TRENČÍN. Počas ostatného víkendu si v Trenčíne pripomenuli 700. výročie založenia miestneho farského kostola Narodenia Panny Márie.
Za posledných sedem dekád viackrát zmenil svoju podobu, čo spôsobili i opakované silné požiare chrámu.
Mesto v súčasnosti plánuje i zrevitalizovať Mariánske námestie, na ktorom sa kostol nachádza.

Obnova má okrem nových povrchov a zelených plôch priniesť i nové osvetlenie a lepšie prepojenie s lesoparkom Brezina.
V článku sa okrem iného dočítate
- V ktorom roku ho postavili,
- aký kostol stál na jeho mieste počas príchodu Cyrila a Metoda,
- ako chrám poškodili v minulosti požiare,
- ako zmenili jeho podobu,
- akú rekonštrukciu plánuje mesto realizovať v jeho okolí.
Preskúmať chcú kryptu pri vstupe do kostola
Dekan Ľubomír Havran je súčasťou trenčianskej farnosti päť rokov. To, že môže s Trenčanmi osláviť toto jubileum, je i pre neho mimoriadna udalosť.
„Nie je veľa kostolov, ktoré si pripomínajú takéto okrúhle a veľké jubileum. Osobne je to príležitosť na duchovnú obnovu a uvedomenie si napríklad i toho, že je veľkým darom od Boha to, že máme medzi príbytkami možnosť stretať sa s ním v jeho príbytku,“ povedal.
Touto cestou vyzýva ľudí, aby obnovili vzťah nielen k tomuto kostolu, ale ku všetkým chrámom, aby sme si vážili nielen ich umeleckú a historickú hodnotu.
„Za 700 rokov veľa ľudí prinieslo nemalé obety, aby sa tento chrám postavil a aby prekonal všetky ťažkosti. Niekoľkokrát bol vypálený, zničený, poškodený, ale ľudia sa vždy zmobilizovali a neľutovali ani čas, ani peniaze, ani osobné obety, len preto, aby tu ten chrám stál,“ priblížil dekan.
Na pôde tohto kostola v 10. a 11. storočí stál aj iný kostol, krátko po príchode Cyrila a Metoda na naše územie.
„Neďaleko je tu i pútnické miesto Skalka, stojíme na pôde, po ktorej kráčala história. V roku 1912 bola rekonštrukcia po vážnom poškodení kostola. Mohli by sme povedať, že išlo až o generálnu rekonštrukciu, ktorá priniesla zmeny i v exteriéry. Oltár, ktorý tu máme, pochádza z tohto obdobia,“ uviedol.
Pri vchode do kostola sa nachádza dosiaľ nesprístupnená krypta.
„Rokovali sme už s príslušnými inštitúciami i na túto tému. V prvom rade by sme chceli sprístupniť kryptu, ktorá už bola odhalená a následne umožniť výskum, či sa tu v kostole nenachádzajú i ďalšie podobné priestory. Premýšľali sme i nad tým, že by sme pomocou presklenenia odhalili základy pôvodného kostola, ktoré tu boli objavené,“ doplnil Havran.
Svätostánok viackrát vyhorel
Farský kostol je výnimočný tím, že je farský. V trenčianskom regióne nie je však ani najstarší, ani najväčší.
„Na Trenčianskom hrade bolo v minulosti viacero sakrálnych objektov, najmä rôzne kaplnky. Rovnako z prelomu 13. a 14. storočia pochádza aj kostolík Sv. Kozmu a Damiána v Trenčianskych Biskupiciach. Piaristický kostol, ktorý sa nachádza na Mierovom námestí v Trenčíne, je väčší. Farský kostol je významný tím, že bol sídlom fary,“ vysvetlil historik Tomáš Michalik.
Práve tento status zvyšuje jeho pozíciu i význam.