NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Trenčianski regionálni hygienici zaznamenali v niektorých školských zariadeniach na území Nového Mesta nad Váhom viacero prípadov hepatitídy typu A.
Doposiaľ evidujú desať prípadov, podľa regionálnej hygieničky však už teraz môžeme hovoriť o epidémii.
V súvislosti s touto situáciou prijali v celkom okrese niekoľko protipandemických opatrení ako zákaz kultúrnych akcií, zvýšený hygienický štandard v zasiahnutých školách a škôlkach, ale aj očkovanie detí a personálu proti žltačke. S tým údajne nesúhlasia niektorí nepedagogickí zamestnanci školy.

Žltačka je odolný vírus
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne eviduje v Novom Meste nad Váhom jedno ohnisko, v ktorom najprv ochoreli deti, od ktorých sa neskôr infikovali i dospelí.
„Ide o zariadenie v ktorom sú deti rôznej vekovej kategórie. Na začiatku ochoreli malé deti u ktorých toto ochorenie prebehlo bezpríznakovo. V súčasnosti evidujeme desať prípadov, päť dospelých a päť detí,“ vyčíslila Ľudmila Bučková, riaditeľka RÚVZ Trenčín.
Podotkla, že podľa definície už v tomto bode môžeme hovoriť o epidémii tohto ochorenia. Z desať zaznamenaných prípadov hospitalizovali sedem, na infekčnom oddelení sú momentálne tri osoby.
V článku sa okrem iného dočítate
- Koľko prípadov žltačky zaznamenali v okrese Nové Mesto nad Váhom,
- v ktorých školských zariadeniach vírus zaznamenali,
- prečo môžeme hovoriť o epidémií,
- odkiaľ sa do tejto lokality vírus dostal,
- ako sa toto ochorenie prejavuje, aký má priebeh,
- aké opatrenia hygienici prijali,
- aký priebeh ochorenia majú doposiaľ evidovaní pacienti.
„U väčšiny evidujeme bežný priebeh. Toto ochorenie nie je ľahké, ale ani ťažké, žiaľ, máme však i jedného pacienta, ktorá má ťažký priebeh. Inkubačná doba ochorenia je od 15 do 50 dní. Dva týždne pred prepuknutím ochorenia je najinfekčnejšia etapa. Na šírenie tohto vírusu stačí veľmi málo,“ vysvetlila.
Ochorenie má tri etapy. Prvé príznaky sú únava, malátnosť, bolesti kĺbov a svalov, niekedy i bolesti brucha, keďže ide o napadnutie pečene. Pacienti mávajú i svetlú stolicu a tmavý moč, vyskytuje sa i zažltnutie kože. To sa však nemusí prejaviť pri každom prípade.
„V našich končinách je toto ochorenie zriedkavé, bolo nám dovezené z východu Slovenska. Tento vírus je pomerne odolný, dlho prežije v pôde i prostredí. Mrazu dokáže odolať i niekoľko mesiacov. Prežije i v teplote až do 80 stupňov Celzia, ideálne je zabezpečiť bod varu, alebo žehlenie bielizne,“ odporučila Bučková.