TRENČÍN. Tohtoročný festival Pohoda počas svojho druhého dňa predčasne ukončila intenzívna búrka, ktorá spôsobila pád jedného z veľkých stanov.
Podujatie pôvodne na niekoľko hodín prerušili, organizátori sa ho však napokon po zhodnotení škôd a zranení ľudí rozhodli úplne ukončiť.

Pri nešťastí sa zranili takmer tri desiatky účastníkov festivalu, väčšina z nich mala tržné rany, alebo narazené končatiny. Takmer sto ľudí našlo úkryt pred zlým počasím i v mestskej športovej hale v Trenčíne.
Pád stanu chcú organizátori Pohody podrobiť dôslednej analýze a o jej výsledkoch budú otvorene komunikovať.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aké škody napáchala intenzívna búrka na festivale,
- koľko ľudí sa zranilo pri páde stanu,
- aké zranenia ošetrovali,
- či je známe, aká je budúcnosť Pohody,
- koľko váži vybavenie na pódiách,
- či nešťastie odradí niektorých ľudí od návštevy ďalšieho ročníka,
- ľudia akej národnosti našli útočisko v mestskej športovej hale.
Dopad na festival ešte nevedia odhadnúť
Silná búrka sa letiskom prehnala v piatok (12.7.) večer po ôsmej hodine, sprevádzal ju i silný vietor.
„Festival sme najprv prerušili, no keď sme videli, čo počasie spôsobilo, tak sme sa ho rozhodli ukončiť. Neboli sme schopní garantovať úplne bezpečie návštevníkov ak by sme sa rozhodli pokračovať. Toto rozhodnutie vnímam ako jediné správne,“ povedal Michal Kaščák, šéf festivalu Pohoda.
Na mieste momentálne prebieha vyšetrovanie, na ktoré prizvali i znalecký ústav. Miesto navštívi i riaditeľ spoločnosti, ktorá stan stavala.
„Je na ceste z Dánska a bude k dispozícii zložkám, ktoré ho budú potrebovať. Podľa informácií tejto spoločnosti, ktorá existuje od roku 1985, je toto prvá udalosť takéhoto rozsahu, ktorá sa za ich existenciu stala,“ priblížil.
Kaščák taktiež zdôraznil, že táto udalosť je pre festival ťažkou skúškou. Verí však, že sa im podarí ju zvládnuť.
„Naším cieľom je vždy pripraviť tri krásne, silné dni z ktorých sa všetci vrátia zdraví a šťastní domov. Sme na začiatku, vôbec neviem, čo to pre budúcnosť festivalu znamená. Celá naša sila je sústredená na riešenie toho, čo sa v piatok udialo,“ doplnil riaditeľ s tým, že areál budú rozrábať približne desať dní.

Na počasie hnevať nedá
Primátor Trenčína, Richard Rybníček, uviedol, že v piatok večer sa nielen letiskom prehnala najsilnejšia búrka za posledné mesiace.
„Za posledné mesiace to bola najsilnejšia smršť, aká vôbec v Trenčíne tento rok bola. Mali sme hlásenia i z mesta, že boli polámané stromy, ktoré boli v uliciach ešte v sobotu. Nebola to len vec letiska,“ povedal.
Na počasie sa podľa neho hnevať nedá, pretože je nevyspytateľné. Prisľúbil, že festivalu sa budú ako mesto snažiť pomôcť.
„Budeme sa snažiť pomôcť ako mesto, pretože Pohoda patrí k Trenčínu a Trenčín patrí k Pohode. V tejto chvíli je nutné povedať, že situácia bola zvládnutá profesionálne, všetci sme sa zomkli. Výsledok je smutný, ale prihliadnuc na to, aká silná bola táto smršť, tak sme všetko zvládli. Veríme, že to zvládne i Pohoda,“ uviedol primátor.
Taktiež podotkol, že podobnú udalosť nemohol nikto predpovedať, napriek tomu, že organizátori mali aktuálne informácie zo strany meteorológov.
„Ak si niekto myslí, že sa to dalo predvídať, tak ho môžem ubezpečiť, že toto sa predvídať nedalo. Ľudia nemajú predstavu, čo to je manažovať takúto veľkú masu ľudí,“ doplnil Rybníček.
Situácia bola koordinovaná
Počas pádu stanu Slovenskej sporiteľne sa zranilo 29 ľudí, ktorí potrebovali nemocničnú starostlivosť.
„Po páde stanu sme ošetrili 29 pacientov, ktorí vyžadovali nemocničnú starostlivosť. Išlo o jednoduché zákroky, ktoré sú v teréne prakticky nemožné,“ priblížil šéflekár festivalu Jaroslav Vidan.
Štyroch pacientov previezli do nemocnice v Považskej Bystrici, zvyšných do Fakultnej nemocnice v Trenčíne.
„Všetky zranenia boli ľahkého zranenia, jedno zranenie bolo klasifikované ako stredne-ťažké. Bola to zlomenina bedrového kĺbu. Je to dosť komplikovaný orgán, ktorého časť dosadá i na panvu. Ostatné poranenia boli najmä tržné rany a narazené končatiny,“ uviedol.
Celá situácia bola podľa záchranára Karola Kučerku koordinovaná, pomôcť sa im snažili i ľudia.
„Ľudia sa zachovali veľmi statočne a poslúchli výzvy Michala Kaščáka, ako sa počas búrky správať. Komunikovali s nami, presne a jasne odpovedali na naše otázky. Vedeli sme mená pacientov, vedeli sme kam sú transportovaní,“ priblížil.