TRENČIANSKE JASTRABIE. Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) v Trančianskom Jastrabí oslávil 8. júna sto rokov svojej existencie. Slávnosť navštívil aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška a podpredseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Michal Bartek. Zúčastnili sa ho aj prezident DPO Jozef Smolinský, predseda ROPK DPO SR a Martin Baďura, predseda UZO DPO SR Trenčín.
Starosta obce Mgr. Marek Brožek spoločne s predsedom DHZ Ing. Stanislavom Panáčkom privítali všetkých hostí príhovorom, predseda DHZ Trenčianske Jastrabie ľuďom zároveň pripomenul 100. ročnú históriu od vzniku DHZ až po dnešok.
Hasičom odovzdali pamätnú plaketu a symbolický podzemný požiarny hydrant, ktorý bude vybudovaný pri hasičskej zbrojnici a bude slúžiť hasičom pri rýchlych zásahoch počas požiarov.
Funkcionári a hostia vyzdvihli prácu DHZ Trenčianske Jastrabie, starosta obce poukázal na dôležitosť DHZ v obci. Taktiež vyzdvihol ich prácu a dôležitosť počas povodní, ktoré boli v obci na prelome mája a júna. Poukázal na perfektnú mobilizáciu počas mimoriadnej situácie a počas vyhlásenia III. stupňa povodňovej aktivity, ktorá bola v obci vyhlásená 30. mája.
„Hasiči sa zmobilizovali v priebehu pár minút a pomáhali všade kde sa dalo. Toto bola pre obec a hasičov najväčšia skúška doposiaľ vôbec. Neviem si predstaviť, že by sme ich tu nemali, tvoria veľmi dôležitú a pevnú súčasť obce,“ povedal starosta Brožek.
Ako ďalej uviedol, nie každá obec má vlastných hasičov.
„Robia to vo svojom voľnom čase s tým, že chcú obci pomáhať a my si to nesmierne vážime a chvalabohu, že ich tu máme,“ dodal.
Úspechy zaznamenali v súťažiach
História Dobrovoľného hasičského zboru v Trenčianskom Jastrabí siaha do roku 1921, kedy minister s plnou mocou pre správu Slovenska vydal nariadenie, aby sa zrevidovali existujúce a zakladali nové hasičské zbory.
V dňoch 5 až 7.augusta 1922 sa už konal celoštátny zjazd slovenského dobrovoľného hasičstva v Trenčíne, kde bola založená celoslovenská hasičská organizácia pod názvom Zemská hasičská jednota na Slovensku.
Jej prvoradou úlohou bolo zjednotiť všetky existujúce hasičské zbory na Slovensku a rozšíriť sieť dobrovoľnej hasičskej ochrany na celé územie Slovenska. Zbor vo svojich počiatkoch existoval ako združený dobrovoľný hasičský zbor obcí Jastrabie a Rožňové Mitice.
Hasiči z Rožňových Mitíc sa od roku 1930 osamostatnili. Počet zakladajúcich členov bol 23 a po osamostatnení hasičov z Rožňových Mitíc od roku 1930 mal zbor v Trenčianskom Jastrabí dlhé roky ustálený počet 16 členov. Najvyšším funkcionárom zboru do roku 1950 bol veliteľ, od roku 1950 predseda.
Dobrovoľný hasičský zbor sa po svojom založení zapojil do spoločenského života v obci. Organizoval drobnú vzdelávateľskú a osvetovú činnosť. Nacvičoval divadelné hry, robieval verejné nástupy pri štátnych a cirkevných oslavách v obci. Členovia zboru robili poriadkové služby pri rozličných podujatiach. Zapájali sa tiež do brigádnickej činnosti pri skrášľovaní obce.
V roku 1965 boli miestni hasiči odmenení udelením zástavy Ústredného výboru Československého zväzu požiarnej ochrany za príkladnú prácu. Jastrabskí hasiči zaznamenali i úspechy v rámci rôznych súťaží.
„V minulosti sa družstvo žien prebojovalo až na celoštátne kolo a tam úspešne reprezentovali náš hasičský zbor a obec. Tento úspech sme od tej doby nezopakovali, ale družstvo žiačok malo svoj vzor, keď sa prebojovali v hre Plameň na majstrovstvá Slovenska, kde taktiež obstáli na výbornú,“ povedal Stanislav Panáček, predseda DHZ Trenčianske Jastrabie.
Muži boli podľa jeho slov menej úspešní, ale čaro okresných súťaží okúsili aj oni.
„História našej organizácie je zaujímavá a prepletená rôznymi úspechmi, ale aj obdobiami menej úspešnými tak ako v ľudskom živote je zvykom. Počas existencie zboru sa v aktívnej práci prestriedalo niekoľko generácií ľudí a neustále sa striedajú. Starší odchádzajú do pozícii pozorovateľov a fanúšikov, mladší začínajú súťažiť v hasičskom športe a postupne prechádzajú do aktívneho veku v ktorom sa zúčastňujú rôznych udalostí hasičského zboru,“ priblížil.
Výchovou mladej generácie v krúžku Plameň sa snažia deti naučiť základné úkony a vedomosti o hasičskom športe, ktorý je vstupnou bránou k obľube a zanietení pre činnosť v hasičskom zbore.
Aktuálna činnosť nášho hasičského zboru je zameraná na hasičskú, protipovodňovú a spojovaciu záchrannú službu.
Pohroma preverila pripravenosť
Hasičský zbor založilo 23 občanov na to aby chránili svoj majetok a táto myšlienka je stále aktuálna.
„Preto je potrebné neustále sledovať súčasný vývoj techniky a snažiť sa zabezpečiť si čo najkvalitnejšiu do zbrojnice, ktorá musí byť inštanciou pripravenou vždy a hlavne rýchlo pomôcť spoluobčanom, tak ako pred týždňom presne 30. mája 2024,“ povedal Panáček.
Obec zasiahla pohroma od 16. do 18. hodiny. V priebehu dvoch hodín spadlo na zem v katastri obce 840 litrov vody na meter štvorcový. „Nasadili sme všetky čerpadlá zo zbrojnice a za pomoci okolitých zborov sme pohromu pomohli zvládnuť. O polnoci, keď sme končili, pri kultúrnom dome sme ešte rozmýšľali, či sme na niekoho nezabudli.
Celkovo naša DHZ pomohla 21 domácnostiam hlavne na hornom konci obce pri potoku,“ priblížil.
Stred obce pomohli ratovať privolané DHZ a mali čo robiť.
„Tam bola výška vody najväčšia, ale nedala sa hneď odstrániť, lebo nebolo kde odčerpanú vodu púšťať, až keď klesla hladina potokov. Všetkým DHZ za pomoc ďakujeme,“ uviedol predseda.
Pohroma preverila aktuálnu pripravenosť hasičského zboru a ukázala, čo bude do budúcna potrebné vylepšiť.
„Všetkým ďakujem za obetavú prácu, ktorú vykonali pri pomoci občanom našej obce. Naši zakladatelia to nemali v tej dobe ľahké a vydržali. Rozvíjali svoju činnosť v omnoho ťažšej dobe, ako je dnes.
Preto každý z nás vykonajme všetko, čo je v našich silách, aby sme naplnili ich odkaz pomoci svojmu blížnemu nielen pri záchrane života a majetku, ale i vzájomnom spolužití v obci,“ uzavrel.