NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Slovensko a Slovinsko. Pomenovania našich krajín odlišujúce sa jediným odlišným písmenkom v názve republík. Štáty, ktoré majú rovnakú bielo--modro-červenú trikolóru na vlajkách s rôznymi štátnymi znakmi. A nielen to nás spája. Ale aj množstvo podobných zvykov a obyčajov v ľudových tradíciách a kultúre.
A hoci sme dva štáty, ktoré pri ceste autom oddeľujú hranice vzdialené necelých sedemsto kilometrov, fašiangy, včelárstvo, remeselníctvo, salašníctvo a mnohé iné odvetvia bežného života prepája množstvo rovnakých prvkov. A aj preto aktuálna výstava v Podjavorinskom múzeu v Novom Meste nad Váhom s názvom SLOVensko – SLOVinská dimenzia – kultúrno – historické a súčasné paralely dvoch krajín ponúka podmanivý pohľad na to, čo máme spoločné, ale aj to, čo nás rozdeľuje.

Výstavu, ktorú za účasti slovinského veľvyslanca na Slovensku Stanislava Raščana sprístupnili verejnosti 20. júna 2024, môžete vidieť vo výstavných priestoroch Podjavorinského múzea do 13. septembra 2024.
Nádherné exponáty z dvoch krajín
Paralely z histórie i súčasnosti. A k tomu množstvo vystavených artefaktov zo Slovenska a Slovinska. Nádherné ručne maľované letáče, predné doštičky na úle či vyrezávaná forma na výrobu lošského chlebíka z dielne Petry Plestenjak Podlogar. Doslova umelecké diela zo Slovinska.
A hneď vedľa typický slovenský rapkáč, či detské sústružené hračky z našej neďalekej Lubiny. Nechýbajú typické slovenské kožené krpce i valaška, ktorým „kontruje“ slovinská veľkonočná ozdoba „butarica“ či okrúhly pletený kôš „jerbas“ od našich slovinských priateľov. Slováci i Slovinci sa venujú aj tvorbe kraslíc či paličkovanej čipke a deti oboch krajín sa hrávajú s bábikami a hrkálkami.

Expozícia s množstvom diel, ktoré na diaľku spájajú dve krajiny v centre Európy. „Prostredníctvom výstavy poukazujeme na paralely, čo máme spoločné a čo nás rozdeľuje. Prepájame podobnosti medzi Slovenskom a Slovinskom. Kultúra nás spája, história rozdeľuje. Vystavujeme repliky podľa predmetov, ktoré pochádzajú zo slovinských múzeí či Slovenského národného múzea,“ povedala Andrea Lazarčíková z Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom.
A tak vás pri prehliadke výstavy možno prekvapí aj pohľad na pascu na plchy, lis na hrozno, podnožku s maľovanými slovinskými motívmi či nádherné vyzdobené medovníkové srdce a slovenská majolika.
Výstava putuje už od roku 2016
Najmenších návštevníkov výstavy SLOVensko – SLOV-inská dimenzia upúta milý koník v podobe detskej textilnej hračky spojený s modrotlačou, milovníci literatúry nazrú do podôb slovenskej i slovinskej beletrie a priaznivci drotárov ocenia drotárske práce v podobe misy na ovocie, figúrok a ďalších úžitkových prác.
„Táto putovná výstava bola predstavená už v rôznych mestách na Slovensku. Aj Podjavorinské múzeum bolo naklonené tejto slovensko-slovinskej iniciatíve, ktorá prezentuje kultúrno-historické paralely našich dvoch krajín. Výstava sa organizuje už od roku 2016 a jej námet vznikol v spolupráci s vtedajšou veľvyslankyňou Slovinska na Slovensku Bernardou Gradišnik s organizátormi z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave,“ pokračovala Lazarčíková.