TRENČÍN. Počas štvrtej júnovej soboty sa Palackého ulica v Trenčíne zaplnila tisíckami ľudí. Stalo sa tak počas podujatia Korzo Palackého, kedy sa na inak tranzitná ulica plná áut pre ne uzatvorila a sprístupnila sa iba peším.
Vďaka podujatiu mohli ulicu navnímať z úplne iného pohľadu, no zároveň si užiť kultúru, ktorú sem ľudia z tímu Trenčín 2026 spolu s organizátormi Trenčína na korze priniesli.
Zapojili sa galérie, knižnica, gymnázium i podniky
Palackého ulica je dnes vnímaná ako veľké parkovisko, cez ktoré autá, ale aj peší či cyklisti len rýchlo prebehnú, skrýva v sebe však viac.
„Pre nás je dôležitá ulica samotná. Podľa nás je zaujímavá a ľudia si ju často nevšimnú, keďže je rušná a slúži na presun a parkovanie. Na jeden deň sme ju preto zatvorili pre autá a otvorili pre ľudí, aby si mohli všimnúť aj to, aké krásne budovy tu sú, aké sú na nich detaily či to, aké významné inštitúcie a prevádzky tu sídlia,“ povedala PR manažérka Trenčín 2026 Mirka Gúčiková s tým, že pridanou hodnotou je fakt, že do Korza Palackého sa zapojili ako Galéria Miloša Alexandra Bazovského, tak Verejná knižnica Michala Rešetku, miestne piaristické gymnázium a komerčné prevádzky na ulici sídliace.
„Pripojili sa do programu, otvorili sa pre ľudí a dali na tak veľkom podujatí o sebe vedieť, že tu sú a že aj keď tento deň skončí, ony tu zostávajú a ľudia ich kedykoľvek nájdu,“ skonštatovala Gúčiková.
Na Palackého ulici to žilo už od dopoludňajších hodín, keď sa na nej konali prednášky, malé koncerty či tanečný workshop. Knižnica tu zorganizovala knižný swap, galéria zas ponúkla bezplatný vstup do svojich priestorov, kúsok vedľa mohli kreatívnejší kresliť na papier, ďalší zas maľovali na asfalt, respektíve zámkovú dlažbu v parkovacom dome.

„Robíme streetart. Pôvodne sme to mali robiť na ceste, ale pre nepriaznivé počasie to robíme pod strechou,“ povedala Nela Liptáková, študentka Strednej umeleckej školy v Trenčíne. „Pomocou šablón robíme rôzne obrazy, a to kriedovými sprejmi, ktoré je ľahké zmyť. Sú to naše záverečné ročníkové práce,“ doplnila študentka druhého ročníka.
Do aktivity sa zapojili postupne desiatky ľudí, na zemi dočasne zanechali nasprejované rôzne tvary, obrazce, medzi ktorými nechýbal napríklad ani baran. Samozrejme, inšpiráciou bol baranček z trenčianskeho mestského erbu.