TRENČIANSKE TEPLICE. Na podujatí Deň zdravia v Trenčianskych Tepliciach mali dospelí návštevníci možnosť navštíviť aj interaktívne edukačné laboratórium „Svet bez dymu“, kde sa dozvedeli viac o škodlivosti cigaretového dymu, o tom, aký je rozdiel medzi dechtom a nikotínom, ale aj o dostupných vedeckých riešeniach určených dospelým fajčiarom, ktorí by inak pokračovali vo fajčení cigariet.
„Myšlienka projektu Teplice bez dymu a aktívna iniciatíva mestského úradu sa nám páči, pretože dopĺňa našu vlastnú víziu Sveta bez dymu. Je zrejmé, že ambícia života bez cigariet a bez dymu sa nezaobíde bez spolupráce súkromného a verejného sektora. Teplický projekt môže byť v tomto prípade inšpiráciou aj pre ďalšie podobné projekty v iných mestách v rámci Slovenska a strednej Európy.
Veríme, že budúcnosť bez cigaretového dymu je reálne dosiahnuteľnou métou. Dať dospelým fajčiarom podnet zamyslieť sa nad tým v prekrásnom prostredí Trenčianskych Teplíc môže byť správnou pozitívnou motiváciou,“ povedala Beáta Kujanová z Philip Morris Slovakia.
Druhé mesto s bezdymovou zónou na Slovensku
Trenčianske Teplice sú po Piešťanoch prvým slovenským mestom s bezdymovou zónou.
„Prijali sme túto výzvu s veľkou vďakou a pokorou. Som rada, že firma Philip Morris nás oslovila. Cieľom kampane je to, aby ľudia nezadymovali prostredie, aby neškodili ostatným. Sme kúpeľné mesto ako Piešťany, čiže je prirodzené, že následne oslovili i nás,“ povedala Zuzana Frajková Ďurmeková, primátorka mesta Trenčianske Teplice.
Bezdymovú zónu umiestnili v absolútnom centre mesta, pretože kúpeľný život sa sústreďuje práve priamo na námestí.
„Stretávajú sa tu návštevníci mesta, ale i domáci. Toto námestie je totiž i celoročným dejiskom kultúry,“ priblížila.
V rámci bezdymovej zóny zriadili i oddychovú zónu s ihriskom, zónu s pitným prameňom Ifigénia i žabou, ku ktorej chodia veľmi rady najmä deti.
„Tam sme umiestnili ležadlá. Toto všetko tvorí spomínanú bezdymovú zónu. Veľmi by sme chceli poprosiť fajčiarov, aby to tu nezadymovali. Nechceme ísť do nejakých zákazov a tvrdých nariadení. Verím, že to budú tolerovať. Návštevníci sem chodia piť zdravú liečivú vodu, chceme, aby tu ľudia odpočívali,“ uviedla primátorka.
V súvislosti s bezdymovou zónou vydávajú v mestských novinách i rozhovory s odborníkmi, aby ľudia časom pochopili význam tejto novinky.
„V zóne sa nachádza i totem, ktorý popisuje históriu mesta, ako kúpele vznikli. Je tam tradičná povesť o ovečke, ktorá našla liečivý prameň so svojím pastierom,“ doplnila.
Rozšírili zeleň na námestí
Bezdymové zóny na Slovensku i v Česku dlhodobo v spolupráci s Philip Morris buduje spoločnosť mmcité.
„Majú ich Karlove Vary i Špindlerův Mlýn. Na Slovensku bolo prvé mesto s bezdymovou zónou Piešťany, druhé sú Trenčianske Teplice. Teraz pripravujeme tretie mesto, ale to ešte nebudem konkretizovať. Hlavná myšlienka je taká, že na verejných priestranstvách by sa malo upustiť od používania klasických tabakových dymových výrobkov,“ priblížil Erik Rybanský, obchodný riaditeľ mmcité Slovensko. V prípade inštalácie bezdymovej zóny v Trenčianskych Tepliciach mali voľnú ruku.
„Ako obyvateľ tohto mesta som vedel, aké sú slabiny námestia. Dovolil som si trochu zaimprovizovať, bezdymovú zónu sme zriadili pri prameni Ifigénia. Sú tam i tri ležadlá, tri kvetináče, na ktorých sa zároveň dá i sedieť,“ informoval.
Nainštalovali tu i ďalších 22 samozavlažovacích kvetináčov a zriadili chill zónu, ktorá je zameraná na zeleň, keďže sa celá zóna nachádza na vydláždenom námestí.
Rybanský je rovnako ako primátorka mesta presvedčený o tom, že zákazy a príkazy nie sú efektívne. Z toho dôvodu osadili v zóne dve informačné tabule, ktoré o zámere projektu informujú.
„Sme nastavení na to, že kvalitným verejným priestorom edukujeme ľudí. Či sú to detské ihriská, alebo mobiliár, chceme to urobiť pekne, aby to tvorilo komunity. Hráme to na určitú dôvtipnosť ľudí, že im nenapadne fajčiť, keď sa nachádzajú v komunitách. Tvoríme priestor na stretávanie a veríme, že ľudia sú natoľko inteligentní, že nebudú v blízkosti medzi sebou fajčiť. Preto budujeme takéto zóny, kde je odporúčané nefajčiť klasické tabakové dymové výrobky. Sme v kúpeľnom meste, je tu pitný prameň, sú tu deti,“ uzavrel.