TRENČÍN. Trenčianska samospráva upozorňuje obyvateľov mesta, aby do nádob na šatstvo a textil nevhadzovali oblečenie, ktoré je odpadové a nedá sa opätovne využiť. V ostatnom období totiž v týchto kontajneroch zaznamenali rastúci počet špinavých, poškodených alebo zatuchnutých kusov oblečenia.
Zberové spoločnosti, ktoré tieto nádoby v meste prevádzkujú, zároveň uviedli, že mnohí ľudia do nich častokrát hádžu i odpad. Evidujú i prípady, kedy ľudia žiadali o otvorenie kontajneru, pretože do neho niečo hodili omylom.

Znehodnotený textil do kontajnerov nepatrí
Do kontajnera na šatstvo a textil patrí iba znovu použiteľný a kvalitný textil.
„Zberové spoločnosti na textil Humana a Ekocharita, ktoré aj v našom meste zbierajú textil prostredníctvom rozmiestnených nádob, v nich zaevidovali v ostatnom čase zvýšené množstvo odpadového a znehodnoteného šatstva a textilu,“ uviedla Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.
Pripomína, že do kontajnerov by ľudia mali dávať len textil, ktorý je vhodný na ďalšie použitie.
„Ak doň vložíme starý, špinavý a zatuchnutý textil, môže znehodnotiť celý obsah kontajnera, a tak snaha ostatných ľudí vyjde naprázdno,“ vysvetlila.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aké nevhodné veci do nádob zvyknú ľudia hádzať,
- čo môžu ľudia robiť, ak do kontajneru hodia niečo omylom,
- ktoré textílie do nádob patria a ktoré už nie,
- aké iné predmety okrem hračiek sú prijateľné,
- kam putujú veci z nádob.
Do kontajnera patrí opätovne použiteľný textil vhodný na nosenie, a to najmä letné a zimné pánske, ženské a detské oblečenie, zachovalý bytový textil ako návliečky, plachty, rovnako aj topánky, opasky a kabelky.
Takéto oblečenie nesmie byť znehodnotené, zašpinené, navlhnuté, zatuchnuté a musí byť zabalené vo vhodnom obale, ideálne v priesvitnom vreci. Oblečenie musí byť kvalitné a najlepšie vypraté a poskladané.
„Textil a šatstvo z kontajnera sú totiž darované rôznym charitám, rodinám v hmotnej núdzi alebo predané do second handov,“ podotkla.
Do kontajnerov by ľudia nemali dávať ani špinavý, poškodený, alebo zatuchnutý textil a šatstvo, takzvaná starina, ktorú ľudia vypratávajú zo starých domov, taktiež veľmi staré kabáty, bundy, nohavice, všetko vyrobené za bývalého režimu.
„Nie sú určené ani na použité pracovné úbory, staré montérky, ústrižky po šití, textilné rúška ani žiadne priemyselné textilné odpady. Rovnako nie matrace, koberce a podobne,“ dodala hovorkyňa.
Preferujú najmä plyšové hračky
Do zberných nádob na textil zároveň nie je vhodné hádzaťnič, čo nie je oblečenie, domáci textil, obuv alebo kabelky, či hračky. Informovala o tom Jana Kavalierová z organizácie Humana.
„Taktiež tam nepatrí textil, ktorý je mokrý, alebo znečistený biologickým materiálom, olejom, alebo nejakou podobnou látkou, ktorá znemožní opätovné použitie textilu. Takisto v takomto prípade hrozí, že takto znečistený, či mokrý textil, znehodnotí a zvyšný textil v zbernej nádobe,“ povedala.