NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Stredoškoláčka Adriana Štefániková bude v histórii Strednej odbornej školy Obchodu a služieb v Novom Meste nad Váhom prvou absolventkou v odbore agromechanizátor.
Vďaka tomu sa bude môcť zamestnať ako traktoristka. Tomuto zameraniu sa naplno venuje už v niekoľko rokov.

V súčasnosti pôsobí na poľnohospodárskom družstve v Bošáci, kde absolvuje prax. Aj v tomto prostredí je prvou ženou, ktorá jazdí traktorom.
V článku sa okrem iného dočítate:
- prečo sa rozhodla venovať traktorom,
- či majú o technické odbory záujem i iné dievčatá na škole,
- ako reagoval na traktoristku predseda poľnohospodárskeho družstva,
- v akých odvetviach sa môže žiačka ešte uplatniť,
- ako sa ku traktorom dostala,
- aké iné stroje by chcela šoférovať,
- či je jediná z rodiny, ktorá sa traktorom venuje,
- prečo podľa nej nie je dobré z traktora vyskakovať.
Technickým odborom sa venujú už i dievčatá
Technické odbory na novomestskej strednej škole študujú i iné dievčatá.
„V treťom ročníku máme v súčasnosti jednu agromechanizátorku, v druhom ročníku máme automechaničku a v prvom ročníku sme mali i stolárku,“ uviedla Oľga Ilenčíková, riaditeľka Strednej odbornej školy Obchodu a služieb v Novom Meste nad Váhom.
Podľa riaditeľky sa bez kompromisov v zručnostiach vyrovnajú chlapcom. „Aj Adriana Štefániková je šikovná študentka, ktorá opravuje traktory, venuje sa teliatkam, zapája sa do školských aktivít. Za celú históriu školy ide o úplne prvú traktoristku. Za chvíľu bude už i absolventka,“ povedala.
Po ukončení štúdia sa môže uplatniť kdekoľvek na družstve, či už v oblasti opravy veľkých traktorov alebo v ich vedení. „Uplatniť sa však môže i v živočíšnej výrobe,“ dodala Ilenčíková.
K traktorom ju priviedol otec
Osemnásťročnú Adrianu Štefánikovú k tomuto odboru priviedol jej otec.
„Začalo ma baviť opravovať stroje, kúpili sme si i malý vlastný traktor, ktorý sme opravovali svojpomocne. Hospodárime s lúkami, pestujeme si potraviny pre vlastnú spotrebu. Mám staršiu sestru a odmalička sme otcovi v tomto smere pomáhali,“ priblížila samotná študentka.
Po doštudovaní bude vedieť nielen na traktore jazdiť, ale ho i opraviť. Vodičské oprávnenie na ťažký stroj si spravila v rámci štúdia. Niekoľko rokov taktiež organizuje traktorové súťaže v Moravskom Lieskovom.
„Súťaž je zameraná na zručnosti vodičov traktorov, tento rok to už bude tretíkrát,“ uviedla.
Pri jazde na traktore má rešpekt najmä pred kopcami. „To má asi každý traktorista. Nie je dobré ani vyskakovať z traktora. Keď sa rúti tak hrozí, že človeka privalí,“ vysvetlila.
Okrem traktorov ju to však ťahá i k iným ťažkým strojom.
„Rada by som si raz vyskúšala jazdu na kombajne počas žatvy. To je taký môj sen. Chcela by som mať i svoj vlastný podnik, ale vidím sa skôr ako pracovníčka,“ doplnila.
Silné manažérske schopnosti
Podľa Gréty Palkovej, zástupkyne riaditeľky školy pre praktické vyučovanie na Strednej odbornej školy Obchodu a služieb v Novom Meste nad Váhom, je Adriana Štefaníková usilovná žiačka, okrem toho má i silné manažérske schopnosti.
„Tie sa u nej prejavili už v prvom ročníku. Momentálne ju čakajú záverečné skúšky, po ktorom získa výučný list v odbore agromechanizátorka-opravárka. Na našej škole to bude prvá absolventka v tomto odbore za celú jej históriu,“ priblížila.
Ako ďalej uviedla, študentka usmerňuje chlapčenský kolektív, je tiež technicky zdatná.
„Preto sme ju zapájali i do rôznych súťaží. Tento rok sa zapojila do vzdelávacej aktivity Podpor svoj odbor, ktorú vyhlásila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Spomedzi viac ako 60 účastníkov získala cenu Mliečneho fondu a finančnú odmenu,“ doplnila Palková.

Traktoristku doposiaľ nemali ani na družstve
Štefániková však nie je jedinečným zjavom len na svojej strednej škole. Prvou traktoristkou je i v kolektíve Poľnohospodárskeho družstva v Bošáci, kde absolvuje praktické vyučovanie.
„Ženu traktoristku sme na družstve ešte nemali. Sám som bol prekvapený, keď nám v rámci duálneho vzdelávania prišla Adriana i s rodičmi na družstvo s tým, že chce náš podnik navštevovať v rámci praxe,“ povedal Vladimír Králik, predseda Poľnohospodárskeho družstva v Bošáci.
Za takúto možnosť je vďačný, jej prítomnosť na družstve považuje za príjemnú zmenu.
„Prešla už živočíšnou i rastlinnou výrobou, supluje i zamestnanca na sýpke s tým, že predáva rôzne komodity. U nás má prácu istú a vieme jej vytvoriť i také pracovné podmienky, aby bola spokojná,“ uzavrel predseda.