BECKOV. Doba temného stredoveku je spojená s ďalším smutným fenoménom. Alkoholom. Množstvo vypitého vína či piva v tých časoch je pre našu súčasnosť takmer nepredstaviteľné. Nekvalitnú a kontaminovanú vodu nahrádzali vínom a pivom, alkoholu pripisovali aj liečivé účinky. Zároveň bol pre vtedajších obyvateľov dezinfekčným prostriedkom. Alkohol vo veľkom pili muži i ženy a nezriedka aj deti v nízkom veku.
Priemerná denná spotreba vína neklesala pod jeden liter. Pre stredovekých ľudí bol alkohol nevyhnutnou súčasťou života a bol zrejme menej škodlivý ako častokrát veľmi nebezpečná znečistená voda. O alkohole a jeho konzumentoch v stredoveku sme sa na Beckovskom hrade počas 2. ročníka Festivalu dobových jedál rozprávali s historikom Martinom Vincurským.

Poďme priamo na alkohol v stredoveku. Dá sa zrejme povedať, že stredovekí obyvatelia popíjali poriadne.
Áno. Pivo a víno bolo bežným normálnym nápojom, ktoré sa pili v priebehu celého dňa. Bolo to čiastočne spôsobené aj tým, že voda v tom období nebola čistá. Ale to nebol, samozrejme, primárny argument, prečo niekto pil pivo. Jednoducho ľuďom viac chutilo, malo to svoje účinky, ktoré boli pre tých ľudí blahodarné. Čistá voda v stredoveku, hlavne v mestách, bola zároveň veľkým problémom a nebola samozrejmá. Prečo si teda nedať radšej pivo a víno.
Stredovek bol spojený aj s považovaním alkoholu za liečivé médium?
Alkohol v tých dobách považovali skutočne za liečivý. Dokonca aj lekári odporúčali piť víno, keď bol človek chorý. Bolo to pre nich chutné, bolo to čisté, bolo to zdravé. Účinky alkoholu si však uvedomovali už v stredoveku. Vedeli, že keď to s alkoholom človek skutočne preženie, telo vykazuje znaky, ktoré určite nie sú zdravé. Keď ľudia cítili, že sú „rozbití“ z nejakej pijatiky, uvedomovali si, že to zdravé určite nemôže byť.

Lekári a hlavne duchovenstvo nabádali ľudí, aby to s alkoholom obyvatelia nepreháňali. Keď to prehnali, mali sa z toho spovedať. Na bežnej báze však s umierneným pitím nemal problém nikto. Vrátane rehoľníkov i duchovných.
Sú o tom zachované aj nejaké zaujímavé historické príbehy?
Príbehov je mnoho. Keď bol arcibiskup Jan z Jenštejna veľmi chorý, dal mu slávny lekár liečbu, v ktorej mu prekvapivo zakázal piť víno. Nie úplne, mohol si dať dvakrát denne zriedené víno. Čo on nedodržal a údajne vypil osem čaší silného vína na základe čoho sa mal úplne uzdraviť. To potom zapísal do spisu a chcel tým povedať, že lekári niekedy nevedia, čo robia.
Kedy ľudia počas stredovekého obdobia alkohol pili?
Dá sa povedať, že od rána až do večera. Bola to v stredoveku úplne bežná potravina. Pivo a víno sa pilo neustále, ľudia začínali už ráno. Záležalo potom od nich, či počas dňa víno riedili. Víno a pivo pili tak, ako my dnes pijeme minerálku. Treba povedať, že nájsť čistú vodu v stredoveku bol skutočne problém. V mestách bola voda hlavne v studniach, kde sa mohli vyskytnúť aj zvieracie mŕtvoly, často kontaminovaná. Ale určite vnímali v tých časoch ľudia aj pridané hodnoty alkoholu. Chuť a jeho účinky. Deťom sa víno odporúčalo riediť. Víno popíjali aj tehotné ženy úplne bežne. Dokonca aj po pôrode pili ženy vysoké množstvá vína.
Historické údaje hovoria o veľkých objemoch alkoholu, ktoré stredovekí ľudia denne vypili.
Zovšeobecniť sa to nedá, ale množstvo vypitého alkoholu bolo v zásade skutočne veľké. Je otázne, koľko percent mal vtedajší alkohol. Ľudia pili predovšetkým pri jedle, pokojne počas posedenia aj liter či dva litre piva. Celkové spotreby piva i vína sa uvádzajú v litroch na deň na jedného človeka. Ľudia sa, samozrejme, aj v tomto líšili. Ale v zásade mal k alkoholu prístup takmer každý človek. Otázka už bola v kvalite alkoholu, ku ktorej sa jednotlivé vrstvy ľudí dostali.