Ako sa môže päťdesiattisícové slovenské mesto stať Európskym hlavným mesto kultúry? Čo vôbec tento titul znamená? Prečo práve Trenčín a nie iné slovenské mesto? To sú dôležité zvedavé otázky, poďme si ich zodpovedať.
Čo je to Európske hlavné mesto kultúry?
Európske hlavné mesto kultúry je iniciatíva Európskej únie, ktorá sa koná každoročne od roku 1985. Založila ju významná grécka ministerka kultúry Melina Mercouri s cieľom, aby sa európske krajiny, mestá a ľudia lepšie spoznali a hovorili spolu o kultúre a výmene.
„Máme kultúrnu minulosť a kultúrnu budúcnosť. Celá Európa by mala byť jednotná. Kultúra je jednou z najsilnejších síl mieru,“ zdôrazňovala politička.
Najskôr niesli tento titul významné a veľké mestá. Prvým Európskym hlavným mestom kultúry boli Atény, neskôr Florencia, Madrid, na prelome tisícročí sa pýšilo titulom až deväť miest, medzi nimi aj Praha.
Teraz každoročne Európska komisia vyberá dve alebo tri mestá z rôznych európskych krajín. Upustili od známych centier kultúry. V posledných rokoch sledujeme posun k menším mestám, ktoré vďaka titulu hľadajú svoju identitu. Minulý rok sme mohli takto zažiť napríklad maďarský Vesprém.
Európske hlavné mesto kultúry je príležitosťou oslavovať kultúrne dedičstvo a tvorivosť jednotlivých miest, ale aj podporovať kultúrny rozvoj a inovácie, rôznorodosť, zapájanie rôznych skupín obyvateľstva. Zásadnou úlohou je posilňovať spoločnú európsku identitu. Tento titul dáva mestám príležitosť zviditeľniť sa na európskej a svetovej kultúrnej mape a prilákať k sebe turistky a turistov, umelkyne a umelcov a kultúrnych profesionálov zo všetkých kútov sveta.
Ako prebiehala súťaž o titul na Slovensku?
Kým v Európe ide o známu iniciatívu, u nás zatiaľ o nej nemáme vybudované povedomie. Niet divu, pred Trenčínom tento titul na Slovensku niesli len Košice v roku 2013. Kto však najväčšie mesto na východe Slovenska pozná, vie, že tento titul ho zmenil nielen vizuálne, ale aj posilnil jeho kultúrnu ponuku.
Pre rok 2026 boli určené dve krajiny, v ktorých mestá súťažili o titul Európske hlavné mesto kultúry – Fínsko a Slovensko. Vo Fínsku titul získalo mesto Oulu. Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo výzvu na zapojenie sa do súťaže v roku 2020. Z ôsmich prihlásených miest prvým kolom prešli a do finále sa dostali tri – Nitra, Trenčín a Žilina.
Od medzinárodnej odbornej komisie všetky tri mestá dostali na vypracovanie štyriďsaťtri otázok. Odpovede na ne tvoria projektovú knihu každého z miest, takzvaný Bid book. Odborná porota hodnotila ich vypracovanie, prezentáciu a obhajobu projektu. Ľudia z komisie navštívili aj všetky tri mestá a dostali ochutnávku ich plánu a potenciálu.
V konkurencii Nitry a Žiliny sa Trenčín presadil práve silným plánom. Odborná komisia v hodnotiacej správe o Trenčíne uviedla: „Navrhovaná kultúrna koncepcia je dobre zakotvená v potrebách mesta, regiónu a obyvateľov a má potenciál v Trenčíne zanechať dôležitý trvalý odkaz. Vo svojej podstate demonštruje, ako sa malé mesto v strednej Európe môže kultúrou, otvorenosťou a spoluprácou stať skutočne európskym mestom – mestom, v ktorom budú ľudia radi žiť a chodiť doň na návštevy.“
Trenčín 2026
Európske hlavné mesto kultúry nie je len ročným festivalom. Ide o projekt zmeny mesta a regiónu. Ten trenčiansky sa vo významnej miere venuje verejnému priestoru a jeho skvalitňovaniu, ponúka príležitosti pre rast ľudí z kultúry, venuje sa zapájaniu obyvateľstva do života v meste, vytvára prepojenia s Európou.
Už teraz prináša ochutnávku a v roku 2026 plné mesto zážitkov. Zaujíma vás EHMK 2026? Viac o projekte nájdete na www.trencin2026.eu a sociálnych sieťach Trenčín 2026.
