HUŠTĚNOVICE. Zväčšovacia lupa pred televíznou obrazovkou? Veľká šošovka, ktorá je naplnená destilovanou vodou? Zelená, hnedá, či modrá fólia nalepená na obrazovke? Ľudia sa snažili už pred vyše sedemdesiatimi rokmi na prvých „mini“ obrazovkách televízorov aspoň mierne zväčšiť obraz, ktorý ponúkala malá obrazovka.
A zároveň prvý pokus získať „umelým“ spôsobom z čiernobieleho obrazu farebný výstup, je naozaj vtipný. Ale, ironický úsmev nie je v tomto prípade na mieste. Viacerí výrobcovia vás dnes totiž lákajú na kúpu zväčšovacieho skla displeja s reproduktorom. Tentoraz už ale pre mobilné telefóny. A tak, vynález, ktorý sa v Československu snažili ľudia používať už v roku 1953, sa vracia opäť do módy. Síce bez destilovanej vody, sofistikovanejšie, ale s rovnakým zámerom. Niekoľkokrát zväčšiť zväčšovacou lupou malou obrazovkou ponúkaný obraz.

Maličká obrazovka vo veľkej skrini
Aj vy sa iba pousmejete pri predstave prvého československého televízora Tesla 4001A, ktorý mal maličkú obrazovku ohraničenú hrubším rámikom s rozmermi 15 x 20 centimetrov? Tento obrazový prvok bol osadený do vyše polmetrovej robustnej skrinky s rozmermi 51 x 65,7 x 40,5 centimetra. Brokátový poťah vedľa miniobrazovky ukrýval reproduktor a množstvo súčiastok. V dolnej časti skrinky sa dnes už mladá generácia môže iba nechápavo pozrieť na štyri kruhové ovládacie prvky. Pomocou nich sa dolaďovala ostrosť, jas a kontrast obrazovky. Posledný „krúžok“ slúžil na nastavenie hlasitosti zvuku.

Leštené ušľachtilé drevo skrývalo vo vnútri vyše dvadsať elektrónok. A cena? 2000 korún československých. Prvý televízny prijímač vyrábala od roku 1953 Tesla Strašnice a práve v tomto roku sa v Československu začalo 1. mája 1953 prvé televízne vysielanie. Premiéra vysielania putovala k divákom z televízneho štúdia v Prahe, neskôr sa pridávali Bratislava, Ostrava a iné mestá.
„Prijímače sú upravené na príjem televízneho vysielania v druhom kanáli. V tomto kanáli vysiela pražské Ústredné televízne štúdio,“ uvádzal výrobca v technickom popise zariadenia, ktorého obraz bol rozdelený na 625 riadkov. Robustná skrinka s miniobrazovkou potrebovala príkon až 150 Wattov.