TRENČÍN. Regionálny úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky Trenčín zrušil trenčianskej samospráve územné rozhodnutie, ktoré vyhotovili v súvislosti s obnovou starého cestného mosta v meste.
Urobili tak z dôvodu viacerých pochybení, ktoré v rozhodnutí trenčiansky stavebný úrad vykonal. Mesto Trenčín si pochybenie priznáva, územné konanie budú opakovať. To môže trvať najmenej tri mesiace.

S komplexnou opravou mosta chcú začať až po roku 2026, nateraz nie je známe, či bude mať táto situácia negatívny dopad na plánovaný začiatok jeho obnovy.
V článku sa okrem iného dočítate
- Prečo mestu Trenčín zrušili územné rozhodnutie,
- ako dlho bude trvať opakované územné konanie,
- v akých bodoch trenčiansky stavebný úrad pochybil,
- kedy plánujú začať s opravou cestného mosta,
- prečo s obnovou nemôžu začať skôr,
- ako dlho majú rekonštrukčné práce trvať,
Porušili práva účastníka
Úrad zrušil územné rozhodnutie mesta Trenčín a vrátil ho na nové prerokovanie a rozhodnutie. Územné rozhodnutie sa týka pripravovanej opravy mosta v meste Trenčín.
„Dôvodom zrušenia územné rozhodnutia mesta Trenčín boli závažné pochybenia, ktoré v odvolacom konaní zistil náš regionálny úrad. Išlo najmä o porušenie práv účastníka, ktorý sa odvolal proti rozhodnutiu a o jeho námietkach stavebný úrad náležite nerozhodol," povedal Miloš Mičega, riaditeľ Regionálneho úradu pre územného plánovanie a výstavbu Trenčín.
Vec tak vrátili späť na stavebný úrad na opätovné prerokovanie.
"Vzhľadom na to, že naším cieľom je napomôcť zrýchleniu stavebného konania, budeme pripravení metodicky pomôcť stavebnému úradu, aby sa pochybenia v ďalšom konaní čo najskôr napravili,“ doplnil.
Pochybenie si priznali
Trenčianska radnica v súvislosti so zrušením územného rozhodnutia mesta Trenčín k pripravovanej rekonštrukcii cestného mosta rešpektuje rozhodnutie regionálneho úradu pre územné plánovanie a výstavbu.
„Stavebný úrad urobil chyby. Nasledovať bude opakované územné konanie, ktoré bude trvať tri až päť mesiacov. Pracovníčky stavebného úradu boli napomenuté a poučené, aby sa vyvarovali takýmto pochybeniam. Aj keď je pravdou, že pri množstve agendy, ktorú riešia, sa chyby stanú," uviedla Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.
Rozhodnutie ešte neobdržali
Slovenská správa ciest (SSC) v súvislosti s obnovou starého cestného mosta aktuálne rieši dokumentáciu pre územné rozhodnutie.
„Následne začneme s projektovou dokumentáciou pre stavebné povolenie. O konkrétnych termínoch je v tejto fáze predčasné hovoriť. Fakt je však ten, že začiatok realizácie prác je naplánovaný až po roku 2026, z dôvodu, že mesto Trenčín je v roku 2026 hostiteľom európskeho hlavného mesta kultúry,“ informovala Jana Lukáčová, hovorkyňa SSC.
Predpokladaná doba výstavby je 36 mesiacov od podpísania zmluvy o dielo s víťazom verejnej súťaže a budúcim zhotoviteľom stavebných prác.
„Finálnu cenu budeme poznať po vypracovaní dokumentácie pre stavebné povolenie, ktorej súčasťou bude aj rozpočet stavby,“ povedala.
Správa ciest k dnešnému dňu nemá k dispozícii rozhodnutie o zrušení územného rozhodnutia.
„K danej veci sa teda nebudeme vyjadrovať,“ dodala hovorkyňa.

Konanie chcú urýchliť
Regionálne úrady pre územné plánovanie a výstavbu zriadili 1. apríla 2024 v rámci reformy stavebnej legislatívy.
„V prvej etape stavebnej reformy nastali zmeny v územnom plánovaní a vznikli regionálne úrady, na ktoré bola delimitovaná agenda v oblasti územného plánovania a výstavby z okresných úradov“, vysvetlil predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR Martin Hypký.
Ďalší krok, ktorý plánujú zaviesť, budú zmeny v oblasti stavebného zákona, ktorý v súčasnosti pripravujú.
„Našim cieľom je dosiahnuť taký stav, aby sa stavebné konanie zrýchlilo a zefektívnilo. Samozrejme, dôležité bude aj to, aby úrady rozhodovali v súlade so zákonom,“ dodal.
Body, v ktorých trenčiansky stavebný úrad pochybil:
- Stavebný úrad vo výroku územného rozhodnutia nerozhodol o námietkach odvolateľa, ktoré si uplatnil v konaní (e-mailom dňa 07.10.2023, elektronicky dňa 10.10.2023) a v odôvodnení rozhodnutia sa s nimi náležite vecne nevysporiadal, čo má za následok, že územné rozhodnutie nespĺňa zákonné kritéria, ktoré pre rozhodnutie správneho orgánu vyžaduje § 39 stavebného zákona v spojení s § 4 ods. 1 písm. f) vyhlášky č. 453/2000 Z. z. ako aj § 47 ods. 3 správneho poriadku (stavebný úrad vo výroku rozhodnutia uviedol, že námietky neboli vznesené a v odôvodnení rozhodnutia ,,stroho“ konštatoval, že sa námietkami nezaoberal, nakoľko v danom prípade ide o územné rozhodnutie).
- V konaní nebolo zabezpečené stanovisko Okresného úradu Trenčín, OSŽP (úsek posudzovania vplyvov na ŽP), ktoré je podkladom pre vydanie územného rozhodnutia v zmysle § 38 ods. 4 písm. a) zákona č. 24/2006 Z. z., v dôsledku čoho nebol v konaní i spoľahlivo zistený skutkový stav veci. Predmetné stanovisko dotknutého orgánu bolo vydané dňa 101.2024 a doručené prvostupňovému orgánu dňa 17.01.2024, t. j. po vydaní územného rozhodnutia zo dňa 16.01.2024. V tomto smere došlo i k porušeniu práv účastníkov konania podľa § 33 ods. 2 správneho poriadku, nakoľko účastníci konania nemali možnosť sa k predmetnému stanovisku vyjadriť, prípadne uplatniť svoje návrhy.
- V konaní nebolo zabezpečené ani stanovisko orgánu štátnej vodnej správy, ktoré je podkladom pre vydanie územného rozhodnutia v zmysle § 28 vodného zákona. V konaní bolo zabezpečené len stanovisko orgánu štátnej vodnej správy podľa § 16a vodného zákona (toto stanovisko je podkladom k vyjadreniu orgánu štátnej vodnej správy v územnom konaní k činnosti).
- Ako podklad rozhodnutia absentuje aj záväzné stanovisko príslušného orgánu ochrany zdravia, ktoré je zákonnou prekážkou vydania územného rozhodnutia v zmysle § 13 ods. 2 zákona č. 355/2007 Z. z.