NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Aj 4. ročník Festivalu židovskej kultúry (13. – 16. jún 2024) bol okorenený uvedením a krstom už štvrtého dielu publikácie Keď hviezdy nesvietili IV. Zostavovateľke publikácie a riaditeľke festivalu Márii Volárovej sa opäť podarilo vytvoriť aktívny tím autorov, ktorí aj v najnovšom pokračovaní atraktívnym spôsobom približujú život židovskej komunity v Novom Meste nad Váhom a v jeho okolí nielen v čase tragického holokaustu.
Opäť nechýbajú ani osudy odvážnych záchrancov židovských rodín, spomienky na úspešného rabína Josefa Weisseho z viacerých pohľadov či najaktuálnejšie poznatky spojené s históriou starého i nového židovského cintorína na novomestskej pôde. Knižku môžete získať v Mestskom kultúrnom stredisku v Novom Meste nad Váhom.
Osudové príbehy s množstvom fotografií
Horúca knižná novinka Keď hviezdy nesvietili IV. ponúka viac ako desať pútavých, smutných, ale aj doslova detektívnych príbehov zo života známych i menej známych židovských rodín a ich členov úzko spojených s Novým Mestom nad Váhom. Jednotliví autori prinášajú čitateľsky veľmi pútavým a lákavým spôsobom zachytený pohľad na osudy rodiny Plessovcov, ktorých meno je spojené s niekdajším známym hotelom v centre mesta, spo-mienku na obľúbeného učiteľa tanca Dezidera Tyrolera, smutný osud rodiny Spiegelovcov, z ktorých veľká časť členov naposledy vydýchla po deportácii do koncentračného tábora v Osvienčime.

V knižke, ktorú zaujímavým spôsobom ilustroval uznávaný výtvarník Miro Pogran, sa začítate aj do osudov stavebníka Viliama Quitta, ktorý staval cesty, mosty a železnice pre Nemcov, ale zároveň aj opevnenia a bunkre pre partizánov, nechýbajú najnovšie informácie zo života novomestského rabína Josefa Weisseho priamo z jeho rodiska v Plumlove, či osudy Norberta Teodora Grosnera od jeho potomka Jindřicha. Spomienky na Henricha Steinera, ktorý pochádzal z rodiny, ktorá sa živila výrobou pleteného prúteného nábytku, ponúkol jeho vnuk Ivan. A to všetko doplnené o veľké množstvo vzácnych archívnych a autentických fotografií starých desiatky rokov.
Texty knižky tvorilo viacero autorov
Určite pútavými budú pre čitateľov aj kapitoly o židovských záchrancoch Štefanovi a Zuzane Hubinovcoch z Kálnice či manželoch Jánovi a Eve Hučkovcoch z Vaďoviec. Nechýba ani temer detektívne pátranie po osudoch Aranky Herzog, malej školáčky z poslednej židovskej školy v Novom Meste nad Váhom, či životný príbeh Júlie Schick, ktorá nový život našla od roku 1968 v Izraeli.
