TRENČÍN. Trenčiansky ultramaratónec Stanislav Ďuriga začiatkom tohto roka vlastnoručne vybudoval nad Zlatovcami v lesnej časti Vinohrady kaplnku.
S jej výstavbou začal ešte tesne pred minulou zimou, všetok materiál na miesto vyniesol sám, svojpomocne, vlastnými rukami.

Na výstavbu kaplnky použil i 42 kameňov, ktoré pochádzajú z blízkych i ďalekých lokalít. Kamene majú symbolizovať 42 kilometrov, čo je základná dĺžka jedného maratónu.
V článku sa okrem iného dočítate
- Prečo sa rozhodol kaplnku postaviť,
- ako dlho mu trvalo ju vybudovať,
- z akých lokalít priniesol kamene na kaplnku,
- aké kuriózne maratóny doposiaľ absolvoval.
Kamene priniesol i z Chorvátska
Nápad vybudovať vlastnú kaplnku skrsol v hlave bežca počas toho, ako absolvoval rôzne bežecké maratóny medzi kostolmi. Počas nich často narazil i na rôzne kaplnky a tajuplné miesta.
„Vždy to vo mne niečo zanechalo, že som sa tam cítil spokojný. No a v hlave som nosil takú myšlienku, že keby som mal svoju kaplnku, nemusel by som ďaleko behať. Takto v podstate prišiel ten nápad, naskytol sa i pozemok a potom som sa to snažil už len nejako zrealizovať,“ povedal maratónec Stanislav Ďuriga.
S výstavbou vlastnej kaplnky začal v novembri 2023, keď na pozemku objavil veľké množstvo zbytočných kameňov a zakopané miesto.
„Povedal som si, že to odkopem a kamene nejako využijem. Pri tom som sa rozhodol, že postavím kaplnku bežca,“ priblížil.
Pre slovo bežec sa rozhodol cielene. Nie každý bežec podľa neho odbehol maratón.
Samotná konštrukcia kaplnky sa však i napriek tomu viaže k niektorým zákonitostiam maratónu.
„Maratón má 42 kilometrov, tak som začal donášať i kamene z rôznych miest, kam chodím behať, ako napríklad Paríž, veľa kameňov som priniesol i z Chorvátska. Jeden kameň, ktorý je na oltári má 15 kilogramov, s ním som bežal päť kilometrov. Mal som ho doma tri roky, tak som ho použil,“ uviedol.
Kamene do kaplnky priniesol i z okolitých lokalít ako Brezina alebo Machnáč, ale taktiež z Česka, Miškovca alebo z kopca, ktorý sa volá Dubník.
„Tam som bol 632-krát. Odtiaľ som doniesol veľa kameňov. Taktiež od Váhu a hlavne z Chorvátska, kde trávim veľa času,“ dodal.
Z kaplnky nechce robiť turistickú atrakciu
Aby kaplnku dokázal postaviť, musel Ďuriga na jej miesto vyniesť vlastnoručne 80 vriec betónu.
„Vynášal som ich na etapy. Do prvého tábora som vyniesol tak päť až osem vriec. Potom som prišiel poobede a vyniesol som tie vreca vyššie,“ priblížil.
Ďalší deň nanosil bandasky s vodou, napokon priniesol kamene. „Bola takmer zima, mokro. Svah je dosť strmý,“ povedal.
O kaplnke pôvodne nemal v pláne ani nikomu povedať.
„Nechcem, aby z kaplnky vznikla nejaká turistická atrakcia. Ja som bol vždy rád, keď som na nejakom mieste niečo našiel a cítil som, že tam je energia. Ľudia, čo tu boli, mi vraveli, že sa im tu páčilo,“ prezradil.
Ďuriga dúfa, že ľudia v kaplnke nájdu riešenie k svojim problémom.
„Nestane sa tu zázrak, že prídeš sem, kľakneš a odídeš zdravý, ale verím, že tu prídu na myšlienky, ktorými môžu svoj problém vyriešiť,“ doplnil s tým, že kaplnku dokončil vo februári 2024.

Behal i okolo skleníka
Ultramaratónec beháva už 45 rokov. S týmto športom začal na prahu dospelosti. Za svoj život odbehol dohromady 219 maratónov.
„Ultramaratóny majú vzdialenosť viac ako 42 kilometrov, často sú to i 100 kilometrové behy. Absolvujem i šesťhodinové behy, 12-hodinové behy. Behám, dokedy vládzem,“ povedal Ďuriga.
Maratón odbehol i na Matúšovej veži na Trenčianskom hrade, počas pandémie odbehol 14 maratónov za 14 dní.
„Každý deň som behal okolo iného kostola, lebo každý nariekal, že sa nič nedá robiť. No a keď som behal okolo farského kostola, tak som stále pozeral hore na hrad a hovorím, taká túžba by bola niekedy odbehnúť maratón na hrade. Tam som odbehol 927 koliečok, aby to bolo 42 kilometrov,“ priblížil.
Bežal taktiež okolo hospicu, na Beckovskom hrade, ale i na farme svojho zaťa.
„Keď sa mi narodil najmladší vnuk, tak som sa rozhodol zabehnúť niečo, čo bude s ním spoločné. Behal som tam aj medzi kravami,“ povedal. Približne 20 maratónov označuje za čudné, pre neho však majú veľký význam.
„Odbehol som 1140 koliečok okolo môjho skleníka. Jedno kolo malo 37 metrov. Najspokojnejšia bola vtedy moja manželka, pretože som bol z pretekov hneď doma. Mal som to len dva metre od chodby,“ uzavrel.