STARÁ TURÁ. Pratur. Zvierací velikán, ktorý sa dostal až do názvu mesta i mestského erbu Starej Turej. Z pomenovania dnes už vyhynutého zvieraťa bolo odvodené slovo Turá. A práve lebka pratura pochádzajúca približne zo 7. – 8. tisícročia pred naším letopočtom patrí k najvzácnejším exponátom Mestského múzea v Starej Turej.
Pohľad na mohutnú lebku pratura a jeho mierne prehnuté rohy vás privíta hneď pri vstupe do stálej expozície zaujímavého múzea.
Napriek tomu, že posledný jedinec pratura zahynul rukou lovca ešte v roku 1627, vy máte vďaka vzácnemu archeologickému nálezu možnosť vidieť, aké mohutné zvieratá sa pohybovali ešte pred niekoľkými storočiami takmer po celej Európe a Strednom východe vo veľkých počtoch.

Statný jedinec vážil jednu tonu
Samci pratura behali po európskom kontinente „nahodení“ v krátkej čiernej až čiernohnedej srsti so šedivým alebo nažltlým pruhom cez celý chrbát. Ich nežnejšie polovičky mali hnedočervené sfarbenie. Pratur, alebo ak chcete aj v latinskej verzii Bos primigenius, sa vyskytoval pôvodne v Ázii.
Neskôr to bola Európa a dokonca aj severná Afrika. Jeho fyzické miery boli naozaj impozantné. „Samci dosahovali hmotnosť od osemsto do tisíc kilogramov pri bežnej výške 160 – 180 centimetrov. Samice vážili približne 600 až 750 kilogramov a boli o niečo menšie a nižšie. Dosahovali výšku 150 centimetrov. Dĺžka tela pratura mala až tri metre,“ dozvedáme sa v Mestskom múzeu v Starej Turej.

Pratur mal už v dávnych dobách ale veľkú smolu. Bol obľúbenou korisťou lovcov a postupne vymieral. Ešte pred naším letopočtom ho vyhubili v Grécku, po 1. storočí nášho letopočtu po ňom nenájdete živé stopy už ani na Balkánskom polostrove. V stredoveku bol zlikvidovaný tento zvierací druh aj u našich susedov v Českej republike. „Najstaršie dochované pozostatky pratura sú staré 275 tisíc rokov. Posledný jedinec uhynul v Poľsku v roku 1627,“ informujú ďalej v Mestskom múzeu v Starej Turej.