TRENČÍN. Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) Trenčín 2026 dostane 34,3 milióna eur z nových eurofondov na rekonštrukciu a obnovu kultúrnych pamiatok. Informoval o tom minister investícií Richard Raši na stretnutí s primátorom Trenčína Richardom Rybníčkom v Trenčíne. Známe sú už aj prvé projekty, ktoré budú z balíka podporené. Pôjde o rekonštrukciu a prebudovanie KC Dlhé Hony na kultúrno-komunitné centrum a pokračovanie projektu obnovy trenčianskej synagógy.
O peniazoch nerozhodne ministerstvo, ale región
Trenčín bude po Košiciach druhým Európskym hlavným mestom kultúry v rámci histórie Slovenska. Projekt EHMK je okrem kultúry aj o ekonomickom a spoločenskom dosahu, čo má vplyv na rozvoj mesta i regiónu.
„Tento vplyv na Košice bol zaznamenaný a vyhodnotený expertmi z Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Vďaka aktivitám EHMK minuli návštevníci v Košiciach viac ako 30 miliónov eur. Počas projektu sa vytvorilo takmer tisíc pracovných miest a mnohé z nich sa podarilo udržať. Prebudovala sa kultúra za 70 miliónov eur, ale celkový vplyv projektu podľa dopadovej štúdie bol viac ako 160 miliónov eur,“ skonštatoval Raši s tým, že druhé najväčšie slovenské mesto vďaka projektu zmenilo svoj imidž.

„Z mesta, ktoré bolo vnímané ako oceliarske, sa stalo kultúrne, kreatívne a veľmi aktívne mesto s každoročným 20-percentným nárastom turizmu aj záujmu zahraničných investorov. Zmenil sa aj pomer zamestnanosti, väčšina pracovných miest už nie je naviazaná na ťažký priemysel, ale na kreatívny sektor a IT," uviedol Richard Raši. Financie z nových eurofondov sú určené práve na prípravy veľkého reprezentačného momentu.
„Pred pár dňami sme vyhlásili novú výzvu na rekonštrukciu a obnovu kultúrnych pamiatok EHMK Trenčín 2026. Ide o výzvu vyhlásenú v rámci takzvaných Integrovaných územných investícií, čo znamená, že o jej využití nerozhoduje ministerstvo, ale región sám. Preto bola výzva spracovaná v úzkej spolupráci s koordinátorom EHMK Trenčín 2026 - mestom Trenčín. Zameriava sa najmä na obnovu budov ako napríklad obnova Trenčianskeho hradu, synagógy, verejnej knižnice, galérie, Župného domu v Trenčíne a pod.
Ide o otvorenú výzvu, takže sa uzavrie v prípade vyčerpania alokovaných finančných prostriedkov, teda viac ako 14,3 mil. eur," informoval Raši.
V článku sa ďalej dočítate:
- z čoho bude pozostávať Kultúrno-komunitné centrum Dlhé Hony,
- aké sú odhadované náklady na tento projekt pri mestskom trhovisku,
- čo za zhruba milión eur zrekonštruujú v trenčianskej synagóge.
Vznikne kultúrno-komunitné centrum
Oprávnení žiadatelia sú mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj, obce, Židovská náboženská obec Trenčín, Centrum pre rodinu Trenčín, o. z., a Ministerstvo obrany SR. Oprávneným územím je Mestská funkčná oblasť Trenčín.

Výzva môže byť využitá na výstavbu, prístavby, nadstavbu, stavebné úpravy, budovanie a obnovu stavieb, napojenie stavieb na inžinierske siete, v opodstatnených prípadoch aj reštaurátorské práce, ale aj na obstaranie vnútorného a vonkajšieho vybavenia objektu, taktiež sadové a parkové úpravy v areáli a vo verejných priestoroch, vrátane spevnených plôch a vnútroareálových komunikácií, dokonca aj na archeologický výskum v zmysle platnej legislatívy.
Jedným z objektov, ktoré sa dočkajú financií, je pre zlú statiku už štyri roky zatvorené Kultúrne centrum (KC) Dlhé Hony pri mestskom trhovisku. To v rámci rekonštrukcie a revitalizácie prebudujú na kultúrno-komunitné centrum.