OPATOVCE. V bociaňom hniezde v obci Opatovce tento rok zaznamenali až päť mláďat. Podobný počet mladých za posledných 13 rokov evidovali len raz.
Podľa odborníkov je to aj vďaka počasiu. Bociany majú lepšie podmienky na kŕmenie.

V minulosti evidovali i rok, počas ktorého v hniezde neprežilo ani jedno bocianie mláďa.
V článku sa okrem iného dočítate
- Odkedy sledujú bocianie hniezdo v Opatovciach,
- či už v minulosti v ňom evidovali rovnaký, alebo väčší počet mláďat,
- v ktorom roku neprežilo ani jedno mláďa,
- prečo sa tak stalo,
- prečo sa tento rok bocianom v Opatovciach darí,
- ako krúžkujú bocianie mláďatá,
- či pri krúžkovaní hrozí nejaké nebezpečenstvo.
Dobrý rok pre bociany
V Opatovciach je jedno bocianie hniezdo, ktoré sa nachádza v blízkosti obecného úradu.
„Zvykneme vravieť, že máme obecný úrad pod bocianím hniezdom. Údajne sa bociany v obci zdržiavajú už 40 rokov,“ povedala Iveta Mondeková, starostka obce Opatovce.
Tento rok bol na počet mláďat podľa jej slov mimoriadny, vyliahlo sa ich až päť. Bociany do Opatoviec prilietajú každý rok okolo Jozefa. Prvý priletí samček.
„Ten pripraví hniezdo, samička priletí o týždeň neskôr. Potom nakladú vajíčka a my netrpezlivo čakáme, kedy sa vystrčí prvá hlavička,“ priblížila.
Po iné roky mali v hniezde maximálne štyri bociany.
„Rozprávala som sa s ochranármi a tí mi povedali, že tento rok je veľmi dobrý, lebo počasie bocianom praje. Je veľa žiab a živočíchov, ktorými sa kŕmia. Preto ich je aj toľko v hniezde. Keď je na potravu slabší rok, tak sa slabších mláďat zbavujú a nechajú ich v hniezde len toľko, koľko vládzu vychovať,“ doplnila Mondeková.
Nelietajú tak ďaleko ako kedysi
Dodávateľ elektriny pre západné Slovensko pravidelne mláďatá v hniezde krúžkuje.
„Krúžkovanie bocianov v takomto prípade prebieha tak, že naši kolegovia z Trenčína najprv spravia monitoring toho, kde je koľko hniezd, ako sú obsadené. Následne naplánujeme krúžkovanie, objednáme plošinu. Po príchode plošiny musíme zaistiť pracovisko, keďže práce prebiehajú pod elektrickým napätím,“ vysvetlil Lukáš Skurka, špecialista enviromentu.
Každý bocian má na plastovom krúžku unikátne číslo. Podľa toho vedia monitorovať ich pohyb. Lietajú do Turecka, Izraela, Maďarska, počas zimy prípadne do Afriky.
„Monitorujeme takto ich populáciu, aká je stabilná, či sa vracajú do obce, kde sa vyliahli, alebo zostávajú v iných krajinách, aké migračné trasy využívajú. Momentálne vďaka tomu vieme, že nelietajú tak ďaleko ako kedysi. Niektorí už zostávajú len v Turecku alebo v strednej časti Afriky,“ povedal.
Tento rok pri krúžkovaní evidujú to, že rodič zostáva v hniezde až do posledného momentu.