TRENČÍN. Štyri umelecké diela v trenčianskom verejnom priestore prešli hĺbkovým čistením. Tlakovým prúdom čistili konkrétne sochy Morská panna od Jozefa Fizela z roku 1977 pri plavárni, Márne čakanie Vojtecha Matušinca z roku 1968 na Šoltésovej ulici, Kukurica od Rudolfa Moška z roku 1972 a dielo Vojtecha Matušinca na Hodžovej ulici s názvom Fatima od Vojtecha Matušinca na Hodžovej ulici zo 70. rokov 20. storočia.
Jeden z hodnotných výtvorov si ľudia dokonca "pomýlili" s odpadkovým košom.

Podobných sôch je krajskom meste približne sto, mnohé z nich v minulosti vybudovali na základe takzvanej Hlavy V., ktorá prikazovala výstavbu umeleckých diel vo verejnom priestore.
V článku sa okrem inéhod dočítate
- Ktoré sochy vyčistili,
- koľko sôch je na území mesta,
- ako vznikali,
- akým spôsobom predlžujú sochám život.
Podobných diel sú v meste stovky
Čistením prešli dohromady štyri sochy, jedna pred mestskou plavárňou v Trenčíne a tri na Sihoti.
„Robíme to preto, lebo sa musíme starať o umelecké diela vo verejnom priestore. Postupne sa snažíme takto sochy a iné diela na území mesta Trenčín zveľaďovať. Pred pár rokmi sme čistili sochy v Parku Milana Rastislava Štefánika, nejaké diela sme čistili na Soblahovskej. Teraz v lete pokračujeme s čistením sôch morskej panny, Fatimy, alebo Márne čakanie, Žena na pláži,“ povedal Omar Mirza, trenčiansky mestský kurátor.
Väčšina podobných diel na území Trenčína pochádza zo 60tych a 70tych rokov minulého storočia. Tie, ktoré čistili dnes sú vyrobené z kameňa.
„Ten sa čistí najjednoduchšie. Tieto sochy i prirodzene zarastajú nejakými lišajmi, alebo machmi. Prirodzene na ne sadá i špina a prach. Vytvára sa na nich patina, ktorá mení farbu a výzor sochy. Keď sochu takto šetrne očistíme, tak potom vyzerá lepšie a v niektorých prípadoch takmer, ako nová,“ priblížil.
Diel vo verejnom priestore Trenčína je približne sto. Momentálne pracujú na ich evidencii v rámci zoznamu.
„Pomáha nám s tým i občianske združenie Hlava V., ktoré sa tejto téme venovalo i v minulosti. Spravili aj webovú stránku, na ktorej tieto diela sú. Nie sú tam uvedené takmer všetky údaje a diela, tak momentálne pracujeme na to, aby sme všetky diela uverejnili i v rámci verejného geoportálu na stránkach mesta,“ vysvetlil Mirza.
Tieto štyri sochy čistili z toho dôvodu, že sú materiálovo vhodné, pomerne exponované a sú na pozemkoch mesta.
„Napríklad dielo Márne čakanie, ľudovo nazývané Žena na pláži, ktoré je na Sihoti na Šoltésovej ulici a vytvoril ho Vojtech Matušinec v roku 1986, je v pomerne zlom stave a toto dielo bude treba nejakým spôsobom zreštaurovať. Problematické je i to, že dielo nie je z kameňa, mramoru, bronzu, alebo iného trvácnejšie materiálu. Je z epoxidu, čo je plast,“ podotkol.