NOVÉ MESTO NADVÁHOM. Futbalové kluby AFC Nové Mesto nad Váhom a Spartak Myjava odohrali zaujímavý a netradičný futbalový dvojzápas v mládežníckych kategóriách chlapcov a dievčat. 5. septembra 2024 na trávnik novomestského AFC vybehli proti sebe v prvom zápase jedenástky chlapcov AFC U13/11 a dievčat U 15. Vyvrcholením akcie, ktorej zámerom bola prezentácia ženského futbalu, bol druhý zápas.
V ňom myjavské hráčky Spartaka do 19 rokov vzdorovali domácim chlapcom AFC do 15 rokov. V prvom zápase „mladších“ zvíťazili myjavské futbalistky 5:4. V druhom zápase „starších“ dominovali novomestskí chalani v pomere 9:0. Nás tentokrát nezaujímali až tak konečné výsledky zápasov.
Očami trénerov i hráčov a hráčok oboch klubov sme sa pozreli na nezvyčajnú priamu konfrontáciu mužského a ženského futbalu, rozdiely vo výkonnosti chlapcov a dievčat, spôsob „namixovania“ vekových kategórií, aby zápasy boli fyzicky rovnocenné, a toleranciu na ihrisku, kde nastúpili proti sebe hráči a hráčky s rozdielnym fyziognomickým nastavením.
Staršie dievčatá proti mladším chlapcom
Na novomestskom štadióne sa odohrali dva netradičné prípravné zápasy. „Určite nie sú takéto zápasy obvyklé. Každá súťaž má svoje pravidlá. Dievčatá musia hrať s dievčatami, chlapci s chlapcami. Ale v žiackom veku môžu dievčatá do pätnásť rokov hrať v zmiešaných družstvách s chlapcami. Je to veľmi veľká výhoda, pretože dievčatá musia na sebe inak pracovať. Tá príprava je pre ne rýchlejšia, silnejšia a náročnejšia,“ uviedol novomestský tréner a zároveň prezident AFC Miroslav Ostrenka.

Dva prípravné zápasy tentokrát výnimočne umožnili zmerať si sily dievčat proti kompletným chlapčenským jedenástkam. „Dievčatá boli v zápasoch o niečo staršie ako chlapci. Je to tak zvykom. Dievčatá nemôžu nastúpiť proti vekovo seberovným chlapcom vzhľadom na inú štruktúru tela. Snažili sme sa proti sebe postaviť družstvá s rozdielom jednej až dvoch vekových kategórií,“ skonštatoval ďalej Ostrenka. Podľa jeho slov chlapci dievčatá pred zápasmi nepodcenili. Ich hlavným cieľom boli víťazstvá v zápasoch.
„Je im jedno, či hrajú proti chlapcom alebo dievčatám. Jednoducho, chcú vyhrať. Podobný je aj pohľad dievčat,“ pokračoval. Futbalové myslenie je v oboch prípadoch dosť rozdielne, a tak takéto netradičné konfrontácie môžu byť prínosom pre obe kategórie, čo od seba odpozorovať.
Zápasy prestíže pre chlapcov i dievčatá
Úlohou trénera dievčenských družstiev je pred zápasom poriadne motivovať hráčky a zlomiť bariéru nástupu proti fyzicky drsnejším chalanom. „Tréner ich musí správne vyhecovať. Ako budú hráčky od začiatku agresívne, ako sa postavia k súperovi, taký zápas si urobia. Musia hrať tiež tvrdo, drzo, ale nie zákerne. A urobiť si rešpekt hneď od začiatku. Dievčatá v takýchto prípadoch majú pred zápasmi mierne obavy, že prehrajú s chalanmi, budú sklamané a chlapci sa im budú vysmievať. Ja prízvukujem, že aj v prípade víťazstva či prehry dievčat sa chlapci nesmú nikomu vysmievať,“ skonštatoval Ostrenka. Netypický dvojzápas futbalovej konfrontácie chlapcov a dievčat bol pre obe skupiny mimoriadne motivujúci a hecujúci.
Oba tímy sa chceli pred sebou ukázať. „Aj na dievčatách je cítiť, že sa chcú nad chalanmi vytiahnuť. Je to pre ne povzbudzujúce v tom smere, že v prípade víťazstva si povedia „chalanov sme dali“,“ usmial sa Ostrenka.
Tréner novomestských chlapcov potvrdil, že v prípade dobrej techniky starších dievčat je to zasa motivácia pre vekovo mladších chlapcov sa nové technické prvky naučiť. „Povedia si, musím na sebe popracovať, aby mi to išlo tak, ako staršiemu dievčaťu. Ale aj vekovo staršie dievčatá v prípade fyzicky tvrdšieho futbalového štýlu môžu byť ukážkou pre mladších chlapcov, ako fyzicky k zápasu pristupovať,“ dodal Ostrenka.