STARÁ TURÁ. Expozícia U starkých v dome i na dvore vás prostredníctvom množstva autentických exponátov zo života starých a prastarých rodičov zavedie do čias, keď sa v domácnosti, na poli i v dielni každodenne využívali predmety, z ktorých mnohé dnes už mladšie generácie nedokážu identifikovať ani podľa názvu. Výstava je zároveň doplnená expozíciou So včelármi o včelách, ktorá vás zavedie do sveta sladkého medu a neúnavných včiel. Obe výstavy sú v Dome kultúry Javorina v Starej Turej verejnosti prístupné počas pracovných dní do 30. septembra 2024.
Oživili historické predmety predkov
Počas prechádzky výstavnými priestormi, sledujúc dnes už vzácne dobové artefakty výstavy U starkých doma i na dvore, si oprášite mnohé podstatné mená, ktoré už takmer vymizli z bežného používania. Uvidíte moržovák, ktorý slúžil pri spracovaní kukurice, starý rajtár na čistenie obilia, trlice na ručné trepanie ľanu, rumpľu na pranie, strúhacie stolice na výrobu varešiek, drevené cepy, vyzuvák vysokých čižiem či nástroje na pasírovanie ovocia a odmerky na obilie a tekutiny. Desiatky exponátov zapožičalo na výstavu vyše desať obyvateľov Starej Turej a okolia.

„V tomto roku sme zamerali výstavu na historické náradie. Viacero predmetov priniesli aj členovia nášho kolektívu z domu kultúry. Popozerali sme stodoly a šopy a vystavili zaujímavé veci, ktoré sme našli. Na našu výzvu na sociálnej sieti reagovalo aj viacero obyvateľov, ktorí vlastnia rôzne staré náradie. Dokonca sa nám stalo, že nedokážeme už ani my presne zistiť v prípade niektorých predmetov, na čo pôvodne slúžili,“ prezradila Eva Adámková, riaditeľka Domu kultúry Javorina. Návštevníci výstavy však nájdu istotu využitia predmetov v prípade rôznych šijacích strojov, píl, lopát, kosákov, tesárskych sekier, či nožov na kapustu. Na správnej dobovej výstave nemôže chýbať ani „šlopec“ na myši, váhy či vankúš na paličkovanie.
Práčka, do ktorej sa strúhalo mydlo
Doslova heroický výkon museli podať tvorcovia výstavy, ktorým sa na druhé poschodie staroturianskeho kultúrneho domu podarilo dostať aj rozmerovo menší rebrinový voz. Skvostom výstavy U starkých v dome i na dvore je plechová bubnová práčka, pri ktorej najmladšia generácia beznádejne hľadá elektrický kábel na pripojenie ku zdroju. Bola totiž na ručný pohon a jej, vo väčšine prípadov ženská obsluha sa pri nej počas prania poriadne nadrela. „Bielizeň bola vložená zboku a do práčky sa potom naliala voda.

Nastrúhalo sa do nej mydlo. Práčka pomocou páky minimálne hodinu musela bielizeň z jednej strany do druhej neustále hýbať. Vtedy bolo konopné a ľanové oblečenie. Keď sa namočilo do vody, objem práčky bol veľmi ťažký. Pohybovať pákou bola naozaj drina. Keď sa v práčke vypralo, išlo oblečenie na vypláchanie z mydlín do potoka alebo veľkého koryta,“ vysvetlila Zuzana Zigová.