Obec leží na úpätí dvoch vetiev Strážovských vrchov na najsevernejšom výbežku Nitrianskej pahorkatiny, čo je podoblasť Podunajskej nížiny. Je to na rozhraní povodia Váhu a Nitry v údolí potoka Machnáč.
Motešice boli zložené z viacerých obcí
Najstaršia písomná zmienka o Motešiciach pochádza z roku 1208. Známe sú aj ďalšie názvy Motešíc ako Moytech, Moythen, Motesícz. Obec Motešice je zložená z pôvodne dvoch samostatných obcí Horné a Dolné Motešice, ku ktorým boli neskôr ďalej pridružené obce Peťovka a Petrova Lehota (neskôr samostatná obec).
Obyvatelia Motešíc a bývalých dedín, ležiacich na ich dnešnom území, sa v minulosti zamestnávali predovšetkým poľnohospodárstvom, remeslami a živnosťami. V druhej polovici 19. storočia tu vznikli dve menšie miestne pálenice.
V roku 1923 si vojenská správa prenajala veľkostatok od Olivera Seldera v Horných Motešiciach a zriadili tu žriebareň. V roku 1927 sa vojenská správa rozhodla vybudovať v Motešiciach vojenský žrebčín, ktorý po mnohých útrapách funguje ako súkromný dodnes.
Budujú a renovujú
Obec Motešice má 793 obyvateľov. V roku 2023 dokončili výstavbu novej ulice s 13 rodinnými domami. Obec je stredisková s matričným aj poštovým úradom, nachádza sa v nej i spádová základná škola s materskou školou pre prvý až deviaty ročník. V Motešiciach pôsobí i mládežnícky futbalový klub TJ Dynamo Motešice, s mládežou a deťmi pracujú i v dobrovoľnom hasičskom zbore DHZ Motešice.
V obci pravidelne poriadajú i miestne kultúrno-spoločenské akcie, každoročne okrem iného organizujú i veľké mikroregionálne slávnosti Mikroregiónu Machnáč – Inovec. V poslednom období boli v obci zrealizované investičné akcie financované z rozpočtu obce, ale v prevažnej miere aj s podporou dotácií nenávratných finančných prostriedkov z Európskej únie a rozpočtu Slovenskej republiky. Vďaka týmto prostriedkom zrekonštruovali centrálnu zónu, telocvičňu v základnej škole, ale postavili i multifunkčné ihrisko a detské ihriská. Obnovou prešli i chodníky a verejné budovy. V súčasnosti prebieha rekonštrukcia obecného parku s rybníkom.
Obcou preteká i potok Machnáč, ktorý má prameň pod rovnomenným vrchom, priberá z ľavej strany potôčik z Havránkovej doliny a z pra-vej strany potôčiky tečúce z Petrovej Lehoty a Peťovky. Vlieva sa do rieky Bebravy pri obci Dolné Ozorovce.
Neďaleko obce vedľa cesty vedúcej smerom na Peťovku sa nachádzajú tri rybníky, jeden menší rybník sa však nachádza priamo v obci v parku. Pôvodné krasové jazierko v dolnej časti Motešíc je teraz zachytené a slúži ako zdroj pitnej vody.
Letohrádok opradený tajomstvom
V Motešiciach stojí i kaštieľ. Začiatok výstavby kaštieľa má pravdepodobne korene ešte v dávnejšej minulosti, ako je prvá písomná zmienka o obci. Stavba kaštieľa sa datuje niekde do roku 1000 nášho letopočtu, keď prišiel do Motešíc rod Motešických. Pôvodne bol drevený, obohnaný vodnou priekopou, a viedol do neho padací most. Neskôr bol prestavaný a v roku 1775 pristavili poschodie a kaplnku vyvýšili na úroveň kaštieľa.
Kaštieľ a priľahlé majetky v priebehu storočí niekoľkokrát zmenili majiteľa, až sa v roku 1945 po oslobodení dostal do rúk štátu, neskôr ho spravovala vojenská správa. Nejaký čas slúžil na podnikanie, v rokoch 1956 1958 ho zrenovovali a pristavili k nemu kotolňu. Tri roky v ňom sídlil domov dôchodcov a od roku 1961 bol v rukách armády.
Neďaleko kaštieľa sa týči i zrúcanina starého leto-hrádku. Okrem informácie, že ho dala postaviť rodina Motešických, sa o ňom nedochovali žiadne záznamy, ani fotografia, ktorá by zachytávala jeho podobu z čias, keď ešte kompletne stál. Táto stála ruina je prístupná po skrytej ceste, ktorá vedie popri kaštieli a pozýva na objavovanie.
Najstaršou pamiatkou obce, ktorá doteraz slúži svojmu účelu, je tak pôvodne románsky kostol v Dolných Motešiciach, ktorého výstavba siaha do 12. storočia. V roku 1652 k nemu Žofia Motešická dala postaviť vežu, v rovnakom čase prebehla i nákladná oprava kostola. V roku 1952 dostal kostol novú strechu, o štyri roky neskôr ho vymaľovali a v roku 1957 opravili a pozlátili oltáre.
Storočný žrebčín zažil svetové podujatia i olympijskú kvalifikáciu
Klenotom obce Motešice je žrebčín, ktorý oslávil v minulom roku 100 rokov svojej existencie. Žrebčín pôvodne vznikol, aby sa v ňom šľachtili kone pre potreby armády. Armáda potrebovala kone nebojácne, nenáročné, vytrvalé, obetavé, dobrosrdečné a úzko naviazané na svojho jazdca. Dôstojníci zistili, že kone, ktoré, sa vrátili z frontu a neostali tam, boli väčšinou z Motešíc. Nechoreli a rýchle regenerovali prípadné traumy a zranenia. Navyše, na rozdiel od ostatných plemien boli dlhoveké a dlho vydržali v aktívnej službe. Tieto ich vlastnosti sa v motešickom chove udržali dodnes.Na pasienkoch v okolí žrebčína môžete celoročne vidieť kone, ktorú sú chráneným šľachtiteľským chovom plemien furioso a nónius. Zároveň sú kultúrnym dedičstvom stredoeurópskeho regiónu.Okrem chovateľských aktivít sa žrebčín venuje aj organizácii športových podujatí. Vďaka krytej jazdeckej hale s veľkosťou futbalového ihriska funguje celoročne. Žrebčín sa špecializuje na aktivity v disciplínach drezúra, parkúr, všestranná spôsobilosť, záprahy a voltíž. Okrem národných pretekov organizuje aj významné medzinárodné preteky, ktoré sú súčasťou seriálu svetového pohára či kvalifikácie na olympiádu. Vstup na všetky športové podujatia je pre verejnosť zdarma.Žrebčín vychováva mladú generáciu jazdcov a koní, ktorá reprezentuje Slovensko na národných a medzinárodných podujatiach, majstrovstvách Európy, pohároch národov či majstrovstvách sveta.Kolektív žrebčína poskytuje množstvo zaujímavých aktivít pre celú rodinu, školské či pracovné kolektívy, seniorov, ale aj jednotlivcov. Ponúka vodenie na koni, profesionálne jazdecké kurzy, letné tábory pre deti, komentované prehliadky chovu aj vychádzky na koňoch do okolitej prírody. Novinkou sú preteky a tábory v novom netradičnom športe – hobbyhorsingu. Dana Petranová