Utekáme pred vojnou, nehľadáme tu lepší život. Doma sme mali všetko, vraví Ukrajinka Olga

Na Slovensko ušla s mačkou a hračkou.

Olga Muzychko.Olga Muzychko. (Zdroj: archív O.M.)

Olga Muzychko opustila rodný Kyjev v marci 2022, krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajine. Na Slovensko pricestovala len s mačkou a hračkou, ktorú dostala ešte ako dieťa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osud ju priviedol do Bánoviec nad Bebravou, kde viac ako polroka pracovala ako šička a venovala sa turistike. Svoje bydlisko potom viackrát zmenila, do Bánoviec sa však i v rámci spoznávania prírody vracia pravidelne.

Hoci jej chýba domov, rozhodla sa žiť tu a teraz, v súčasnosti sa snaží dokončiť si farmaceutickú kvalifikáciu. V rozhovore okrem iného priblížila, ktoré turistické lokality navštívila nielen v trenčianskom regióne, ako vyzerala jej cesta na Slovensko, ale i to či považuje útek do našej krajiny za správne rozhodnutie.

SkryťVypnúť reklamu
Napísali sme Cyklomost na Považí začiatkom leta uzavrú. Jeho staviteľ je neznámy, zodpovednosť má mesto Čítajte 

Aká bola vaša cesta z Ukrajiny na Slovensko?

Som cestovateľka a veľkú časť Európy som precestovala. Keď som sa musela rozhodnúť, kam utečiem pred vojnou, rozhodla som sa pre Slovensko. Netušila som, čo sa bude diať a čo si mám z Ukrajiny zobrať. Slovensko som v minulosti navštívila i v rámci expedičnej turistiky i horolezectva, navštívila som Tatry a veľmi sa mi páčili. S mojou lezeckou skupinou sme začiatkom mája 2022 mali ísť i na Lomnický Štít.

Na Slovensko som putovala len so svojou mačkou. Pochádzam z Kyjeva, kde som bývala na ľavom brehu rieky Dneper. Vlaková stanica je pravom brehu. Za normálnych okolností trvá tá cesta 30 až 40 minút, ja som však išla štyri až päť hodín, pretože tam bola veľká zápcha a zastávky, na ktorých ľudí kontrolovali, či nie sú separatisti.

SkryťVypnúť reklamu

Z Kyjeva som vycestovala začiatkom marca vlakom. Cesta bola veľmi ťažká a plná emócií, pretože som netušila kam cestujem, teda okrem toho, že idem na Slovensko. Nevedela som, čo bude ďalej.

V Užhorode som prestúpila na autobus, ktorý nás priviezol na hranicu, ktorú sme prešli pešo. Vonku bolo ešte chladno, mala som so sebou i prenosku s mačkou a batoh, v ktorom som mala i hračku zo svojho detstva. Na hranici som čakala približne štyri hodiny. Dôležitý bol pre mňa ten moment, keď som prešla na slovenskú stranu, kedy sa na mňa pozrel jeden hraničný pracovník a povedal mi, nebojte sa, všetko bude dobré. Na to som sa rozplakala.

Na slovenskej strane bolo veľa ľudí, ktorí nám chceli pomôcť. Dávali nám vodu, čokoládu, jedlo. Bolo to veľmi príjemné, ale najdôležitejšie pre mňa bolo to, že u vás nie je vojna, je mier a že som zachránená.

SkryťVypnúť reklamu

Ako pokračovala vaša cesta Slovenskom až do Bánoviec nad Bebravou?

V Košiciach som nastúpila na vlak a keďže som chcela ísť čo najďalej od vojny, vybrala som sa do Bratislavy. Dorazila som o polnoci. Dohromady som cestovala 24 hodín i s mačkou. Som veľmi vďačná za to, že sme mali cestovanie hromadnou dopravou zadarmo, pretože som netušila, kam pôjdem.

Pozerala som teda, kde je najlacnejšie bývanie. Vyskočilo mi niečo vo Vyšnej Teplej pri Ružomberku. Majiteľ hotela bol bieloruský hokejista, rozprávali sme sa spolu po rusky. Potom som napísala svojej kamarátke, ktorá niekoľko rokov žije na Slovensku, že som tu úplne sama a potrebujem pomôcť. Ona mi povedala, že mám prísť do Bánoviec nad Bebravou, že niečo vymyslí.

