TRENČÍN. Trenčianska župa vybudovala v Centre sociálnych služieb DEMY v Trenčíne prístavbu, súčasťou ktorej je bezpečnejší vchod, ale i nový výťah.
Práve vďaka nemu sa priestor stal úplne bezbariérovým pre klientov, ktorí zariadenie navštevujú.
Novinkou sú i priestory, v ktorých budú vykonávať rôzne formy terapií, vzdelávať a stretávať sa v nich môžu i zamestnanci centra a rodičia klientov. Kraj plánuje v budúcnosti v centre vybudovať nové oplotenie a spojovaciu chodbu.
V článku sa okrem iného dočítate
- Načo bude v zariadení najmä slúžiť nový výťah,
- ako bude fungovať vrátnica, v ktorej pracujú klienti zariadenia,
- prečo vybudovaním nového vchodu navýšili bezpečnosť klientov,
- aké terapie a sedenia budú v zariadení organizovať,
- aké ďalšie investície bude župa na jeho pozemku realizovať.
Najväčšou novinkou je výťah
Centrum sociálnych služieb DEMY je jedným z 24 zariadení, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti trenčianskej župy. Je to zároveň i špecializované zariadenie pre ľudí s poruchou autizmu.
„Po veľkej investícii, ktorú sme tu urobili, sme sa rozhodli, že problémy, ktoré tu boli, odstránime tým, že urobíme vlastný vchod do budovy bez bariér aj s výťahom. Je orientovaný na bočnú ulicu, pretože rodičia mali problémy, keď klientov privážali do zariadenia. Hrozili tu rôzne kolízne situácie. Preto sme pristúpili k takejto prístavbe,“ vysvetlil Jaroslav Baška, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Na oboch poschodiach zriadili sociálne zariadenia, taktiež sú tu priestory na poskytovanie ďalších služieb, ktoré sa župa rozhodla poskytovať cez toto zariadenie.
„Jednou z nich je požičiavanie pomôcok, druhou je odľahčovacia služba. O túto službu je veľký záujem aj v tomto zariadení, pretože aj rodičia si potrebujú oddýchnuť. Na určitú dobu tu môžu rodinného príslušníka umiestniť. Je to spoplatnená služba,“ povedal.
Župa má pre toto zariadenie pripravené ešte dve investičné akcie.

„Robíme projektovú dokumentáciu na spojovaciu chodbu. Tá spája viaceré budovy, ktoré tvoria celé zariadenie. Tento rok chceme urobiť i oplotenie v hodnote 49-tisíc eur,“ vyčíslil Baška.
Túto stavbu realizovali čisto z rozpočtu trenčianskej župy v hodnote takmer 1,2 milióna eur.
„Výstavba trvala približne deväť mesiacov. Odovzdali sme ju ešte v marci tohto roku, kolaudačné rozhodnutie je ešte horúce,“ doplnil predseda.
Vybudovali i nové parkovisko
Najdôležitejším prvkom novej prístavby je jej bezbariérovosť. Upozornil na to Tibor Gavenda, riaditeľ DSS DEMY, ktorý pozitívne hodnotí i nové priestory, vďaka ktorým budú môcť v zariadení zriadiť ďalšie rozvojové služby.
„Veľmi využívaná je i odľahčovacia služba. Za minulý rok sme poskytli viac ako 230 dní tejto služby. Myslím si, že v tomto smere sme slovenským rekordérom. Skutočne sa snažíme rodinám pomáhať i touto cestou,“ priblížil.
Nové priestory zároveň významne zvyšujú i mieru bezpečnosti klientov.
„Vzniklo tu nové parkovisko, bezbariérový vstup a nová vrátnica. V nej chceme vytvoriť chránenú dielňu, v ktorej zamestnáme časť našich klientov. Osloviť chceme i ľudí so zdravotným hendikepom aj z blízkeho okolia,“ povedal.
Nové priestory poskytujú i možnosti na vzdelávanie zamestnancov. V rámci projektu župy Opatrovať a žiť chcú tento priestor využívať aj na rôzne vzdelávacie a oddychové aktivity pre rodiny, ktoré majú doma hendikepovaného príbuzného.
„Vytvárame i priestor na psychologickú starostlivosť o čom rokujeme s doktorkou. Rozšíriť môžeme i rehabilitačné služby, o ktoré je veľký záujem. Momentálne je kapacita zariadenia 80 klientov, z toho 50 ich máme v domove sociálnych služieb a 30 miest je v špecializovanom zariadení,“ dodal Gavenda.
Vrátnicu budú obsluhovať bez pomoci
V nových terapeutických miestnostiach sa budú môcť vzdelávať zamestnanci i rodičia, ktorí sa budú stretávať ako komunita a odovzdávať si medzi sebou skúsenosti.
Pri odľahčovacích pobytoch budú v nových priestoroch klientom poskytovať rôzne terapie.
„Doteraz mal tento pavilón len sedačkový výťah, čo nebolo vhodné pre všetkých našich klientov. Vo vrátnici návštevníkom pomôže klient, ktorý tam bude sedieť. Odvedie návštevu napríklad k riaditeľovi, alebo ju prepojí telefonicky s oddelením, na ktoré návšteva pôjde,“ priblížila špeciálna pedagogička Zuzana Balážová s tým, že majú i klientov, ktorí vedia písať a čítať. Po určitom nácviku budú vedieť tieto aktivity zvládnuť i sami.
Najväčším benefitom však budú podľa nej nové terapeutické miestnosti.
„Rastie nám počet klientov, vítame každý nový priestor, ktorý tu pribudne. Robíme tu rôzne terapie, ako napríklad nácviky sebaobslužných zručností, komunikačných zručností, terapie podľa Montessori pedagogiky, senzorickej komunikácie, ale i arteterapiu, muzikoterapiu. Klienti tvoria i výrobky z keramiky,“ povedala.

Obávali sa dostupnosti materiálov
Samotná realizácia výstavby prebehla bez väčších komplikácií, obavy však mali z dostupnosti materiálov.
„Stavbu sme realizovali v postcovidovom období a po začiatku vojny na Ukrajine. Boli vysoké ceny železa, mali sme však šťastie, že sme mali všetko zazmluvnené dopredu. Mierne obavy boli z dodania výťahu, ktorý dva-tri týždne meškal,“ uviedol Jakub Augustín, zástupca spoločnosti, ktorá prístavbu vybudovala.
Toto zdržanie nemalo vplyv na dodržanie dohodnutého termínu. Všetky práce prebiehali v zmysle harmonogramu.
„Podložie bolo trochu komplikované vzhľadom na to, že sme zistili, že celá táto oblasť je na vážkach nejakej starej sute zo starého obdobia. Spodná voda bola až v oblasti dvoch metrov pod úrovňou terénu,“ povedal.