TRENČÍN. Studňu pod Fontánou vodníka Valentína na Štúrovom námestí pred jej tohtoročným spustením vyčistili trenčianski hasiči.
V rámci čistiacich si práce preskúšali na vlastnej koži i cvičenie záchrany osoby, ktorá spadla do studne.
Z dna vytiahli i mnohé predmety, ktoré patria do smetných košov. Mesto i touto cestou apeluje na ľudí, aby do fontány nevhadzovali odpadky a iné predmety, napríklad aj mince.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aké predmety zo studne hasiči vybrali,
- aké cvičenie si počas zásahu preskúšali,
- ako sa do studne dostali,
- aké iné problémy s fontánami mesto eviduje,
- kedy ich tento rok plánujú opäť spustiť.
Vo fontánach sa i kúpu
Studňu čistia každoročne pred spustením fontány.
„Sme veľmi radi, že máme takúto spoluprácu s hasičmi. Vždy pred spustením fontány pri vodníkovi v rámci cvičenia studňu vyčistia, aby sme ju od mája mohli spustiť,“ povedala Erika Ságová, hovorkyňa mesta.
Poukázala však i na to, že na dne studne býva každý rok veľa neporiadku.
„Mrzí nás to, pretože si myslíme, že by sa ľudia k vodnému prvku mali správať inak a mali by byť radi, že funguje a dotvára v centre mesta atmosféru,“ uviedla.
Tento rok hasiči zo studne vybrali dlažobné kocky, umelé kvety, plastové fľaše, kriketovú loptičku a iný neporiadok.
„Mince tam ešte dokážeme pochopiť, pretože ich tam ľudia hádžu pre šťastie. Keďže od mája opäť fontánu spúšťame, prosíme ľudí, aby sa k nej správali ohľaduplne,“ podotkla Ságová.
Mesto však v súvislosti s fontánami eviduje i iný problém.
„Ten máme i s fontánou Marca Aurelia na Mierovom námestí. Ľudia po fontáne behajú, prípadne sa v nej kúpu. Mali sme tu i deti v plavkách, ktoré sme museli zbierať z fontány. Tieto fontány nie sú určené na behanie a už vôbec nie na kúpanie,“ dodala hovorkyňa.

Trénovali zásah lezeckej skupiny
Popri čistení studne si hasiči precvičili i zásah lezeckej skupiny.
„Vzhľadom na to, že sme v minulom roku mali dosť zásahov lezeckého charakteru, tak sme využili túto možnosť v spolupráci s mestom a vykonali sme cvičenie záchrana zvieraťa, ktoré spadlo do studne. Precvičili sme si viaceré varianty záchrany,“ priblížil kapitán trenčianskych požiarnikov Stanislav Holíček.
V rámci podobného cvičenia si hasiči na začiatku vždy premerajú prostredie do ktorého idú zasahovať, aby zistili, či ich v ňom neohrozujú nebezpečné plyny.
Tie sa v podobnom prostredí môžu častokrát hromadiť.
„Potom už ide skôr o improvizáciu, keďže tá situácia je vždy iná, musíme zvoliť správny spôsob záchrany. Na tento spôsob výcviku nám to veľmi dobre poslúžilo,“ vysvetlil.
Na dne studne našli rôzne predmety, nebezpečné bolo najmä vyberanie ťažších vecí, ktoré mohli ohroziť i zasahujúceho hasiča.
„Ide o zásah vo výške, no zároveň je to i pod zemským povrchom v hĺbke. Prvoradá je naša vlastná bezpečnosť, pretože ľahko môžeme ohroziť samých seba. Popritom je tam snaha pomôcť tomu, kto uviazol dole,“ podotkol Holíček.
Studňa, do ktorej sa príslušník hasičského zboru spúšťal je hlboká približne desať metrov.
„Osoba na dne môže byť v bezvedomí, treba jej poskytnúť prvú pomoc, ak je to zviera, tak čo najrýchlejšie ho musíme dostať na čerstvý vzduch,“ dodal.

Na znečistenú studňu upozorňovali
Na neporiadok v studni pod vodníkom upozorňovali už dlhší čas niektorí Trenčania na sociálnej sieti a pýtali sa, kedy mesto vodu vyčistí.
„Je smutné, že niektorí ľudia tam takéto veci hádžu a že takto dokážu zašpiniť fontánu,“ povedal Stanislav.
Podobný názor má i Anna. „Takto vyzerá kultúra našich ľudí. Neviem na čo sú na námestí smetné koše, keď ľudia hádžu odpad, tak kam nemajú,“ napísala.
Rovnako to vidí i Lukáš. „Mal som už chuť to ísť riešiť. Vyzeralo to tak ako na smetisku,“ uzavrel.