Ako dlho ste zotrvali v tomto meste?

Žila som tu viac ako polroka. Našla som si tu i robotu, pracovala som ako šička obuvy v závode. Veľmi dávno to paradoxne bola moja prvá práca i na Ukrajine.

Cítili ste v Bánovciach pokoj?

Prvé dva mesiace som sa cítila ako psychiatrická pacientka. Užívala som si prírodu a spev vtákov. Po práci som chodila von a mohla som byť v pokoji tri až štyri hodiny niekde pod stromom na lavičke a počúvať vtákov. To som v tej chvíli potrebovala, pretože som bola duševné unavená i zo správ z domova, ktoré sa ku mne dostali.

Bánovce nad Bebravou sú pekné mesto, ale na môj vkus je veľmi malé. Nevyhovovalo mi i to, že v nedeľu chodil posledný autobus z Trenčína do Bánoviec o 18:30. Začala som totiž chodiť na turistiky, chcela som spoznať i okolie.

Aké lokality ste navštívili?

Veľmi krásnu turistiku som zažila v Bielych Karpatoch. Pred rokom som prešla i diaľkový turistický pochod Bánovská 50ka. Na Slovensko som prišla 6. marca a 2. apríla som sa vybrala na svoju prvú turistiku. Navštívila som Uhrovské Podhradie, Jankov Vŕšok, kopec Rokoš. Bánovskú 50ku chcem absolvovať i tento rok. Navštívila som i Veľkú a Malú Fatru, Malé Karpaty, to však nie je v regióne.

Z Bánoviec nad Bebravou ste sa napokon presťahovali do Trnavy. Ako ste sa uplatnili tam?

Trnava je už moje tretie slovenské bydlisko. Bývala som predtým ešte v Piešťanoch. Dlho som pracovala zo Slovenska pre jednu ukrajinskú firmu, po roku a pol som však pochopila, že som viac mentálne nastavená na túto krajinu, preto som sa rozhodla hľadať prácu na Slovensku.

Platila som tu už i odvody a poistenie. Som magistra lekárnička, mám tu uznaný i doklad o vysokoškolskom vzdelaní. Teraz si plánujem urobiť farmaceutickú kvalifikáciu. Študujem i slovenčinu pre zdravotníkov. Baví ma učiť sa, cítim sa ako pred dvadsiatimi rokmi.

Napísali sme Za státisíce eur obnovia mestské opevnenie v Trenčíne, v minulosti podobný zámer nevyšiel Čítajte 

Považujete v rámci možností Slovensko za svoj druhý domov?

Môj domov je v Kyjeve, hoci i tu sa cítim ako doma. Veľmi sa mi tu páči, cítim sa tu bezpečne a slobodne. Mám tu i veľa kamarátov Slovákov. Jediní ľudia z Ukrajiny s ktorými som tu v kontakte je Katia a kamarátka, ktorá ma zavolala do Bánoviec nad Bebravou.

Od začiatku som pochopila, že tu budem musieť vyjsť zo svojej komfortnej zóny, aby som lepšie spoznala krajinu v ktorej som sa ocitla. Preto som skôr vyhľadávala nové známosti so Slovákmi. Takto som lepšie spoznala krajinu i mentalitu. Zaujímam sa i o politické dianie na Slovensku. Keď sa na posledné dva roky pozriem späť, tak vnímam svoje rozhodnutie prísť sem ako správne.

Tiež chcem podotknúť, že na Slovensku sú i Ukrajinci, ktorí to nehľadajú lepší život. Na Ukrajine mali všetko, prácu, ktorá ich bavila, priateľov. Každý víkend sme chodievali do divokých hôr na náročné túry, ktoré trvali i jeden až tri týždne.

Päť až šesťkrát za týždeň sme trénovali, aby sme v máji 2022 mohli ísť na Lomnický štít a následne v auguste sme plánovali alpinistickú turistiku na Fanských horách v Tadžikistane.

Potom však prišiel 24. február 2022. Život je teraz a tu, nedá sa odložiť na neskôr. Už to nikdy nebude ako predtým. Žijem, učím sa, objavujem nové veci a idem ďalej v tejto cudzej, ale pre mňa vzácnej krajine s ranami na srdci a v duši.

Tento článok vznikol vďaka podpore z UNESCO programu Podpora pre ukrajinských utečencov prostredníctvom médií, ktorý financuje japonská vláda.

