TRENČÍN. V Trenčianskom okrese je mnoho liečivých a minerálnych prameňov. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne kontroluje len štyri z nich.
Voda v nich je v súčasnosti zdravotne vyhovujúca a bezpečná na pitie, hygienici však upozorňujú ľudí, že konzumácia vody z prameňov, ktoré nemonitorujú, môže predstavovať zdravotné riziko. V minulosti v niektorých zistili zdravie ohrozujúce baktérie.
Kyselka podľa nich nie je vhodná na pitie pre malé deti.
V článku sa okrem iného dočítate
- Ktoré kyselky v Trenčíne a okolí monitorujú hygienici,
- v akých obdobiach počas roka ich kontrolujú,
- v ktorých prameňoch v minulosti objavili baktérie,
- prečo pitie kyseliek vo väčšej miere nie je zdravé,
- ako môže kontaminovaná voda ublížiť človeku.
Vzorky berú dvakrát do roka
V spádovom území Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne sa nachádza niekoľko minerálnych prameňov, ktoré ľudia využívajú len pre lokálne odbery. Tieto pramene sú ľudovo nazývané kyselky.
„Na základe obhliadky odberných miest, informácií zástupcov miest a obcí vykonávame laboratórne analýzy za účelom zistenia najmä mikrobiologického a biologického zloženia kyseliek s cieľom identifikovať prípadné zdravotné riziká,“ priblížil Martin Gašpárek z odboru hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ v Trenčíne.
Výsledky o kvalite kyseliek následne zasielajú zodpovedným osobám, zástupcom miest a obcí. V prípade nevyhovujúcej kvality ich poučia o opatreniach na odstránenie nevyhovujúceho stavu.

„Chemicko-fyzikálne zloženie kyseliek sledujeme len minimálne a nevyhodnocujeme ho. Neexistujú totiž hydrogeologické prieskumy v daných lokalitách, ktoré by určili zloženie a zdravotné účinky prameňov,“ povedal.
Taktiež podotkol, že kvalitu vody v kyselkách nesledujú pravidelne, ako je to v prípade pitnej vody, ktorá je určená na hromadné zásobovanie.