TRENČÍN. Počas začínajúcej revitalizácie pešej zóny v Trenčíne objavili zvyšky, ale i kompletné časti mnohých podzemných chodieb. Výskum lokality pokračuje i naďalej, archeológovia predpovedajú, že je veľká šanca, že by mohli nájsť barbakán.
V takom prípade by išlo o jeden z najvýznamnejších nálezov v rámci strednej Európy. Podľa odborníkov ide v súčasnosti o jediný podobný otvorený archeologický výskum v rámci celého Slovenska.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aký nález odhalili počas rekonštrukčných prác,
- z akého obdobia pochádza,
- prečo je tento objav významný,
- čo očakávajú, že v blízkej dobe nájdu,
- či je tento nález unikátny v rámci Slovenska i strednej Európy,
- či tieto nálezy spomalia revitalizáciu pešej zóny.
Dúfajú, že odhalia barbakán
Sládkovičova ulica bola v minulosti spojením medzi predmestím a vnútorným mestom, respektíve oblasťami pred a za hradbami. Práve v tejto lokalite objavili zvyšky hradobného systému, ktorý súvisí s hradbami mesta Trenčín.
„Taktiež sme objavili i zvyšky podzemných chodieb a kompaktné celky podzemných chodieb, ktoré pravdepodobne súvisia s piaristickým kostolom a inými objektami v meste. Tieto chodby sa datujú od 13. do 18. storočia,“ priblížil Drahoslav Hulínek, vedúci archeologického výskumu.
Úlohou archeológov bude teraz zistiť, presne z ktorého obdobia daná chodba pochádza a akým spôsobom narušila počas výstavby systém hradieb.
„Na tomto miesta má byť barbakán, takzvané predbránie s vežičkou, ktoré bolo súčasťou pevnostného systému mesta Trenčín. To začalo vznikať v prvej tretine 15. storočia, kedy mesto Trenčín získalo najvyššie mestské kráľovské výsady od kráľa Žigmunda Luxemburského,“ povedal.

Počas tohto obdobia hrozili neustále husitské nájazdy z územia Čiech a Moravy. Z tohto dôvodu v minulosti hradby i postavili. Nálezy sú v zachované viac, ako archeológovia očakávali.
„Dôležité je i to, že je to oveľa vyššie, ako sme očakávali. Počítali sme s tým, že prvé nálezy budú v hĺbke 1,8 metra, nachádzať sme to však začali v hĺbke menej ako jeden meter. Problém je to, že ich tu asi bolo veľa a musíme ich nejakým spôsobom triediť. To znamená že ich musíme datovať, zistiť s čím súviseli, komu slúžili,“ vysvetlil.
Hulínek taktiež poukázal na to, že v súčasnosti ide o najväčší otvorený archeologický výskum na Slovensku, ktorý súvisí s obdobím od 14. do 19. storočia.
„Trenčín je jedno z najvýznamnejších miest v rámci dejín bádania archeológie na Slovensku okrem Bratislavy a Nitry. Sme na úplnom začiatku a už teraz sú to krásne nálezy,“ uviedol.
Napriek tomu očakávajú, že v blízkej budúcnosti odhalia ďalšie významné nálezy.
„Geofyzika ukázala pri bráne obrovskú archeologickú anomáliu, čo môže byť veľký múr, prípadne veľké chodby. Keď sa pozriete na vystavené objavy pri verejných toaletách, tak je dosť možné, že takéto veci nájdeme na celej Sládkovičovej ulici,“ podotkol Hulínek.
Ak by na Sládkovičovej ulici našli barbakán so všetkými súvisiacimi prvkami, patril by tento objav medzi významné nálezy v rámci celej strednej Európy. „Stále sme však na začiatku. Ak sa potvrdí to, čo očakávame, tak o tom môžeme hovoriť. Očakávania sa zatiaľ napĺňajú viac, ako sme očakávali,“ dodal archeológ.
S archeologickými nálezmi počítali
Archeologické nálezy odhalili počas revitalizácie pešej zóny v centre mesta, ktorá nadväzuje na zrekonštruované Mierové námestie.