Čo je vlastne dobrovoľníctvo je a čo môže priniesť jednotlivcom, ktorí sa zapoja?
„Pri dobrovoľníctve ide o aktivitu, ktorú vykonáva človek vo svojom voľnom čase, benefituje z nej niekto iný mimo vašej rodiny a domácnosti a práca je vykonávaná bez nároku na finančnú odmenu,“ hovorí Stanislava Mináriková, ktorá manažuje dobrovoľnícky program v tíme Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026. Keď hovorí o dobrovoľníctve s mladými ľuďmi, s úsmevom dodáva: „Takže ak doma umyjete riad, tak to nie je dobrovoľníctvo – jednak to nie je dobrovoľné a zároveň ide o prácu pre vašu domácnosť.“

Podľa Minárikovej z dobrovoľníctva nebenefitujú len organizácie, kde ľudia pomáhajú: „Pre všetkých nás je predsa skvelé mať čistejšie a skrášlené okolie, bývať na mieste, kde sa dejú príjemné podujatia a susedská komunita je aktívna, kde sa ľudia zaujímajú o svoje mesto, obec a ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc,“ vysvetľuje a dodáva: “V neposlednom rade je dobrovoľníctvo veľmi prínosné pre samotných ľudí, ktorí sa doň zapoja. Majú pocit zmysluplnosti, zažijú niečo nové a zaujímavé, stretnú nových ľudí a dokonca môžu získať aj nové pracovné zručnosti.“
Pre dobrý pocit
Eva Dvorská o sebe hovorí, že je žena v zrelom veku. Má dvoch synov, pracuje v Domove seniorov ako výpomoc. K dobrovoľníctvu sa dostala úplnou náhodou minulý rok, pomáhala na festivale Pankáči deťom. Vďaka svojej skúsenosti sa odvážila zapojiť do hudobného podujatia Garáž, ktorú organizoval Trenčín 2026. O svojej skúsenosti hovorí: „Je to príjemný pocit pomôcť len tak, lebo chcem. Bola tam super nálada, milí ľudia. Jednoducho ľudia boli veselí a šťastní.“ Pomôcť na podujatí by odporučila aj ďalším ľuďom, sama by chcela v dobrovoľníctve pokračovať.
Pre nové skúsenosti
„Dobrovoľníctvo dáva životu zmysel. Môžete si vyskúšať rôzne profesie a pracovné úlohy, a tým zistiť, čo vás v živote baví. A môžete si vďaka tomu nájsť nové koníčky nebo priateľov,“ myslí si Markéta Palivcová, ktorá za svoju nezištnú prácu dostala ocenenie Srdce na dlani ako Dobrovoľníčka Trenčianskeho kraja v sociálnej a zdravotnej oblasti. Dobrovoľníctvo už totiž dávno nie je o manuálnej pomoci.
Aj v rámci projektu Európskeho hlavného mesta kultúry si už dobrovoľníčky a dobrovoľníci vyskúšali rôzne role. Na vyššie spomínanom podujatí Garáž mali totiž na starosti aj zber spätnej väzby od ľudí na podujatí. „Najväčšou skúsenosťou pre mňa bolo nazrieť do sveta výskumníka, a tak trošku sa na neho pri zbere dát aj zahrať,“ vyzdvihuje vysokoškoláčka Alexandra Hrnčárová.
Potvrdzuje to aj stredoškolák Martin Daško. Svoju vášeň našiel v mládežníckom parlamente mesta Prievidza, kde dobrovoľnícky pôsobí už šesť rokov. Po otázke, aké zručnosti alebo skúsenosti si z dobrovoľníctva zatiaľ odniesol, začne vymenúvať: „Organizačné schopnosti, komunikačné zručnosti, kontakty, informácie z rôznych oblastí, nachádzanie motivácie do každého dňa a riešenie problémových situácií...“

Pre všetkých od 15 do 100 rokov
Výhody dobrovoľníctva pre mladšiu generáciu sú neodškriepiteľné. Čím však môže nezištná práca prilákať ľudí v produktívnom či dokonca seniorskom veku? Stanislava Mináriková vysvetľuje: „Dobrovoľníctvo vytrhne z rutiny, rozšíri obzory, dá pocit zmysluplnosti a užitočnosti. Vytvára krásne medzigeneračné prepojenia – starší mladších obohatia svojimi skúsenosťami a naopak mladší pomáhajú starším ísť s dobou a často aj akoby omladnúť. A hlavne navzájom si porozumieť.“
Zapojiť sa dá už teraz
Dobrovoľníctvo je výborná príležitosť, ako sa venovať niečomu zmysluplnému. Ak by sa vám páčilo priložiť ruku k projektu Európskeho hlavného mesta kultúry, ktorý sa na Slovensku len tak nezopakuje, už teraz sa môžete zaregistrovať na www.trencin2026.eu/dobro. Najbližšie ponúkame možnosť zapojiť sa v júni do podujatia Korzo Palackého, moderného mestského trhu s bohatým sprievodným programom.
Mirka Gúčiková, Trenčín 2026
Zvedavé otázky: Čo mi prinesie dobrovoľníctvo?
Dobrovoľníctvo má výrazné benefity pre ľudí, ktorí sa mu venujú. Mladších posúva pracovne, starším dáva do života zmysel. Pozrime sa bližšie aspoň na päť výhod, ktoré prináša.
Skúsenosť do životopisu
Korporácie a organizácie stále častejšie pozerajú nielen na vzdelanie ale aj prax, do ktorej patria aj dobrovoľnícke skúsenosti. Zamestnávateľ vidí, že robíte niečo navyše, máte praktickú skúsenosť a v tíme sa môže na vás spoľahnúť.
Nové priateľstvá a kontakty
Dobrovoľníctvo je rozhodne príležitosťou na stretnutia s novými zaujímavými ľuďmi. Spoznáte sa s ľuďmi, ktorí zmýšľajú podobne ako vy alebo ich bavia rovnaké veci. Získate kontakty, čo vám môžu v budúcnosti priniesť nové možnosti.
Pocit naplnenia a zmyslu
Niekedy ľudia vo svojom zamestnaní síce nachádzajú finančné zabezpečenie, ale chýba im pocit naplnenia. Dobrovoľníctvo vám pomôže uspokojiť potrebu vyššieho zmyslu, či už pri zapájaní sa do sociálnej pomoci, do ekologických, kultúrnych alebo iných aktivít, ktoré sú celospoločensky prospešné.
Možnosť zažiť zákulisie
Pri dobrovoľníctve máte možnosť nahliadnuť do fungovania vecí, ktoré sa bežne zdajú ako samozrejmé. Vidíte, že nič sa nedeje len tak, koľko je za všetkým práce a koľko ľudí sa podieľa na tom, aby ste si napríklad mohli zažiť kultúrne alebo športové podujatie. Zrazu ste toho aj vy súčasťou a pohľad zvnútra vám dáva úplne nový zážitok.
Sebavedomie a pocit, že ste potrební
Po odchode na dôchodok mnohí seniori a seniorky bojujú s pocitmi osamelosti, prázdnoty a neužitočnosti. Vďaka dobrovoľníctvu môžete zostať i naďalej aktívni, niekedy dokonca pokračovať v tom, čo ste robili celý život alebo naopak vyskúšať niečo úplne odlišné.
Stanislava Mináriková, Trenčín 2026
