TRENČÍN. Trenčianska radnica plánuje zrevitalizovať vnútroblok Kvetná. To, ako si predstavujú jeho obnovu, samospráva prediskutovala i priamo s obyvateľmi vnútrobloku, prostredníctvom novovzniknutého Participatičného inštitútu.

Inštitút bude názory ľudí následne analyzovať, podnety miestnych neskôr zakomponujú do podkladov na vyhotovenie projektovej dokumentácie.
Podobný postup príprav uplatnia i v prípade vnútrobloku pri KC Aktivity v trenčianskej mestskej časti Juh.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aké prvky plánujú revitalizovať,
- ktoré dva vnútrobloky prejdú obnovou,
- akým spôsobom môžu revitalizáciu pripomienkovať ľudia,
- akú majú o obnove predstavu,
- ktoré prvky vítajú, ktoré pre zmenu nie,
- prečo a ako vznikol Inštitút participácie.
Zrevitalizujú zeleň i mobiliár
Vnútroblok Kvetná plánuje trenčianska samospráva kompletne zrevitalizovať.
„Obnovíme ho celý vrátane zelene, mobiliáru, detského ihriska, spevnených plôch. Zozbierané a najmä relevantné podnety od ľudí, ktorí v tomto území žijú, zahrnieme do podkladov na vypracovanie projektovej dokumentácie,“ uviedla Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.
V súčasnosti sa nachádzajú na úplnom začiatku tohto projektu, preto je podľa hovorkyne ešte predčasné hovoriť o tom, kedy by mali začať s realizáciou obnovy.
Podobné plány majú i s vnútroblokom pri KC Aktivity v mestskej časti Juh.
Na obnove sa priamo podieľajú ľudia
V súvislosti s pripravovanou obnovou spomínaných vnútroblokov prebiehajú dva participatívne procesy, v rámci ktorých môžu priamo obyvatelia týchto lokalít povedať, čo od obnovy očakávajú.
V sobotu (13.4.) na túto tému diskutovali s obyvateľmi vnútrobloku Kvetná.
„V tomto priestore sme zvolili stretnutie formou pikniku,“ priblížila Petra Strečková z Inštitútu participácie.
Podobné stretnutie prebehne i s obyvateľmi vnútrobloku pri KC Aktivity v stredu 24. apríla, kde pre zmenu zvolili formu prechádzky.
„Táto prechádzka je plne inkluzívna a môžu sa jej zúčastniť aj seniori, ľudia so znevýhodnením, mamičky a oteckovia s kočíkom, deti na odrážadlách. Stretnutia sa snažíme prispôsobiť tomu danému priestoru a tým ľuďom, ktorí tam naozaj žijú a poznajú to tam,“ vysvetlila.
Tým, že do týchto debát zapájajú priamo miestnych, môžu odkryť problémy, ktoré nie sú na prvý pohľad zrejmé.
„Rozprávali sme sa s deťmi, seniormi, cudzincami, mladými rodinami a každý spomínal nejaké tie svoje potreby, ale s veľkým rešpektom aj voči druhým. Deti by napríklad chceli mať miesto na hranie, seniori miesto na oddych alebo aj na stretávanie sa,“ priblížila Strečková.
Z tohto dôvodu sa snažia vytvárať priestor, v ktorom sa môžu stretávať a využívať ho všetky vekové generácie.
„Základná myšlienka je vytvárať komunitné medzigeneračné priestory. Zatiaľ výsledky z pikniku spracovávame. Následne po týchto verejných stretnutiach nadväzuje dotazníkový prieskum, ktorý budeme realizovať v máji,“ povedala.
V rámci plánovanej revitalizácie má Inštitút participácie priestor na to, aby sa podieľal na jeho príprave. Samotná participácia preto prebieha ešte pred samotnými návrhmi toho, ako by mal vnútroblok vyzerať.
„Je to ideálne nastavenie procesu, kedy mesto a jeho odborné útvary tvoria spoločne. Teraz sme vo fáze zbierania podnetov a zisťovania toho, kde sa ľudia zdržiavajú, čo radi robia a čo im dlhodobo chýba, prípadne čo by chceli alebo nechceli,“ podotkla.
Po zozbieraní názorov a nápadov verejnosti budú vyhodnocovať ich objektívnosť.
„V každej požiadavke sa skrýva určitá potreba, ktorú je potrebné zohľadniť a posúdiť odbornými útvarmi mesta. Inštitút participácie prináša informácie z terénu a je to teda ešte intenzívnejšia komunikácia, ako bola napríklad doteraz,“ dodala Strečková.
Nepočítajú s veľkými zmenami
Poslanec za mestskú časť Západ, Martin Barčák, je presvedčený o tom, že je dôležité, aby revitalizácia vnútrobloku neublížila ľuďom, ktorí v ňom bývajú.
„Nehodili by sa tam aktivity, ktoré budú obmedzovať bývanie v tej lokalite. Na druhej strane je dôležité využiť potenciál, ktorý tam je, keďže ide o jeden z najkrajších zazelenených vnútroblokov v meste. Bolo by na mieste vyťažiť z tohto čo najviac,“ priblížil.
Nesúhlasí s tým, aby do priestoru vniesli kultúrne či pohybové prvky, ktoré môžu ľudia realizovať v širšom okolí.
„Nemyslím si, že toto je správna cesta. Dôležité je, aby tento kus mesta bol opravený, zrenovovaný, je na to najvyšší čas. Z časti by bolo fajn obnoviť zeleň, niektorú vymeniť,“ povedal poslanec.
Veľké zásahy do priestoru by nerobil i z toho dôvodu, že v priebehu nasledujúcich dvoch rokov bude mesto revitalizovať i časť územia Trenčianskeho luhu, na ktorom bude priestor určený na pohybové aktivity.
„Táto pláž je vzdialená od vnútrobloku približne desať minút. Ľudia tam nebudú rušiť susedov priamo vo vnútrobloku,“ podotkol.
Barčák sa osobne zúčastnil i susedského pikniku vo vnútrobloku Kvetná, názory miestnych na obnovu podľa jeho slov kopírovali jeho.
„Ľudia navrhli i opekačky vo vnútrobloku. Treba však dávať pozor na to, že keď vyhovieme nejakej malej skupine ľudí, tak to obmedzí tú väčšiu skupinu. Vyplynulo to z debaty počas susedského pikniku,“ doplnil.
Priestor pre psov
Na to, čo od obnovy očakávajú miestni obyvatelia, sme sa pýtali i v našej ankete.
„Nové prvky si myslím tu nechýbajú, úplne postačí, keď opravia chodníky a detské ihriská,“ povedala Martina.
Peter by pre zmenu privítal areál pre majiteľov psov.
„Sme psíčkari, tak my by sme privítali nejaký ohradený areál, kde by sme mohli vypustiť psa,“ dodal.

Ojedinelý prístup
Inštitút participácie v Trenčíne založili ako súčasť projektu Trenčín 2026.
„Je to príležitosť pre ľudí vyjadriť svoje nápady, názory a potreby, ale podieľať sa aj na zmenách,“ vysvetlila Strečková.
Ako ďalej povedala, nie je zvykom, že na mestskom úrade býva tím, ktorý sa venuje výlučne participácií.
„Jeho založením vytvárame podmienky pre aktívne zapojenie verejnosti, vrátane tých, ktorí bývajú najmenej vypočutí. Na dianie a situáciu v meste sa rozdielne pozerajú deti. Rozdielne sa na ňu pozerajú seniori, alebo cudzinci,“ uzavrela s tým, že založením tohto inštitútu chceli zabezpečiť férový prístup pre všetkých.