TRENČÍN. Židovská náboženská obec ukončila prvú fázu obnovy synagógy v Trenčíne.
Rekonštrukcia prvej etapy, ktorú robia s pomocou nórskych grantov, zahŕňa reštauráciu pôvodných malieb, stavebné práce, ale i vybudovanie expozície o židovskom kultúrnom dedičstve na strednom Považí.

V budúcnosti plánujú pokračovať i s obnovou exteriéru, doposiaľ v súvislosti s celkovou obnovou preinvestovali viac ako dva milióny eur. Synagóga má v budúcnosti fungovať i ako kultúrne centrum.
V článku sa okrem iného dočítate
- Ktoré prvky v rámci prvej etapy obnovili,
- na aké prekvapenia počas reštaurácie narazili,
- aké je história synagógy,
- čím je unikátna v rámci Slovenska,
- či je v Trenčianskom kraji ešte nejaká iná synagóga,
- aký účel okrem svätostánku bude v budúcnosti spĺňať,
- akú revitalizáciu plánujú realizovať v rámci ďalšej etapy.
Synagóga nebude len svätostánok
Trenčiansku synagógu pôvodne sprístupnili v roku 1913, počas druhej svetovej vojny však bola zničená. Židia, ktorí sa po vojne do Trenčína vrátili, ju opravili a v roku 1948 opäť otvorili a vysvätili.
„V roku 1953 si ju zobrali pre zmenu komunisti a spravili tu sklad. V 70-tych rokoch ju obnovili, ale veľmi zle. Nevhodne vymenili podlahu a väčšinu dverí, nevhodne prerobili strechu s čím zápasíme doteraz. Zabielili aj art-deco, ktoré tu je. Napokon z nej spravili galériu,“ priblížila Oľga Hodálová, predsedníčka Židovskej náboženskej obce v Trenčíne.
V súčasnosti svätostánku vracajú pôvodnú podobu za pomoci nórskych fondov. „Výška grantov je približne dva milióny eur, my sme mali spoluúčasť 252-tisíc eur,“ vyčíslila.
Dominantou synagógy je hlavná stena Aron ha-kodeš, ktorá sa nachádza v každej synagóge.
„O pôvodnej výzdobe sme vedeli len to, čo sa dochovalo na jednom starom obraze. Mali sme aj jednu čiernobielu fotografiu z Budapešti. V tej dobe bola výzdoba už zamaľovaná. Vylepšili sme i akustiku,“ podotkla.
Priebeh rekonštrukcie sa momentálne nachádza v polovici, práce prispôsobili i požiadavkám nórskych partnerov.
„Postupne budeme robiť okná, dvere, fasádu a strechu, aby mohla synagóga fungovať, hoci i v trochu obmedzenom režime,“ uviedla Hodálová.
Budova bude ako jediná synagóga na Slovensku fungovať súčasne ako synagóga i kultúrne centrum.
„Pre Trenčanov má tradíciu, je obľúbená. Roky sme tu robili výstavy, udržiavali sme ju. Zároveň bude i slovenským centrom Židovského kultúrneho dedičstva a centrom medzicirkevného dialógu,“ priblížila predsedníčka.
Práce v exteriéri plánujú spustiť hneď, ako na ne získajú peniaze.
Prekvapila ich pôvodná výzdoba
Autorský dozor nad reštauráciou interiéru dodržiaval reštaurátor Tomáš Lupták. V roku 2011 v budove vykonali i reštaurátorský výskum, na základe ktorého vytvorili návrh obnovy.
„Obnova, ktorá prebehla v minulosti nebola reštaurácia, jednoducho zamaľovali pôvodné maľby. Veľkú časť nástenných malieb rozškrabali a natreli na bielo, až po kupolu, kam im nedočiahlo lešenie,“ vysvetlil Lupták.