TRENČÍN. Mesto Trenčín zrevitalizovalo budovu nocľahárne a nízkoprahového denného centra na Nešporovej ulici. Okrem viacerých nových prvkov navýšili i kapacitu ľudí, ktorí v zariadení môžu nocovať.
Najväčšou novinkou sú priestory, v ktorých môžu nielen ľudia bez domova so sociálnymi pracovníkmi riešiť ich problémy spojené s opätovným zaradením sa do bežného života.
Trenčianska samospráva získala časť prostriedkov na obnovu budovy z eurofondov.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aké nové prvky v budove pribudli,
- o koľko miest navýšili kapacitu Nocľahárne,
- koľko modernizácia stála,
- akým ľuďom okrem bezdomovcov ponúkajú pomoc,
- o koľko klesol počet ľudí bez domova v Trenčíne.
Pôvodná budova bola zastaralá
Modernizácia budovy nocľahárne a nízkoprahového denného centra na Nešporovej ulici bola ďalšia investičná akcia, na ktorú mesto Trenčín získalo eurofondy.
„Pôvodná budova nocľahárne pochádzala z 19. storočia. Bola už zastaralá. Napriek viacerým čiastkovým rekonštrukciám bolo potrebné ju sanovať a celkovo modernizovať,“ informovala Eriká Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.
Vymenili v nej elektriku, kúrenie, rozvody vody, upravili i vnútorné priestory. Obnovili aj nosné prvky stavby, podlahy, omietky a fasádu.

„Dnes už tieto priestory spĺňajú podmienky na poskytovanie sociálnych služieb v súčasných štandardoch,“ povedala.
Okrem stavebných prác nakúpili i nové interiérové vybavenie, terénnu sociálnu službu pomôže zabezpečiť aj nové auto.
Na miest centra mala stáť križovatka
Príbeh nocľahárne a nízkoprahového centra má osobný význam pre Richarda Rybníčka, primátora mesta Trenčín.
„Keď som sa pred štrnástimi rokmi stal primátorom Trenčína, jednou z mojich prvých myšlienok bolo vytvorenie niečoho pre ľudí bez domova, pretože sociálna politika musí patriť do každého moderného mesta,“ povedal.
Inšpiráciou mu bola i návšteva Kláštora pod Znievom, kde sa stretol s farárom Vladimírom Maslákom.
„Pôvodne sme takýto priestor chceli urobiť na chate pod Ostrým vrchom. Vtedy to nebolo prijaté s porozumením, pretože sa mnohí i zľakli a povedali si, že to tam nechcú,“ vysvetlil.
Napokon našli budovu v ktorej zariadenie zriadili a sídli v ňom do dnešného dňa.
„Pôvodne sa mala búrať, kvôli kruhovej križovatke, ktorá tu mala stáť. Táto budova napokon nie je ohrozená búraním, môže tu stáť a môže poskytovať služby ľuďom bez domova,“ uviedol Rybníček.
Kapacitu nocľahárne zvýšili zo 16 miest na 29. Okrem toho tu zriadili priestory, vďaka ktorým budú môcť ľuďom pomôcť vrátiť sa do života.
„Chcel by som sa poďakovať i Pánu Bohu, za to, že ma priviedol až do tohto momentu. Zároveň som vďačný i za to, že Slovensko je členom Európskej únie a že môžeme čerpať eurofondy. Tento projekt bol posledným projektom v končiacom programovom období,“ priblížil primátor.
Mesto z eurofondov na obnovu budovy čerpalo viac ako 470 000 eur, rovnakú sumu do projektu investovali i z mestského rozpočtu.