.
„Stále nedošlo k zriadeniu alternatívnej trasy. Teraz, keď je ten most už prerušený, tak si ľudia uvedomili, že sa na druhú stranu nedostanú. Sú v šoku, dúfali, že sa urobí niečo pre to, aby sa mohli dostať na druhú stranu,“ ozrejmila.
S rovnakým problémom sa nám v blízkosti staveniska posťažoval i cyklista Pavol.
„Je to hanba všetkých vlád, ktoré vládli. Od šesťdesiatych rokov nespravili nič a všimli si to až teraz, keď to už išlo spadnúť. Nehľadia na ľudí, ktorí pracujú na druhej strane Váhu,“ povedal.
Podobne ako starostka, aj on vníma ako veľký problém to, že správa ciest neprišla so žiadnym dočasným alternatívnym riešením.
„Nespravili žiadny dočasný prechod, alebo lávku, aby sa tam mohli dostať. Ja tam mám aj rodinu, ktorú teraz nemôžem ísť navštíviť, keď tam chcem ísť, musím si spraviť 30-kilometrovú obchádzku. A že to má trvať dva roky? V Číne postavia nemocnicu za sedem dní a tu sa nevedia zorientovať za dva roky,“ dodal.