TRENČIANSKA TEPLÁ. Pestovanie exotického ovocia v našich zemepisných šírkach nie je nereálne. Dokazuje to Richard Šulík z Trenčianskej Teplej, ktorý s touto záľubou začal pred dvadsiatimi rokmi. Odvtedy sa mu urodilo okrem citrónov aj kiwi, no najmä vyše sto ananásov.
Tie väčšinu roka strávia v zimnej záhrade, von ich prenesú občas počas leta. Podľa pestovateľa a jeho manželky majú domáce ananásy odlišnú chuť od tých, ktoré na Slovensko loďami dlho cestujú najmä z krajín strednej a južnej Ameriky. Prvé tohtoročné plody dozrejú už o pár týždňov.
Ananásom treba na rast pripraviť podmienky
Richard Šulík ako záhradkársky samouk začal s pestovaním exotických plodov zhruba v roku 2004. Rastliny presunul do zimnej záhrady otočenej na juh, čo prinieslo za krátky čas prvé výsledky.

„V lete je tu dosť teplo, v zime drevom v dome nepriamo vykurujeme aj zimnú záhradu. Teplota tam preto v zimných mesiacoch dosahuje až 17 stupňov Celzia, niekedy do 20. Rastlinám ako ananás sa to páči,“ opísal pestovateľ, ktorý okrem ananásov skúšal pestovať aj banány. Pri vstupe do jeho domu sa do výšky šplhá kiwi, vedľa neho sa zas darí zhruba štvormetrovým figám. Najväčšiu pozornosť však vyvoláva práve ananás, ktorého vypestovanie trvá zhruba rok.

„Sadiť ho treba od jari do leta, ak by ste to skúšali v novembri, neuchytí sa optimálne, ale sem-tam sa podarí. Ananásy preto presádzam vždy cez leto, keď ich konzumujeme. Potrebujú najmä teplo a svetlo, neprekáža im ani počasie, aké je teraz, teda horúčavy a dusno,“ vysvetlil Richard Šulík. Zároveň sa podelil o tipy, ako si sladké ovocie vypestovať v domácich podmienkach.
V článku sa ďalej dočítate:
- koľko koreňov ananásov aktuálne pestuje a ako toto ovocie vypestované v našom klimatickom prostredí chutí,
- čo odporúča ďalším pestovateľom, ktoré sa chcú pustiť do pestovania exotického ovocia,
- aký je záujem slovenských pestovateľov o produkciu exotického ovocia.
„Najjednoduchšie je, keď odrežete vrchol a potom odšúpete zo spodných listov toho vrcholu, potriete nejakým zakoreňovačom a zasadíte do nie príliš veľkého, nie príliš malého kvetináča,“ prezradil s tým, že ananásy presádza dvakrát. „Kúpim substrát a premiešam s trochou hliny. Netreba ich až tak často polievať, čo-to vydržia,“ doplnil pestovateľ z Trenčianskej Teplej, ktorému sa podarilo vypestovať ananás vážiaci do štyroch kilogramov.