TRENČÍN. Začali ju stavať v roku 1938, no vojnové udalosti zapríčinili, že ju dokončili o vyše pol roka neskôr, ako zamýšľali, a to v letných mesiacoch roku 1940. Reč je o jednej z najviac ikonických stavieb 20. storočia v Trenčíne – Hviezde.
Funkcionalistický objekt v centre krajského mesta je od roku 2009 národnou kultúrnou pamiatkou, v ktorej sa desaťročia sústreďovali najrôznejšie kultúrne aktivity.
Budova bez väčších investícii postupne chátrala a mesto hľadalo možnosti, ako ju zrekonštruovať, až napokon prišiel rok 2019 a možnosť z nej urobiť centrum kultúrno-kreatívneho potenciálu. Trenčín v žiadosti o nenávratný finančný príspevok uspel a na vznik Kultúrno-kreatívneho centra (KKC) Hviezda získal takmer osem miliónov eur.
Rekonštrukciu ukončili vlani a 15. septembra 2023 priestory otvorili pre verejnosť. Odvtedy sem zavítalo viac ako 14-tisíc ľudí.

Budove prinavrátili jej pôvodné čaro
Výstavbu funkcionalistickej a na svoju dobu veľmi modernej budovy odštartovali na konci 30. rokov. Architektmi vtedajšieho Katolíckeho kultúrneho domu boli architekti Dominik Filipp a Alexander Maráky. Na stavbe sa podieľali miestni remeselníci, ako aj firmy z celého Slovenska. Práce sa spomalili pre narukovanie robotníkov a remeselníkov i pre nedostatok stavebného materiálu. Stavbu tak dokončili oneskorene, v lete 1940.
Dodnes fascinuje obrovským vestibulom, presvetlenosťou, zachovanou podlahou či kovovými zábradliami.
Architektonický štýl funkcionalizmus, v ktorého tvorbe je všetko podriadené funkcii, mal v prvej Československej republike svoje nezastupiteľné miesto a istým spôsobom predstavoval snahu odpútať sa od minulosti.
„Architekti prinášali nové myšlienky a funkcionalizmus sa stal akoby vlajkovou loďou novej republiky. Ako taký znamenal myšlienkové odstrihnutie sa od niečoho historického, čo bolo spojené s Rakúsko-Uhorskom alebo Uhorskom. V Trenčíne sa prejavil vo všetkých oblastiach a epidemicky sa šíril. Priniesol nové urbanistické vízie, napríklad sídlisko Sihoť,“ priblížil trenčiansky architekt Július Bruna.

V tomto architektonickom štýle je postavený aj objekt v historickom centre mesta, budova Mestskej sporiteľne, Obchodná akadémia Dr. Milana Hodžu na Sihoti, časť bývalej Meriny a množstvo ďalších objektov a víl, napríklad v Kollárovej štvrti.