TRENČÍN. Projektová spolupráca na trase Trenčín – Bodø nie je náhodná.
V nórskom prístavnom meste žije približne rovnaký počet obyvateľov ako v meste pod hradom Matúša Čáka.
Slovná hračka, ktorá spája
Správne centrum regiónu Nordland je jedným z troch úradujúcich európskych hlavných miest kultúry. Má teda potenciál inšpirovať slovenského nasledovníka, ktorý prevezme štafetu v roku 2026. Bilaterálna iniciatíva nesie názov „Kultúra spája – Trebø viac kultúry“ (Culture connects – Trebø more culture). Slovo „Trebø“ vzniklo ako novotvar, pričom je zložené zo začiatočnej a koncovej slabiky pomenovaní oboch miest. V širšom kontexte však zdôrazňuje, že kultúry nikdy nie je dosť.
Ako konkretizovala manažérka projektu Petra Mikulášová, iniciatíva prepája aktivity partnerských organizácií z Bodø a Kreatívneho inštitútu Trenčín. Je financovaná z Grantov EHP a Nórska. Popri prehĺbení kultúrneho dialógu jej cieľ spočíva aj vo výmene know-how.

Dôležitou súčasťou spolupráce sú študijné návštevy medzi zúčastnenými krajinami. V prvej polovici augusta vycestovala do Škandinávie desaťčlenná delegácia. V zostave zástupcov Útvaru kultúrno-informačných služieb Mestského úradu Trenčín, Literárnej rezidencie Košice – Epic Residencies či trenčianskej galérie Formaat, nechýbala ani dvojica pracovníkov Verejnej knižnice Michala Rešetku v Trenčíne (VKMR). Skupinu, ktorá bude vedieť získané skúsenosti pretaviť do praxe, doplnili lektorka storytellingu a riaditeľka festivalu „Príbehom na stope“ Martina Jánošíková, spisovateľka a dramaturgička festivalu BRaK Soňa Uriková a škandinavista a prekladateľ Miroslav Zumrík.

Trend chcú zachytiť ešte pred rekonštrukciou
Predstavitelia kultúrnej obce absolvovali na severe Európy bohatý program. Nahliadli do zákulisia organizácie veľkého kultúrneho podujatia, preskúmali jedinečné prostredie, nadviazali nové kontakty. Slováci vrátane pätice Trenčanov navštívili literárny festival Hamsunove dni v Oppeide na Hamarøy a tiež dom, v ktorom vyrastal spisovateľ Knut Hamsun (1859 – 1952), nositeľ Nobelovej ceny za literatúru za rok 1920.

Podľa účastníkov študijnej cesty patrila k najsilnejším zážitkom exkurzia po architektonickom skvoste Deichman Bjørvika v Oslo. Najstaršia a najväčšia nórska knižnica leží na bývalej lodenici a ponúka úchvatný výhľad na fjordy. Návštevníci sa môžu medzi podlažiami presúvať výťahom alebo pohyblivými schodmi. Silný dojem na delegáciu spravila i komentovaná prehliadka knižnice Stormen v Bodø, sídliaca vedľa malebného prístavu.
„Za polárnym kruhom sme získali množstvo podnetov, ktoré v blízkej budúcnosti určite využijeme v súvislosti s pripravovanou rekonštrukciou budovy trenčianskej knižnice na Hasičskej ulici. Potvrdilo sa nám, že menej je niekedy viac. Tento trend je badateľný najmä pri dispozičnom riešení interiéru,“ zhodnotila Sylvia Fabová, poverená riadením VKMR.
V opačnom garde sa Slováci s Nórmi najbližšie stretnú na pripravovanom nultom ročníku „Festivalu príbehov“ v Trenčíne v dňoch 20. – 22. septembra 2024.