Utečenecká kríza vo svete

Nemecká polícia čaká na príchod migrantov v centre prijímajúcom žiadateľov o azyl.

Podľa rakúskeho ministra má pozitívny vplyv aj striktnejší prístup Nemecka.


TASR
Vláda v Aténach vyhlásila trojmesačné pozastavenie žiadostí o azyl pre všetky osoby prichádzajúce po mori zo severnej Afriky.

Grécka vláda pozastavila žiadosti o azyl pre ľudí zo severnej Afriky.


TASR 2
Súvisiace témy: Ukrajina, Ukrajinci na Slovensku
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  2. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  3. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  5. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  6. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  8. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  1. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  4. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  5. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  6. Navrhni si tričko, sadni do tieňa a oddychuj
  7. Ako komplexne a účinne vyriešiť problém akútnej hnačky
  8. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 7 984
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 7 458
  3. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 6 117
  4. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 4 806
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 856
  6. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 3 851
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 3 740
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 3 282
  1. Vladimír Bojničan: Krátky príhovor ku našim milým „slniečkárskym kresťanom“ s ľudskou tvárou a dobrou vôľou.
  2. Peter Vernarec: Odstúpenie od zmluvy pri nákupe cez internet - Je to možné?
  3. Štefan Šturdzík: Priveľa šťastných náhod alebo len obyčajné šťastie 😁 možno.
  4. Viktor Pamula: 145 rokov od narodenia významnej osobnosti
  5. Ján Karas: Boh nehľadá lajky, ale skutky (alebo: Čo v nás ešte zostalo z človeka)
  6. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XLVIII.
  7. Zuza Fialová: Spôsobuje klimatická zmena pád režimov, štátov a vlád?
  8. Jozef Huljak: 6G pre smrteľníkov: Bude to revolúcia alebo len rýchlejší internet?
  1. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 35 177
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 12 503
  3. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov 8 993
  4. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere ! 7 948
  5. Matej Galo: Pán Fico, profitujete z ruského plynu? Len sa pýtam. 7 684
  6. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 6 520
  7. Ľuboslava Šusteková: Chrumkavé sladkokyslé zavárané uhorky mojej babky 6 084
  8. Juraj Kumičák: Atrapa 6 018
  1. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  2. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  3. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  4. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  5. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  6. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  7. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  8. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Radoslav Valko, generálny riaditeľ SOPHISTIC Pro finance

Viac než desať rokov boli ukážkovým príkladom úspechu vo svete financií. No práve v čase najväčšieho rozmachu prišiel nečakaný zlom.


Lopta na MS vo futbale 2022.

Prehľad zmien i špekulácii v kádroch od najvyššej po najnižšie súťaže.


Ilustračné foto

Najväčší záujem o grant prejavili obce, občianske združenia a rozpočtové organizácie.


TASR
Stromy z Trenčianskeho kraja zapojené v ankete Strom roka 2025.

V ankete Strom roka má kraj zastúpenie v podobe štyroch stromov.


1
  1. Vladimír Bojničan: Krátky príhovor ku našim milým „slniečkárskym kresťanom“ s ľudskou tvárou a dobrou vôľou.
  2. Peter Vernarec: Odstúpenie od zmluvy pri nákupe cez internet - Je to možné?
  3. Štefan Šturdzík: Priveľa šťastných náhod alebo len obyčajné šťastie 😁 možno.
  4. Viktor Pamula: 145 rokov od narodenia významnej osobnosti
  5. Ján Karas: Boh nehľadá lajky, ale skutky (alebo: Čo v nás ešte zostalo z človeka)
  6. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XLVIII.
  7. Zuza Fialová: Spôsobuje klimatická zmena pád režimov, štátov a vlád?
  8. Jozef Huljak: 6G pre smrteľníkov: Bude to revolúcia alebo len rýchlejší internet?
  1. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 35 177
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 12 503
  3. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov 8 993
  4. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere ! 7 948
  5. Matej Galo: Pán Fico, profitujete z ruského plynu? Len sa pýtam. 7 684
  6. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 6 520
  7. Ľuboslava Šusteková: Chrumkavé sladkokyslé zavárané uhorky mojej babky 6 084
  8. Juraj Kumičák: Atrapa 6 018
  1. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  2. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  3. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  4. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  5. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  6. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  7. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  8. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu