NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Pred 86 rokmi preskúmal novomestský staviteľ Richard Kratzl a okresný účtovník Jozef Kubiček staré podzemné chodby v Novom Meste nad Váhom. V rámci svojej tajomnej výpravy 9. – 24. novembra 1938 odhalili aj množstvo protileteckých úkrytov pod rozsiahlymi budovami v centre mesta a v jeho blízkom okolí.
O päť mesiacov neskôr, 21. apríla 1939, vyhotovil Richard Kratzl ojedinelý Situačný plán protileteckých úkrytov a preskúmaných starých podzemných chodieb, ktorý sa zachoval dodnes.
Niektoré z význačných budov, pod ktorými bolo možné v protileteckých úkrytoch ukryť stovky osôb, už neexistujú. My sme sa však vydali aj po stopách existujúcich historických objektov, ktorých hlboké pivnice mohli v prípade potreby poskytnúť ochranu pred náletmi a strelami nepriateľských síl takmer piatim tisíckam Novomešťanov.
Desať protileteckých úkrytov
Pri príprave nedávnej reportáže o kalamitnej havárii vodovodného potrubia pod Podjavorinským múzeom v roku 1969 sme sa dostali až k náhľadu na vzácny Situačný plán z roku 1938, v ktorom Richard Kratzl spolu s Jozefom Kubičkom mapujú novomestské podzemie a zároveň kapacitu a rozsah protileteckých úkrytov v centre Nového Mesta nad Váhom na dnešnom Námestí slobody a v blízkych uličkách.
Richard Kratzl do svojho podrobného situačného plánu v presne zostrojených a prehľadných mapách zaznačil desať rozsiahlych protileteckých úkrytov. Dva z nich sa nachádzajú priamo na dnešnom Námestí slobody (v roku 1938 Hlinkovo námestie), ďalšie dva na dodnes existujúcej Hurbanovej ulici. Ďalšie protiletecké úkryty boli situované napríklad aj na s námestím pozdĺžnej Ulici Dr. Adolfa Pongráca, ktorá dnes nesie meno Ulica Júliusa Gábriša.
Situačný plán zachytáva aj pôdorysy protileteckých úkrytov na Čachtickej ulici nadväzujúcej na Haškovu ulicu z centra. Čachtická ulica z roku 1938 na pláne Richarda Kratzla nemá však s dnešnou Čachtickou ulicou v Novom Meste nad Váhom už nič spoločné. Časť z historických budov niekdajšej Čachtickej ulice však dodnes môžete vidieť na dnešnej Ulici Fraňa Kráľa v blízkosti Parku Dominika Štubňu Zámostského. Zavítajte s nami k niektorým dodnes stojacim budovám, z ktorých viaceré skrývali už v roku 1938 rozsiahle priestory na záchranu novomestského obyvateľstva pred leteckými útokmi.