SKALKA NAD VÁHOM. Najstaršie pútnické miesto na Slovensku Skalka pri Trenčíne si tento rok pripomína 800 rokov od založenia benediktínskeho opátstva.
Za minulého režimu čelilo pokusu o likvidáciu jeho náboženského významu. Ruiny si napokon zachovali svoj duchovný rozmer.
Jedinečná atmosféra Skalky tak dodnes inšpiruje a ponúka priestor na oddych či utriedenie myšlienok.
Verejnosť si jej 800-ročnú históriu pripomenula počas uplynulého víkendu prostredníctvom púte.
Záujem turistov rastie
Katarína Darvašová zažíva tento rok na Skalke svoju výročnú sezónu. Turistov jej zákutiami sprevádza presne desať rokov. Ich počet sa podľa nej medzičasom zdvojnásobil – z 11-tisíc na vlaňajších viac ako 20-tisíc.

„Zaujímavostí, ktoré ponúka Skalka, je hneď niekoľko. Jednak je to najstaršie pútnické miesto na Slovensku. Z historických pútnických miest je jediné, ktoré je nemariánske. Je zasvätené našim svätcom – Andrejovi a Beňadikovi,“ upozornila. Tí boli zároveň prví z nášho územia, ktorých svätorečenie bolo zdokumentované.
Pustovníci prišli na Považie na prelome tisícročia z nitrianskeho Zobora, kde sa vtedy nachádzal benediktínsky kláštor svätého Hypolita.
„Podľa legendy, ktorú napísal ich súčasník svätý Maurus, tri roky po smrti Andreja-Svorada zbojníci prepadli a zavraždili Beňadika. Jeho telo hodili do Váhu,“ priblížil nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Beňadikove ostatky našli ľudia až po roku vďaka orlovi, pričom jeho telo bolo neporušené.
Pochovali ho taktiež v Katedrálnom chráme svätého Emeráma v Nitre.
Benediktínsky rád mal aj podlahové kúrenie
Na miesto, kde obaja svätci žili, prichádzali už pred stáročiami pútnici. Nitriansky biskup Jakub I. preto v roku 1224 vydal listinu o založení benediktínskeho opátstva.