Útoky vyšších štátnych predstaviteľov na médiá v súvislosti s pokusom o atentát na predsedu vlády Slovenskej republiky, Roberta Fica, sú nezodpovedné.
Tvrdí to PAVOL STRUHÁR, politológ Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne s tým, že nevylučuje, že túto udalosť niektoré politické elity zneužijú na šírenie svojich cieľov.
V rozhovore taktiež priblížil, aký tento útok môže mať dopad na nálady v spoločnosti, či hrozia nejaké represálie zo strany štátu i to, prečo je podobný zločin priame ohrozenie demokracie.

Môžeme tento útok prirovnať k niečomu podobnému, čo sa doposiaľ stalo v Slovenskej politike?
Je to bezprecedentná situácia. V minulosti sme zaznamenali vraždu politika Jána Duckého, ale nešlo o politicky motivovaný útok. Hoci ešte nevieme, čo bolo motívom strelca, je však vysoko pravdepodobné, že cieľom bol politik. To je úplne iná dimenzia a problém pre demokraciu ako takú.
Aký dopad môže niečo takéto mať už na i tak veľmi polarizované nálady v našej krajine?
Dôležité bude, ako to uchopia politické elity. Počuli sme par zmierlivých a upokojujúcich vyjadrení, ale tiež i vybičované a emotívne prejavy. Tie nepomáhajú.

Za istých okolností by to vedelo viesť k určitej sebareflexii na oboch stranách spektra a k nastaveniu politickej kultúry od začiatku. Dôležité budú i najbližšie dni a týždne, ako tému uchopia politici. V zásade však táto tragická udalosť potvrdila to, čo hovoríme už dávno.
V politickej aréne odznieva veľa nenávistných prejavov, ktoré sa prenášajú do spoločnosti. Je potrebné na tom pracovať už od vzdelávania mládeže, aby politiku a demokraciu vnímali nie cez konflikt, ale pokojné diskusie a vyjednávanie s rešpektom voči oponentovi. A následne si ľudia agresívnych a nenávisť šíriacich politikov vyberať nebudú.