TRENČÍN. Ortopédi sa čoraz viacej stretávajú s preťaženými platničkami u mladých ľudí, ktoré ich mávajú v tak zlom stave, že ich musia vymeniť.
Dôvodom je nadmerné hľadenie do mobilných telefónov, prípadne nesprávne nastavenie a zlé umiestnenie monitoru na pracovnom stole.
„ Keď sa pozeráme do telefónov, dochádza k zvýšenej záťaži a preťažovaniu platničiek. Už pri 30-ročných ľuďoch sa stretávame s tým, že platničky majú poškodené tak, že je nutná ich výmena,“ povedal Jaroslav Vidan, primár ortopedického oddelenia vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne.

V rozhovore taktiež priblížil, že mnohé onkologické ochorenia postihujú i chrbticu. Prezradil, aký negatívny dopad môže mať na pohybový aparát dlhodobá práca za pásom, ale i to, v akých prípadoch musia uprednostniť neinvazívnu liečbu pred operáciou.
V rozhovore sa okrem iného dočítate
- V akých prípadoch ortopédi volia konzervatívnu liečbu namiesto operácie,
- aké následky môže mať nadmerné pozeranie do obrazovky telefónu,
- že negatívny dopad na zdravie človeka môže mať i dlhoročná práca za pásom,
- ako sa onkologické ochorenia môžu šíriť i do chrbtice a iných kostí.
Ktoré ochorenia pohybového aparátu evidujete na oddelení najčastejšie?
Najviac evidujeme degeneratívne poškodenia pohybového aparátu, ktoré postihujú najmä koleno, bedro a chrbticu. Potom sú to i rôzne stavy po úrazoch, najčastejšie poranenie kolena a ramena.
Degeneratívne ochorenia nemusia trápiť iba starých ľudí, väčšinou sú to multi-faktoriálne ochorenia, pri ktorých konkrétna príčina nie je známa. Vplyv na ochorenie môže mať genetika, záťaž, ale i pohlavie a vek. Postihujú i mladších ľudí. Napríklad bionekróza bedrového kĺbu často trápi i tridsiatnikov a štyridsiatnikov. Vtedy je často nutné kĺb vymeniť za nový.
Aký vplyv na tieto ochorenia má konkrétne pohlavie?
Väčšinou sú multifaktoriálne, vplyv majú pravdepodobne aj hormóny, ktoré kosť a chrupavku do určitej miery ovplyvňujú. Artróza kolenného kĺbu sa napríklad častejšie vyskytuje u žien ako u mužov.
Evidujete v rámci liečby nejaké nové trendy?
Pri artroskopických operáciách využívame nový operačný postup, ktorý nahradzuje defekt chrupavky. Tieto defekty vieme nahradiť do určitej plochy. To sa však týka najmä poúrazových stavov, keď dôjde k priamemu poškodeniu chrupavky. Vplyvom veku a degenerácie tam dochádza k sekundárnej artróze. Táto metóda nie je vhodná pre degeneratívne poškodenie chrupavky.
V rámci artrózy je na našej klinike dominantná v terminálnych štádiách operačná liečba, teda výmena kĺbu za endoprotézu. Koleno je zložitý biomechanický kĺb. Sú tam rôzne koncepty toho, ako bude fungovať po operácii, snažíme sa čo najviac napodobniť prirodzenú biomechaniku.