TRENČÍN. Hoci dvojica trochu podcenila prípravu, za cieľ svojho štyritisíc kilometrového tripu si vytýčila vrchol motoristického sveta – najvyššie prejazdné horské sedlo Kardung La.
Nie sú zaťažení na komfort
Janka a Roman Hromníkovci milujú cestovanie. Na spoznávanie rôznych a často nedostupných končín sveta takmer bez výnimky využívajú terénne auto. Hovoria, že offroad je ich životný štýl a umožňuje im dostať sa rýchlejšie na miesta, kam nechodia davy ľudí. Po džípoch nedávno prišli na chuť aj motocyklom. Asfaltky spočiatku brázdili na skútroch. Zlom nastal pred dvomi rokmi.
„Pamätám si to presne, bol sviatok svätého Valentína. Nápad s Indiou nám skrsol v hlave spontánne, ale bola to zároveň moja podmienka, keď ma Roman nahováral do autoškoly na áčkový vodičák. Sľúbil mi, že raz so mnou prejde Himaláje na veľkej motorke,“ objasnila Janka Hromníková.
Manželia, ktorí spoločne prevádzkujú firmu zaoberajúcu sa internetovými službami, v tomto prípade nevenovali plánovaniu trasy takú pozornosť ako zvyčajne. Mapu so záchytnými bodmi im cez internet sprostredkovala motorkárska komunita. Ťažkú hlavu si nerobili ani s rezerváciou hotelových izieb. „Kamenné ubytovanie s teplou sprchou vyhľadávame zriedka. Sme zvyknutí znášať nepohodlie. Pred odjazdom nás trápil akurát nedostatok motorkárskych skúsenosti. Tak sme si narýchlo kúpili starší stroj a trénovali pár hodín s inštruktorom. Naučili sme sa pritom najdôležitejšiu vec, a síce, že pri jazde v teréne je bežné, keď jazdec spadne,“ pripomenul Roman Hromník.

Kto netrúbi, nemá na ceste miesto
Po prílete do Indie zažila dvojica kultúrny šok. Požičovňa motocyklov sa nachádzala priamo v centre hlavného mesta. Výber už v predstihu padol na ikonický model Royal Enfield Himalayan, inšpirovaný himalájskym ekosystémom. Na mašinách, ktoré vraj dokážu jazdcov odviezť všade, však najprv museli vykľučkovať z obrovského dopravného mraveniska.
„Bolo to šialené. V Dillí trúbia všetci a všade. Jazdí sa vľavo. Teplota vzduchu sa šplhala k 45 stupňom Celzia. Za prvé tri hodiny sme prešli sedem kilometrov. Podmienky nás rýchlo vyčerpali. Energiu nám dodával hlavne povestný čaj Masala s korením a mliekom. Kupovali sme si ho počas každej zastávky,“ zhodli sa trenčianski svetobežníci, ktorých počas sedemnástich dní v sedlách dvojkolesových tátošov sprevádzal ešte jeden pár zo Slovenska.

Viacero úkazov s prívlastkom „naj“ spolu obdivovali na severe krajiny v údolí Spiti valley. Studenú horskú dolinu, prezývanú Malý Tibet, každoročne navštívia tisíce turistov nielen kvôli úchvatným prírodným scenériám. Tamojšia dedina Tabo sa pýši najstarším nepretržite fungujúcim budhistickým kláštorom v Himalájach.