V prázdninovom turistickom tipe vám dnes ponúkame jedno z najmysterióznejších miest na Slovensku. Megonky (niekde aj mäkko Megoňky). Záhadami opradené miesto, kde obrovské kamenné mnohotonové gule s priemerom od 30 centimetrov do takmer troch metrov posiali stenu v lome, ale aj v priľahlom lese.
Ich vznik a približne 30 až 40 miliónov rokov trvajúcu existenciu sa dodnes nepodarilo dokázateľne vysvetliť. Mysteriózne teórie ich pôvod pripisujú mimozemským silám z cudzích planét, iné úvahy im pripisujú vznik v ľudských rukách.
Odborníci však teórie z ríše fantázie odmietajú a všetko nechávajú na silu prírody a jej nevyspytateľné rozmary. Prírodná pamiatka Megonky si však mnohomiliónové tajomstvo svojho „narodenia“ necháva nerozlúštené dodnes. A tak sme sa na miesta, ktoré dýchajú stále obrovským a nevysvetliteľným fluidom a záhadami, vydali.

V lome na vás čakajú záhadné gule
Navigácia nás „vyhnala“ až do kysuckého regiónu v oblasti Čadce, ktorá je spojená s časťou Milošová a malebnou osadou Megoňky. Hoci zlé jazyky tvrdia, že v rozsiahlom kameňolome ostala už iba jediná kamenná guľa, nie je to pravda. Po „ustajnení“ auta na blízkom miniparkovisku sme sa chodníčkom vydali do neďalekého kameňolomu so zatajeným dychom hľadať obrovské kamenné gule, s ktorými sa pred dávnymi rokmi podľa úsmevných tvrdení najväčších fantastov mohli hrávať obri.

Podľa našich informácií sa v lokalite s náleziskom, ktoré bolo odkryté v roku 1988 v lome Padyšák v Turzovskej vrchovine, malo nachádzať ešte pred pár rokmi približne tridsať pieskovcových objektov takmer absolútne geometricky presného guľového i vajcovitého tvaru. Väčšina však z lokality zmizla. Niektoré boli presunuté do expozícií, viaceré údajne skončili v súkromných rukách ako okrasná súčasť záhradných exteriérov. Podstatná informácia pre nadšencov prírody a jej záhad je však potešujúca. V lomovej stene sa okrem obrovskej a doslova do očí bijúcej najväčšej kamennej gule stále nachádzajú aj ďalšie.
Treba sa však odvážiť aj do vyšších polôh dnes už neaktívneho kameňolomu a mať oči na stopkách. Vaša zvedavosť sa vám odvďačí objavom ďalších pieskovcových gúľ rôznych priemerov , ale aj viacerých „materských puzdier“, v ktorých tajomné megonské gule mnoho miliónov rokov odpočívali a po odstreloch vypadli.