TRENČÍN. V súvislosti s predpoveďou výdatných zrážok a záplav v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) bude profesionálnym hasičom k dispozícii 4600 príslušníkov dobrovoľných hasičských zborov v kraji.
Po piatkovom zasadnutí Štábu pre krízové situácie TSK o tom informoval župan Jaroslav Baška.
Mnohé samosprávy i organizácie v regióne v súvislosti s nepriaznivou predpoveďou počasia a na odporúčanie župy presunuli, prípadne zrušili plánované víkendové kultúrne a spoločne podujatia.

Hydrologickú výstrahu vyhlásili v celom kraji, najvyšší stupeň platí pre okres Myjava.
V článku sa okrem iného dočítate
- Koľko dobrovoľných a bežných hasičov je v Trenčianskom kraji v pohotovosti,
- v ktorom okrese v rámci kraja vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti,
- akú techniku na pomoc poskytla župa,
- ktoré podujatia v regióne museli zrušiť,
- ako situáciu vníma jeden z jarmočných predajcov.
Výbavu poskytnú i po víkende
Z deviatich okresov Trenčianskeho kraja v ôsmich z nich vyhlásili druhý stupeň hydrologickej výstrahy. V okrese Myjava ako jedinom platí na celý víkend tretí stupeň.
„Cez okresný úrad v Trenčíne boli distribuované niekoľko stoviek až tisícok vriec s pieskom jednotlivým samosprávam. Najviac išlo do okresu Myjava, kde bolo distribuovaných 1000 vriec, ktoré sú potom k dispozícii jednotlivým jednotlivým obciam,“ povedal Jaroslav Baška, predseda TSK.
Počas víkendu bude v rámci kraja v pohotovosti i 4600 členov dobrovoľného hasičského zboru z 245 zborov.
„Trenčiansky kraj má v zriaďovateľskej pôsobnosti 80 organizácií, ktoré dostali upresnenia s tým, čo majú robiť v súvislosti s ochranou majetku. Tá spočíva najmä v tom, že ak sú nejaké veľké hodnotné veci, majetkové veci v suterénov týchto budov tak, aby tieto veci boli vynesené a premiestnené na vyššie poschodia,“ priblížil.
Kontrolou prešli i všetky odtokové žľaby, zvody a uzatvorenie okien na krajských budovách. Materiálno-technické zabezpečenie poskytne župa prostredníctvom Správy ciest TSK, kde do pohotovosti nastúpilo ďalších 46 pracovníkov.
Pripravených je aj ďalších desať dispečerov, ktorí budú s ľuďmi komunikovať v prípade potreby.
„Čo sa týka techniky, tak na každom cestmajsterstve je pripravený traktor, bager, jedenásť nákladných vozidiel a sú tam potom ešte aj zametacie súpravy,“ vymenoval.
Toto vybavenie je župa ochotná poskytnúť v prípade potreby v čase, kedy prípadné povodne opadnú. Trenčiansky kraj zároveň odporučil samosprávam a iným organizáciám, ktoré plánovali počas víkendu organizovať veľké kultúrne podujatia, aby ich presunuli na iný dátum.
„Veľakrát sme boli svedkami toho, čo sa stalo, keď na takéto podujatia prišiel veľký vietor, môžeme si spomenúť aj na tohtoročnú Pohodu,“ doplnil Baška.
Pripravili tisíce vriec s pieskom
Všetky obce a mestá v Trenčianskom obdržali odporúčania, ktoré sa týkajú bezpečnosti.
„Odporúčame, aby obce monitorovali vodné toky, sledovali výstrahy a aby si zriadili monitorovacie hliadky. Taktiež aby nadviazali súčinnosť s dobrovoľnými hasičskými zbormi a prípadne aj zabezpečili nejaké sily a prostriedky v prípade nebezpečenstva a aby skoro a včasne varovali svoje obyvateľstvo,“ uviedla Marta Kohlíková, vedúca odboru krízového riadenia okresného úradu v Trenčíne.
Podľa jej slov obciam poskytli i pomoc v podobe vriec s pieskom.
„Niektoré obce si už vrecia aj zabezpečujú, ako napríklad obec Štvrtok, ktorá požiadala o sto kusov vriec, alebo Adamovské Kochanovce, ktoré si vyžiadali 300 kusov vriec,“ vyčíslila.
Dve stovky vriec s pieskom si vyžiadala Fakultná nemocnica Trenčín, sto kusov okresný úrad v Ilave, a dvesto vriec okres Handlová. Tisíc vriec zaslali na Okresný úrad v Myjave.
„Situáciu stále monitorujeme, sledujeme výstrahy. Máme zabezpečenú pohotovosť službu, ktorá bude v prípade potreby distribuovať vrecia alebo potrebné sily a prostriedky pre obce, ktoré si o túto pomoc požiadajú,“ podotkla.