TRENČÍN. Tragické udalosti z konca druhej svetovej vojny dodnes v Trenčíne pripomína Pamätník umučených na Brezine. V jeho susedstve sa nachádza cintorín, na ktorom sú pochované obete besnenia nemeckého gestapa a slovenských kolaborantov. Ich telá tesne po oslobodení krajského mesta exhumovali, aby ich mohli ich blízki identifikovať.
Spomienková slávnosť pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania sa bude v Trenčíne konať 5. septembra. Mesto chce totiž počkať na začiatok školského roka, aby sa na podujatí mohli zúčastniť aj žiaci mestských základných škôl.
Masové hroby na Brezine
Aj Trenčín a jeho okolie patrili medzi regióny, kde sa postupne rozrastali partizánske skupiny. Fašisti dostali tipy na ľudí, ktorí robili protištátnu činnosť. Sústredili ich v Trenčíne, kde ich mučili, aby získali potrebné informácie. Následne ich odsúdili na trest smrti ako vlastizradcov.
„Odviezli ich na Brezinu, kde ich zastrelili a uložili do masových hrobov,“ hovorí riaditeľ Štátneho archívu v Trenčíne Peter Brindza. Išlo o 69 obetí, ktoré popravili od októbra 1944 až do apríla 1945. Už niekoľko týždňov po oslobodení Trenčína sa začalo s exhumáciami, ktoré trvali do 19. mája do zhruba 29. mája 1945.

„Bolo vykopaných sedem masových hrobov v lokalitách Dušova dolina. Široké a Vápenica. Tí, ktorí mali na starosti exhumácie, dostali tipy aj na ďalšie miesta, kde kopali, no tieto informácie sa napokon nepotvrdili,“ priblížil Brindza.
V trenčianskom archíve sa dodnes nachádzajú správy z jednotlivých dní, kedy postupne nachádzali obete. Opisuje sa v nich, v akom stave ich našli, čo mali oblečené aj to, ako zomreli. Na exhumáciách sa podieľali aj bývalí gardisti a zradcovia národa, pre ktorých išlo o formu trestu za ich činy.
„O 10:15 ráno sa zišla celá komisia a začali kopať na mieste, kde sa predpokladalo, že sa nachádza jeden masový hrob. V hĺbke 80 až 90 centimetrov sa objavili prvé znaky, že sú tam pochované telá. Tie následne vytiahli na pripravené stoly, kde ich podrobne analyzovali súdni lekári,“ pokračuje Peter Brindza.
Medzi zavraždenými hľadali svojich blízkych
Dianie na trenčianskej Brezine vtedy sledovala široká verejnosť, čo dokazujú aj archívne spisy. Uvádza sa v nich, že ľudia chceli vedieť, čo sa na daných miestach skutočne udialo. Mnohí pritom dúfali, že medzi obeťami nájdu aj svojich stratených blízkych, o ktorých nemali žiadne informácie. Identifikovať sa však napokon podarilo len 37 obetí.
Masové hroby pritom neboli veľké, mali rozmery len asi dva krát dva metre.