DOLNÁ PORUBA/OSLO. V spoločnosti fanúšikov elitných futbalových celkov si členka medzinárodného kolektívu obliekla dres rodnej obce.
Absolventka Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave získala magisterský titul v odbore molekulárna biológia. V doktorandskom štúdiu pokračovala na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Ako povedala, vedecká dráha ju vždy priťahovala.

„Mala som možnosť pracovať vo Fyzikálnom ústave Akadémie vied Českej republiky pod vedením uznávaného odborníka. V laboratóriu som skúmala vplyv rôznych fyzikálnych javov na bunky pečene a tiež, ako tieto bunky rastú na rôznych povrchoch a materiáloch,“ priblížila Barbora Smolková, ktorá v máji 2022 obhájila titul PhD. v odbore biofyzika, chemická a makromolekulárna fyzika.
S kožou na trhu vo forme výsledkov vedecko-výskumnej činnosti je konfrontovaná v uznávaných zahraničných časopisoch a na konferenciách. Jej odborná výbava si popri znalostiach z biológie a fyziky vyžaduje aj pokročilú úroveň angličtiny. Ani to však ešte negarantuje úspech. Jazýčkom na váhach sa neraz stáva vytrvalosť.
„Veda je v podstate nikdy nekončiace štúdium. Nie je to práca, ktorú robíte od 8.00 do 16.00 h. V laboratóriu často trávite celé dni a po týždňoch či mesiacoch niekedy nemáte žiadne výsledky. Toto vie byť veľmi demotivujúce a niekoho to môže od vedy ľahko odradiť,“ zdôraznila naša krajanka.
V spoločnosti Bieleho baletu a Albiónu
Vďaka vydarenej anabáze v Čechách jej bol poskytnutý časovo obmedzený grant v hlavnom meste Nórska. Po návrate domov pokračovala v bádaní na Fyzikálnom ústave v Prahe. Od augusta 2023 opäť pôsobí v Škandinávii. Z Univerzitnej nemocnice v Osle Barbora dostala ponuku skúmať metabolické ochorenia pečene u detí.
„Aagenaesov syndróm je diagnóza, ktorú charakterizuje porucha metabolizmu žlčových kyselín. V rámci môjho projektu používam indukované pluripotentné kmeňové bunky, ktoré som vytvorila z krvných buniek pacientov. Z nich vyrábam pečeňové organoidy, ktoré sú akoby také mini napodobeniny pečene. Na nich následne testujem rôzne liečivá a zároveň sa ich pomocou techník génového inžinierstva snažím opraviť na zdravé,“ ozrejmila svoju pracovnú náplň.

Cieľavedomá výskumníčka sa na severe Európy rozhodla rozšíriť kvalifikáciu o ďalší doktorandský stupeň. Tentoraz v oblasti medicíny. V štúdiu pokračuje na najstaršej a najväčšej nórskej univerzite – Univerzite v Osle. Začiatkom mája sa zapojila do kampane na podporu detí a mladých ľudí bojujúcich s rakovinou. Ako dodala, s kolegami na pediatrickom oddelení vymenili uniformy a plášte za futbalové dresy obľúbených tímov.
„Niekto si vybral Real Madrid, ďalší anglickú reprezentáciu. U mňa padla voľba na mužstvo z rodnej obce. Touto cestou ďakujem vedeniu TJ Slovan Dolná Poruba, že mi venovalo klubový dres a aspoň na diaľku poslalo kúsok domova,“ skonštatovala Barbora Smolková.