TRENČIANSKE JASTRABIE. V obci Trenčianske Jastrabie počas víkendu zaznamenali pohyb medvedice i s dvoma mláďatami. Podľa starostu obce evidovali pohyb medveďov už dlhšie i v blízkosti susednej obce Dubodiel.

Trenčianski poľovníci zároveň upozorňujú ľudí, aby sa v prírode už pohybovali opatrne. V apríli tiež začína medvedia ruja, počas ktorej budú medvede aktívnejšie i počas dňa.
V článku sa okrem iného dočítate
- koľko medveďov zazreli v katastri obce Trenčianske Jastrabie,
- do akej lokality v obci sa presunuli,
- kde inde ich ešte zazreli,
- ako sa zachovať pri stretnutí s medveďom,
- aké správanie značí, že sa medveď chystá zaútočiť.
Priblížili sa k obydliam
Na výskyt medveďa v katastri Trenčianskeho Jastrabia upozornil na sociálnej sieti starosta obce Marek Brožek. „Upozorňujem všetkých občanov, že tento víkend vrátane dnešku bol zahliadnutý pri zástavbe rodinných domov medveď aj s dvoma mláďatami. Vyzývam občanov, aby zvážili prechádzky na poliach a v lesoch,“ napísal.
Medvede sa podľa neho zdržujú už viac dní aj v smere na Dubodiel, za poslednou ulicou vpravo na poli a v lese. „Dnes ideme kontaktovať zásahový tím, aby danú lokalitu prečesali. Dôrazne upozorňujeme, aby ste zvážili pobyt v lese a na poliach,“ dodal.
V prírode treba byť opatrný
Obdobie najväčšej poľovníckej sezóny sa v tomto období skončilo.
„Nastal malý útlm, tak rovnako je i útlm informácií. Mám len strohé informácie o výskyt vlka, rysov i medveďov po zime v menšom počte,“ priblížil Daniel Matečný, predseda Obvodnej poľovníckej komory v Trenčíne.
Vlk sa podľa jeho slov v našom regióne pohybuje v oblasti Strážovských vrchov neďaleko Trenčína, rys a medveď na Považskom Inovci.
„Na našich Poradných zboroch sme boli i my poľovníci vyzvaní aby sa výskyt týchto šeliem monitoroval i hlásil na štátnu správu a aj na Štátnu ochranu prírody. Rovnako sme boli vyzvaní aby všetci, pohybujúci sa v prírode boli i tak opatrní,“ uviedol.
Problém s medveďmi zatiaľ neevidovali ani v trenčianskom lesoparku Brezina. „Situácia na Brezine je pokojná,“ dodala Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.
Hlásili sporadický výskyt
Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Biele Karpaty eviduje z Bielych Karpát zatiaľ len sporadické hlásenia o výskyte mladých migrujúcich jedincov. „Biele Karpaty ležia na okraji areálu medveďa hnedého. Vhodné podmienky na pravidelnejší výskyt by mal medveď iba v severnej časti Bielych Karpát, v širšej oblasti Vršatca,“ informovala Sylva Mertanová zo správy CHKO Biele Karpaty.
Strážovské vrchy spadajú do areálu medveďa, do blízkosti Trenčína medveď preniká tiež iba sporadicky, pri migrácii. „Nemáme ani hlásenia o prípadných škodách spôsobených medveďom,“ doplnila.
Stretnutiam s medveďom sa dá vyvarovať
V súčasnosti začína aj medvedia ruja, ktorá trvá približne od apríla do júna.
„Znamená to častejšie strety medveďov s ľuďmi. Medvede sú vtedy aktívne aj cez deň a je vyšší predpoklad, že môžeme medveďa stretnúť,“ načrtol Jaroslav Slašťan zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého.
Odporučil, aby sa ľudia najmä počas ruje vyhýbali lokalitám s výskytom medveďa. Ak už do prírody pôjdu, mali by byť maximálne ostražití.
„Treba chodiť počas dňa. Treba sa akusticky prejavovať, aby medveď zistil z dostatočnej vzdialenosti, že sa k nemu blíži človek a mal dostatočnú možnosť ujsť,“ dodal Jaroslav Slašťan.

Do prírody môžu ľudia chodiť i naďalej
Na obozretnosť vyzýva aj Ján Kuchárik, enviromentálny špecialista, no v žiadnom prípade nechce ľudí nijakým spôsobom obmedzovať, aby nechodili do prírody.
„Ale bolo by dobré, aby chodili aspoň dvaja. Keď sú dvaja ľudia v lese, predsa len prehodia nejaké slovo. A keby aj došlo k napadnutiu, druhý môže zavolať pomoc,“ načrtol Kuchárik. Pripomenul, že pri napadnutí sa môže človek dostať do takého šoku, že si nebude ani schopný privolať pomoc.
„Človek sa môže stretnutiam s medveďom vyvarovať. Tým, že nebude chodiť popri hustejších porastoch,“ uviedol ďalšie odporučenie Kuchárik. Ak už človek pôjde po lesnej ceste a bude musieť prejsť po takomto mieste s hustejším porastom, mal by sa rozprávať, pokojne aj sám so sebou.
„Alebo vydávať nejaké zvuky, sem-tam zakašlať. Takéto správanie eliminuje stretnutie s medveďom, nakoľko človek dáva o sebe vedieť a medveď má dostatok času na únik,“ vysvetlil odborník.
Spresnil, že keď človek pôjde potichu a medveďa prekvapí, môže sa stať, že človeka vyhodnotí ako nebezpečenstvo a z obrany na neho zaútočí.
Ako sa správať pri stretnutí s medveďom
- V prírode dávajte medveďom najavo svoju prítomnosť, hlasom alebo roľničkou.
- Vyhýbajte sa nepriehľadným húštinám a priestorom medzi lesom a poľom.
- V oblastiach výskytu medveďov nebehajte, nevyhadzujte odpadky a nepúšťajte psa z vôdzky.
- V lese chodievajte v radšej skupine než osamote, medvede sú aktívnejšie nadránom alebo neskoro večer.
- Zvýšte opatrnosť, ak ste spozorovali stopy, alebo v oblastiach s výskytom lesných plodov. Opatrnosť tiež zvýšte v okolí krmísk.
- Ak zbadáte medveďa na veľkú vzdialenosť, snažte sa odčítať jeho správanie, kam smeruje a prípadne schovajte sa a z úkrytu vydávajte zvuky.
- Ak sa medveď stále približuje, nevychádzajte, iba zvyšujte intenzitu zvukov.
- S medveďom nikdy nenadväzujte očný kontakt.
- Pomôcť môže sprej na medvede, treba mať vždy na dosah ruky. Použite ho, ak je medveď bližšie ako päť metrov.
- Hrajte mŕtveho iba v prípade, ak nemáte sprej. Lahnite si bruchom na zem a rukami chráňte hlavu a krk.
- Utekajte iba v prípade, ak máte istotu, že stihnete dobehnúť do bezpečia a medveď vás nedobehne.
- Do boja s medveďom sa pustite iba v krajnom prípade, ak máte po ruke nejakú zbraň.
- Každé stretnutie s medveďom je jedinečné a záleží len na medveďovi, ako dopadne.
Čísla na zásahové tímy pre medveďa hnedého:
- Sever +421 903 201 978
- Juh +421 903 201 879
- Západ +421 910 658 615
- Podpoľanie +421 910 406 581
- Ponitrie +421 910 406 418